هلند به قطر و ترکیه در بازگشایی میدان هوایی کابل کمک می‌کند

فرودگاه بین‌المللی کابل
فرودگاه بین‌المللی کابل   -  Copyright  AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی

کنترل فرودگاه کابل همچنان پس از خروج نیروهای آمریکایی در دست کابل است؛ شبه نظامیان اسلامگرا قول داده‌اند که تا پایان این هفته دولتی فراگیر را در افغانستان تشکیل دهند.

هلند روز پنجشنبه اعلام کرد که از ابتکار قطر و ترکیه برای کمک به بازگشایی فرودگاه بین‌المللی کابل حمایت مالی و فنی می‌کند.

«سیخرید كاخ»، وزیر امور خارجه هلند با اعلام این مطلب تصریح کرد که هدف از اختصاص این کمک حمایت از تلاش ترکیه و قطر برای بازگشایی فرودگاه کابل جهت از سرگیری عملیات تخلیه از افغانستان است.

خانم کاخ در ادامه یادآور شد که کشورش برای این کار کمک مالی یک میلیون یورویی را در نظر گرفته و اگر لازم باشد نیروی فنی و کمک انسانی نیز برای تلاش جهت از سرگیری پروازهای امدادی و ادامه عملیات تخلیه به کابل گسیل خواهد کرد.

سخنان «سیخرید كاخ» در خصوص اختصاص کمک مالی و فنی لازم جهت بازگشایی میدان هوایی کابل پس از سفر رسمی وی به آنکارا از سوی خبرگزاری رسمی هلند بازتاب پیدا کرد و سپس توسط سخنگوی وزارت امور خارجه این کشور مورد تایید قرار گرفت.

از سوی دیگر خبرگزاری آناتولی نیز به نقل از وزیر خارجه قطر اعلام کرد که دوحه در حال رایزنی با آنکارا برای دریافت خدمات فنی لازم جهت راه‌اندازی مجدد پروازها در فردوگاه بین‌المللی کابل است.

رویترز نیز روز پنجشنبه در گزارشی کوتاه با استناد به سخنان شیخ محمد بن عبدالرحمن آل ثانی، وزیر امور خارجه قطر اعلام کرد که این کشور حوزه خلیج فارس در حال مذاکره با طالبان صحبت است و بنا دارد با همکاری ترکیه پشتیبانی فنی احتمالی برای از سرگیری عملیات در فرودگاه کابل را تامین کند.

کنترل فرودگاه کابل همچنان پس از خروج نیروهای آمریکایی در دست کابل است؛ شبه نظامیان اسلامگرا قول داده‌اند که تا پایان این هفته دولتی فراگیر را در افغانستان تشکیل دهند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

مطالب مرتبط