Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

واشنگتن‌پست: رئیس سیا در سفری محرمانه به کابل با ملا عبدالغنی برادر دیدار کرد

ویلیام برنز، رییس سیا در سفری محرمانه به کابل با ملا عبدالغنی برادر، معاون سیاسی رهبری طالبان دیدار کرد
ویلیام برنز، رییس سیا در سفری محرمانه به کابل با ملا عبدالغنی برادر، معاون سیاسی رهبری طالبان دیدار کرد Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

روزنامه واشنگتن‌پست اعلام کرد که ویلیام برنز، رییس سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا (سیا) در سفری محرمانه به کابل روز دوشنبه ۲۳ اوت با ملا عبدالغنی برادر، معاون سیاسی رهبری طالبان و بالاترین مقام این گروه در پایتخت افغانستان دیدار کرده است.

آگهی

روزنامه واشنگتن‌پست اعلام کرد که ویلیام برنز، رئیس آژانس مرکزی اطلاعات آمریکا(سیا) در سفری محرمانه به کابل روز دوشنبه ۲۳ اوت با ملا عبدالغنی برادر، معاون سیاسی رهبری طالبان و بالاترین مقام این گروه در پایتخت افغانستان دیدار کرده است.

این روزنامه آمریکایی از این دیدار به عنوان بالاترین سطح ملاقات دیپلماتیک میان مقامی از کابینه جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا با رهبری طالبان از زمان تسلط این گروه شبه نظامی بر کابل است.

گزارش این دیدار محرمانه در حالی منتشر شده است که تلاش‌های دیپلماتیک و نظامی برای خروج شهروندان کشورهای غربی و همچنین برخی پناهجویان افغان از فرودگاه کابل همچنان ادامه دارد.

واشنگتن پست در گزارش خود احتمال داده است که تلاش واشنگتن برای خارج کردن کارکنان افغان خود از کابل با توجه به مهلت تعیین‌شده برای خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان، موضوع دیدار رئیس سازمان سیا با عبدالغنی برادر بوده باشد.

سازمان سیا و کاخ سفید هنوز درباره این گزارش واشنگتن پست اظهار نظر نکرده‌اند.

ملا عبدالغنی برادر که از بنیانگذاران گروه طالبان است، ۱۱ سال پیش توسط سازمان سیا بازداشت و هشت سال در زندان به سر برد.

پیشتر شبه نظامیان طالبان اعلام کرده بودند که مهلت تعیین شده برای خروج نیروهای خارجی از افغانستان تا ۳۱ اوت را تمدید نمی‌کنند.

سهیل شاهین، سخنگوی شبه‌نظامیان طالبان هم روز دوشنبه ۲۳ اوت نسبت به پیامد‌های خروج دیرتر از موعد نیروهای آمریکایی از افغانستان هشدار داده بود.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

با وجود این جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا به شدت از سوی متحدان غربی خود از جمله بریتانیا تحت فشار است تا زمان حضور نیروهای نظامی آمریکایی که در فرودگاه کابل مستقر هستند را تمدید کند.

از همین رو برخی مقام‌های آمریکایی گفته‌اند که ممکن است مهلت ۳۱ اوت برای خروج همه نیروهای آمریکایی از افغانستان را تمدید کنند تا بتوانند همه پناهجویان افغان را پس از بررسی‌های قانونی و امنیتی از این کشور خارج کنند.

جیمز هیپی، معاون وزیر دفاع بریتانیا هم پیشتر به شبکه خبری اسکای نیوز گفته بود که گفتگو با طالبان برای تمدید مهلت حضور نیروهای خارجی در افغانستان شروع شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نگرانی اروپا از بحران پناهجویان افغان پس از سلطه طالبان بر افغانستان

تحولات افغانستان؛ تدابیر جدید ارتش آمریکا در فرودگاه کابل به دنبال «تهدید بالقوه داعش»

طالبان ورزشکاران زن تیم المپیک افغانستان را به رسمیت نمی‌شناسد