دستور رئیسی برای کنترل فوری بازار ارز؛ روند صعودی قیمت دلار و یورو متوقف شد

صرافی در تهران
صرافی در تهران Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

همزمان با صدور دستور ابراهیم رئیسی، رسیس جمهوری ایران برای کنترل نرخ ارز، بانک مرکزی ایران روز یکشنبه قیمت رسمی عرضه دلار را پس از یک هفته روز صعود مستمر، کاهش داد.

آگهی

همزمان با صدور دستور ابراهیم رئیسی، رسیس جمهوری ایران برای کنترل نرخ ارز، بانک مرکزی ایران روز یکشنبه قیمت رسمی عرضه دلار را پس از یک هفته روز صعود مستمر، کاهش داد.

بانک مرکزی ایران روز یکشنبه نرخ عرضه دلار از طریق صرافی‌های تحت نظارت خود را ۴۶۸ تومان کاهش داد و به ۲۷ هزار و ۳۷۴ تومان رساند؛ نرخی که در فاصله ۲۴ مرداد تا ۶ شهریور هزار و ۹۲۰ تومان افزایش یافته بود.

کاهش نرخ رسمی دلار در شرایطی رخ داد در پی ارسال برخی سیگنال‌های مثبت از نشست امنیتی بغداد، ابراهیم رئیسی روز یکشنبه و در نخستین جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت، تیم اقتصادی دولت را مکلف کرد تا درخصوص کنترل بازار ارز و نرخ تورم اقدامات فوری و سازمان یافته انجام دهد و راهکار‌های «تقویت ارزش پول» را بررسی کنند.

علی خامنه‌ای، رهبر ایران نیز در حکم تنفیذ مقام ریاست جمهوری از آقای رئیسی خواسته بود که «سیاست تقویت پول ملی را جدا دنبال کند.»

با این حال، برخی کارشناسان بر این باورند که دولت آقای رییسی برای جبران کسری بودجه سال جاری خورشیدی نیاز به حفظ منابع ارزی و پایین نیامدن ارزش ریالی آن‌ها دارد و در چنین شرایطی کاهش معنادار نرخ ارز دشوار خواهد بود. در عین حال، سقوط دولت مرکزی افغانستان به دست طالبان نیز با به خطر انداختن یکی مبادی اصلی ورود ارز به ایران زمینه افزایش نرخ دلار را در بازار تهران فراهم کرده است.

چنان که قیمت دلار آمریکا در بازار تهران در فاصله یک ماه گذشته از ۲۵ هزار و ۶۰۰ تومان تا ۲۸ هزار و ۲۵۰ تومان جهش کرد ولی در جریان داد و ستدهای روز یکشنبه ۶۰۰ تومان کاهش یافت و به ۲۷ هزار و ۶۵۰ تومان رسید؛ نرخی که در پی کسب رای اعتماد کابینه ابراهیم رئیسی و انتصاب محسن رضایی به سمت معاونت اقتصادی دولت به بالاترین سطح در بیش از ۹ ماه گذشته رسیده بود.

در پی افت روز یکشنبه نرخ دلار در بازار ایران، هر یورو نیز در بازار آزاد تهران ۳۲ هزار و ۶۰۰ تومان خرید و فروش شد که ۷۰۰ تومان پایین‌تر از نرخ پایانی مبادلات روز شنبه بود. نرخ رسمی یورو نیز امروز(یکشنبه) با ۸۱۵ تومان کاهش به ۳۱ هزار و ۷۰۸ تومان رسید.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

کاهش نرخ دلار همچنین موجب شد تا با وجود تعطیلی پایان هفته بازار جهانی طلا، قیمت هر قطعه تمام سکه طلا در بازار تهران ۲۴۸ هزار تومان کاهش یابد و ۱۱ میلیون و ۹۸۸ هزار تومان معامله شود. هر گرم طلای ۱۸ عیار هم شاهد افت ۱۸ هزار و ۹۰۰ تومانی قیمت بود و در مقابل یک میلیون و ۱۸۲ هزار تومان مبادله شد.

اما افت روز یکشنبه نرخ دلار، روند صعودی شاخص کل بورس تهران را متوقف کرد؛ به طوری که این شاخص دو هزار و ۳۵۵ واحد کاهش یافت. این شاخص همزمان با آغاز دور تازه کاهش نرخ برابری ریال در مقابل ارزهای عمده جهان به بالاترین سطح از مهرماه گذشته رسیده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کاهش نرخ دلار در بازار تهران؛ نظر رئیس جدید بانک مرکزی ایران در مورد ارز، تورم و بهره چیست؟

رکورد تاریخی بهای ارز و سکه در ایران؛ دلار از مرز ۶۴ هزار تومان گذشت

قیمت ارز در بازار ایران رکورد تازه‌ای زد؛ دلار به بالای ۶۳ و یورو به مرز ۶۸ هزار تومان رسید