Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

هشدار ژنرال مارک میلی درباره آینده افغانستان: جنگ داخلی و احیای گروه‌های تروریستی

بازگشت دوباره طالبان به قدرت
بازگشت دوباره طالبان به قدرت Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یک ژنرال ارشد آمریکایی می‌گوید جهان در آینده نزدیک شاهد جنگ داخلی در افغانستان خواهد بود که این مسئله می‌تواند به فعلا شدن دوباره جریان‌های تروریستی در این کشور منتهی شود.

آگهی

ژنرال ارشد آمریکایی می‌گوید احتمالا افغانستان درگیر جنگ داخلی خواهد شد و این مسئله می‌تواند به احیای گروه‌های تروریستی در این کشور منتهی شود.

ژنرال مارک میلی، رئيس ستاد مشترک ارتش آمریکا روز شنبه ۴ سپتامبر، در گفتگو با شبکه فاکس نیوز ضمن اشاره به این مطلب تاکید کرد «نمی‌توان پیش‌بینی کرد که در آینده چه اتفاقی در افغانستان رخ می‌دهد اما در عین حال ارزیابی‌ها نشان می‌دهد آینده غم‌انگیزی در انتظار این کشور خواهد بود.»

آقای میلی همچنین در ادامه در خصوص تحلیل شخصی خود از روند تحولات در افغانستان گفت: «برآورد نظامی من این است که به احتمال زیاد شرایط برای ایجاد یک جنگ داخلی در این کشور فراهم خواهد شد.»

نیروهای آمریکایی و ناتو در پایان ماه اوت به صورت کامل از افغانستان خارج شدند و تاکنون قدرت به‌طور یک‌پارچه به جز در ولایت پنجشیر در اختیار طالبان قرار گرفته است. طالبان می‌گوید در حکومت آینده خود از گروه‌ها و جریان‌های مختلف سیاسی استفاده خواهد کرد.

ژنرال میلی در این رابطه می‌گوید: «سوالی که اینجا مطرح می‌شود این است که آیا طالبان که هنوز دولت خود را اعلام نکرده، قادر خواهد بود قدرت را در کشور تثبیت کند و روند حکمرانی را اجرایی کند؟»

میلی در ادامه با اشاره به احتمال بالای احیای گروه‌های تروریستی در افغانستان گفت: «من فکر می‌کنم احتمال راه افتادن جنگ داخلی گسترده‌تر در این کشور بالا است و این به نوبه خود به شرایطی منجر می‌شود که در واقع می‌تواند به بازسازی القاعده یا رشد داعش و حتی تولید و گسترش دیگر گروه‌های تروریستی در این کشور منتهی شود.»

این ژنرال ارشد آمریکایی همچنین هشدار داد که جهان در ۱۲، ۲۴ و ۳۶ ماه آینده شاهد تجدید حیات تروریسم از این منطقه خواهد بود. پیشتر مقام‌های ارشد پنتاگون از احتمال همکاری میان ایالات متحده و طالبان برای «مبارزه با تروریسم» خبر داده بودند.

تصمیم جو بایدن برای خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان بعد از گذشت دو دهه از زمان حمله این کشور در دولت جرج بوش پسر، انتقادات بسیاری را در میان مخالفان و حتی متحدین ایالات متحده آمریکا برانگیخته است. برخی از سناتورهای جمهوری‌خواه با ابراز نارضایتی از تصمیم جو بایدن، حتی خواستار استیضاح رئيس جمهوری شده‌اند.

بسیاری از دولت‌های غربی نگرانند که افغانستان بار دیگر به پناهگاه افراط‌گرایانی تبدیل شوند که قصد حمله به این کشورها و همچنین انجام عملیات تروریستی در خاک پایتخت‌های اروپایی را داشته باشند. روز گذشته صدراعظم اتریش با اشاره این نکته گفت باید از سیل مهاجمان افغان به اروپا جلوگیری شود. ایالات متحده اما تاکید کرده در صورتی که جریان‌های تروریستی مانند داعش و القاعده بخواهند در افغانستان فعال شوند، وارد عمل خواهد شد. واشنگتن پس از حمله تروریستی به فرودگاه کابل که توسط گروه داعش شاخه خراسان طراحی و اجرا شد، در یک عملیات پهپادی، دو نفر از کسانی را که در طراحی آن حمله انتحاری نقش داشتند، کشت.

با این حال همچنان نگرانی‌ها از آینده سیاست و قدرت در افغانستان بالا است و مشخص نیست در بازگشت دوباره طالبان به قدرت، چه نظمی در افغانستان حکم‌فرما خواهد شد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ترامپ رئیس ستاد ارتش آمریکا را لایق اعدام دانست؛ میلی: برای حفاظت از خانواده‌ام اقدام می‌کنم

مارک میلی: کمک تسلیحاتی کره شمالی به روسیه تغییر زیادی در جنگ اوکراین ایجاد نمی‌کند

«موزه انتحاری» طالبان در افغانستان؛ مین مغناطیسی و بمب کنار جاده‌ای به جای اشیاء باستانی