Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

شورای امنیت سازمان ملل خواستار محاکمه عاملان انفجار فرودگاه کابل شد

Smoke rises from a deadly explosion outside the airport in Kabul
Smoke rises from a deadly explosion outside the airport in Kabul Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

شورای امنیت بر اهمیت مبارزه با تروریسم در افغانستان تاکید کرد تا اطمینان حاصل شود که از این سرزمین برای تهدید یا حمله به هیچ کشوری استفاده نخواهد شد و اینکه هیچ گروه یا فرد افغان نیز از هیچ فعالیت تروریستی در خاک این کشور حمایت نمی‌کند.

آگهی

شورای امنیت سازمان ملل متحد در بیانیه‌ای که روز جمعه منتشر کرد از جامعه جهانی خواست تا عاملان و طراحان دو حمله انتحاری در فرودگاه کابل را به دادگاه ببرند.

در این بیانیه اعضای شورای امنیت بر ضرورت محاکمه عاملان، برنامه‌ریزان، سرمایه‌گذاران و حامیان این اقدامات تروریستی تاکید کردند. اعضا از همه کشورها، بر اساس تعهداتشان در چهارچوب مقررات بین‌المللی و قطعنامه‌های شورای امنیت خواستند تا در این زمینه با تمام مقامات مربوط همکاری فعال داشته باشند.

نشست اضطراری شورای امنیت در حالی تشکیل شد که بر اساس آخرین خبرها، شمار قربانیان انفجارهای انتحاری در نزدیکی فرودگاه کابل به بیش از ۹۰ نفر و شمار زخمی‌های آن به بیش از ۱۵۰ تن رسیده است.

در میان کشته شدگان این حادثه شماری کودک همچنین ۱۳ تن از پرسنل ایالات متحده نیز دیده می‌شوند.

این انفجارها که در بحبوحۀ وحشت عمومی از بازگشت طالبان به قدرت روی داد، بر آشفتگی‌های جامعه افغانستان بیش از گذشته افزود.

شورای امنیت علاوه بر «محکوم کردن این حملات به شدیدترین شکل ممکن» بر اهمیت مبارزه با تروریسم در افغانستان تاکید کرد تا اطمینان حاصل شود که از این سرزمین برای تهدید یا حمله به هیچ کشوری استفاده نخواهد شد و اینکه هیچ گروه یا فرد افغان نیز از هیچ فعالیت تروریستی در خاک این کشور حمایت نمی‌کند.

در بیانیه شورای امنیت همچنین از «همه طرف‌ها» خواسته شده تا «به تخلیه امن غیرنظامیان احترام بگذارند و آن را تسهیل کنند». اعضا همچنین بار دیگر بر حمایت از فعالیت نمایندگی سازمان ملل متحد در افغانستان تاکید گردید.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل خواستار برگزاری نشست دیگری در روز دوشنبه با حضور ۵ عضو دائمی شورا متشکل از آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین نیز شده است.

این نشست در حالی برگزار خواهد شد که فرانسه و بریتانیا در حال تهیه پیش‌نویس قطعنامه‌ای هستند که قرار است از سوی سازمان ملل در قبال تحولات افغانستان صادر شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

انفجار در نزدیکی فرودگاه کابل دست‌کم ۷۰ کشته برجای گذاشت

طالبان ورزشکاران زن تیم المپیک افغانستان را به رسمیت نمی‌شناسد

گزارشی از تجاوز جنسی طالبان به زنان افغان که به دلیل «بدحجابی» بازداشت شدند