Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

دولت سوئد موظف به پرداخت ۱.۳ میلیون یورو بیت کوین به سه فروشنده مواد مخدر شد

Bitcoins
Bitcoins Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«مایه تاسف است که ماجرا اینگونه به پایان رسید. درسی که می‌توان آموخت، توجه به حفظ ارزش بیت کوین است و این که درآمد حاصل از جنایت باید ۳۶ بیت کوین در نظر گرفته می‌شد؛ بدون در نظر گرفتن ارزش بیت کوین در آن زمان.»

آگهی

در پی یک اشتباه محاسباتی، دولت سوئد موظف شده است که بیت کوین‌هایی به ارزش در مجموع بیش از ۱.۳ میلیون یورو به سه فروشنده مواد مخدر پرداخت کند.

این اشتباه پس از آن روی داد که دادستان، ارزش درآمد آنها از مسیر جرایم آنلاین را بر اساس نرخ کرون سوئد محاسبه کرد و نه بهای رمزارزها.

دادستان تاو کولبرگ موفق شده بود این سه مجرم را در آوریل ۲۰۱۹ میلادی متهم و استدلال کند که ۳۶ بیت کوینی که یک سال قبل از سوی پلیس توقیف شده بود، باید مصادره شود زیرا آنها این پول را از مسیر فروش آنلاین و غیرقانونی مواد مخدر به دست آورده‌اند.

اما در آن زمان کولبرگ در کیفرخواست خود، ارزش بیت کوین‌ها را به کرون سوئد محاسبه کرده بود تا دولت بتواند مقدار نقدی بیت کوین را تصرف کند (که در آن زمان رقمی معادل ۱.۳ میلیون کرون برابر با ۱۲۷ هزار یورو بود).

اما این کار او باعث ایجاد پیامدهایی غیرقابل تصور شد. البته این پرونده اولین موردی بود که دادستان‌های سوئد با موضوع رسیدگی به عواید ناشی از یک جرم آن هم از مسیر رمز ارزها روبرو می‌شدند.

این اشتباه چگونه روی داد؟

این سه فروشنده مواد مخدر در ماه مه سال ۲۰۱۹ میلادی به زندان افتادند و سپس از اداره اجرای احکام سوئد خواسته شد تا اموال حاصل از تخلفات آنها را به حراج بگذارد؛ یک روند حقوقی که بیش از دو سال به طول انجامید.

در این مدت، ارزش ۳۶ بیت کوین مصادره شده از این متخلفان از ۱۳۰ هزار یورو به حدود ۱.۵ میلیون یورو رسید که به گفته دادستان کولبرگ «به این معنی بود که پس از حراج ۳۶ بیت کوین، باز هم بیت کوین‌هایی باقی می‌ماند».

به عبارت دیگر به دلیل افزایش روزافزون ارزش بیت کوین، بدهی این سه فروشنده مواد مخدر به دولت، با فروش تقریبا سه بیت کوین تسویه شد و ۳۳ بیت کوین دیگر نیز باقی ماند که اکنون دولت سوئد باید آنها را به این سه متخلف پس دهد.

دادستان کولبرگ می‌گوید: «مایه تاسف است که ماجرا اینگونه به پایان رسید. درسی که می‌توان آموخت، توجه به حفظ ارزش بیت کوین است و این که درآمد حاصل از جنایت باید ۳۶ بیت کوین در نظر گرفته می‌شد؛ بدون در نظر گرفتن ارزش بیت کوین در آن زمان.»

کولبرگ همچنین خواستار آموزش بیشتر دادستان‌ها در موضوع رمز ارزها شد و گفت که در زمان رسیدگی به این پرونده تقریباً هیچ راهنمایی و اطلاعاتی در دسترس نبود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دادگاه بریتانیا رسیدگی به ادعای فردی را که می‌گوید خالق بیت کوین است آغاز کرد

انرژی آتشفشانی منبع استخراج بیت‌کوین در السالوادور

دادگاه سوئد: مالک زمینی که شهاب‌سنگ در آن سقوط کرده بود صاحب آن است