تحولات افغانستان؛ تدابیر جدید ارتش آمریکا در فرودگاه کابل به دنبال «تهدید بالقوه داعش»

نظامیان آمریکایی در فرودگاه کابل
نظامیان آمریکایی در فرودگاه کابل Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

طالبان به خبرگزاری رویترز گفته‌اند که در قبال اقدامات خود پاسخگو خواهند بود و گزارش‌های مربوط به ارتکاب جنایت یا تلافی از سوی اعضای این گروه را بررسی خواهند کرد. با این حال به‌گفته شاهدان عینی جستجوی خانه به خانه مخالفان همچنان ادامه دارد.

گروه طالبان قصد دارد چارچوب دولت جدید افغانستان را در چند هفته آینده معرفی کند.

آگهی

خبرگزاری رویترز روز شنبه به نقل از یک سخنگوی گروه اسلامگرای طالبان نوشت: «کارشناسان حقوقی، مذهبی و سیاست خارجی طالبان قصد دارند چارچوب یک دولت جدید را در چند هفته آینده معرفی کنند.»

گروه طالبان از هفته گذشته و پس از ورود به کابل تلاش کرده است تا در برابر رسانه ها خود را گروهی معتدل معرفی کند، با این حال گزارش‌های گوناگونی از جستجوی خانه به خانه مخالفان، حضور رعب آور در خیابان‌ها و فشار بر زنان منتشر شده است که نگرانی‌های جهانی را در پی داشته است.

از سوی دیگر تلاش آمریکا و دیگر کشورهای متحد این کشور در طی ۲۰ سال گذشته برای خارج کردن اتباع خود از فرودگاه کابل ادامه دارد. بسیاری از افغان‌هایی که طی دو دهه گذشته با نیروهای خارجی یا سازمان‌های بین المللی همکاری کرده بودند نیز به دنبال خروج از افغانستان هستند.

آخرین اخبار از تحولات جاری افغانستان در روز شنبه ۳۰ مرداد/اسد را می توانید در این صفحه دنبال کنید.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

21.08.2021
19:22

جوزپ بورل: تخلیه همه کارکنان افغان تا ۳۱ اوت غیرممکن است

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا می‌گوید تخلیه همه افغان‌هایی که با کشورهای خارجی همکاری کرده‌اند تا پیش از روز ۳۱ اوت (۹ شهریور) غیرممکن است.
جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا پیش از این گفته بود که عملیات تخلیه اتباع کشورش از افغانستان در صورت نیاز پس از ۳۱ اوت نیز ادامه خواهد یافت.
پیش از این قرار بود خروج نظامیان آمریکایی و ناتو از افغانستان تا روز ۳۱ اوت به پایان برسد.
جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا
21.08.2021
18:46

آمریکا به دنبال «تهدیدهای داعش» مجبور به یافتن راه‌های جدیدی برای دسترسی به فرودگاه کابل شد

ارتش آمریکا به دنبال «تهدیدهای بالقوه گروه داعش» علیه اتباع این کشور مجبور به یافتن راه‌های جدیدی برای دسترسی به فرودگاه کابل شده است. 
یک مقام آمریکایی که نخواست نامش فاش شود با اعلام این خبر گفت که ارتش این کشور اکنون به اتباع خود برای دسترسی به فرودگاه کابل دستورالعمل‌های خاصی می‌دهد. از جمله این دستورالعمل‌های امنیتی مراجعه به محلی خاص برای ترانزیت است تا نظامیان آمریکا بتوانند مسافران را از آن محل به فرودگاه منتقل کنند.
سفارت آمریکا در کابل ساعاتی پیش از شهروندان ایالات متحده خواسته بود تا از مراجعه به فرودگاه کابل خودداری کنند. واشنگتن همچنین نسبت به «خطرات بالقوه امنیتی» در فرودگاه کابل هشدار داده است.
سرباز آمریکایی در فرودگاه کابل
21.08.2021
16:53

بورل: به تلاش‌هایمان برای خروج همه کارکنان افغان اتحادیه اروپا ادامه می‌دهیم

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا می‌گوید تاکنون نزدیک به ۱۵۰ نفر از کارکنان افغان اتحادیه اروپا در افغانستان از این کشور خارج شده‌اند. او روز شنبه به همراه اورزولا فن درلاین، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا از مرکز پذیرش این افراد در مادرید بازدید کرد.
مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا تاکید کرد که این اتحادیه به تلاش‌های خود برای خروج همه کارکنان محلی خود در افغانستان ادامه خواهد داد. 
21.08.2021
16:45

وزارت خارجه آلمان: شرایط خطرناک و بی‌ثبات است

وزارت خارجه آلمان روز شنبه اعلام کرد که ستاد بحران در دولت فدرال این کشور عصر روز شنبه بار دیگر برای بررسی وضعیت افغانستان تشکیل جلسه می‌دهد. 
بنا به اعلام دولت آلمان تخلیه اتباع آلمانی و افغان از کابل در «شرایطی بسیار دشوار» انجام می‌شود. 
21.08.2021
16:38

گزارش‌ها از بازپس‌گیری سه ولسوالی در ولایت بغلان

 منابع محلی در ولایت بغلان در شمال افغانستان روز شنبه گفتند که کنترل سه ولسوالی از دست طالبان خارج شده است. 
شبکه «طلوع نیوز» به نقل از منابع خود گزارش داده است که تلفات هر دو طرف در جریان نبردهای بغلان سنگین بوده است.
گروه طالبان هنوز به گزارش‌های منتشرشده از بازپس‌گیری کنترل ولسوالی‌های پل حصار، ده صالح و بانو واکنش نشان نداده است.
جنگ در افغانستان
21.08.2021
16:22

اعضای طالبان مانع از فعالیت کارکنان دولتی شدند

شماری از کارکنان دولتی در افغانستان می‌گویند که گروه طالبان روز شنبه مانع از ازسرگیری فعالیت آنها شد.
از زمان به قدرت رسیدن طالبان در افغانستان اکثر نهادهای دولتی، بانک‌ها، مدارس و دانشگاه‌ها تعطیل هستند. وزارت خارجه و شهرداری کابل از جمله نهادهایی هستند که به گفته کارکنانشان روز شنبه به دنبال جلوگیری از بازگشایی آنها از سوی طالبان بسته ماندند. 
به قدرت رسیدن طالبان در افغانستان
21.08.2021
15:44

فن درلاین: طالبان را به رسمیت نشناختیم، گفتگوی سیاسی با آنها انجام نمی‌دهیم

اورزولا فن درلاین، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا روز شنبه پس از بازدید از مرکز پذیرش کارکنان افغان اتحادیه اروپا در مادرید گفت که این اتحادیه به قدرت رسیدن گروه طالبان در افغانستان را به رسمیت نشناخته است.
وی افزود که بروکسل با گروه طالبان گفتگوی سیاسی نیز انجام نمی‌دهد. 
رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا افزود که قصد دارد پیشنهاد افزایش کمک ۵۷ میلیون یورویی و بشردوستانه این اتحادیه به افغانستان در سال جاری را مطرح کند.
اورزولا فن درلاین گفت که اتحادیه اروپا در نظر دارد به حمایت از سازمان‌های غیردولتی در افغانستان ادامه دهد.
وی درباره کمک مالی هفت میلیارد یورویی اتحادیه اروپا به افغانستان طی هفت سال آینده نیز اظهار داشت که اعطای چنین کمکی به توسعه افغانستان منوط به رعایت حقوق بشر، احترام به حقوق اقلیت‌ها و احترام به حقوق زنان و دختران افغان است.
رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا در کنار نخست‌وزیر اسپانیا و رئیس شورای اتحادیه اروپا
21.08.2021
15:08

«بریتانیا افغان‌هایی را که سابقه همکاری با رسانه‌های بریتانیایی دارند می‌پذیرد»

روزنامه بریتانیایی «تایمز» روز شنبه گزارش داد که دولت این کشور در نظر دارد آن دسته از افغان‌هایی را که سابقه همکاری با رسانه‌های بریتانیایی دارند و اکنون در افغانستان احساس خطر می‌کنند بپذیرد.
تعداد زیادی از رسانه‌های بریتانیایی روز گذشته با انتشار نامه‌ای خواستار نجات جان گروهی از خبرنگاران افغان شده بودند که با رسانه‌های بریتانیایی همکاری کرده‌اند. 
دومینیک راب، وزیر خارجه بریتانیا در پاسخ به روزنامه «تایمز» گفته است: «ما شجاعت خبرنگاران افغان و کسانی که بی‌وقفه برای حمایت از آنها در دفاع آزادی رسانه‌ها و حقوق بشر فعالیت کردند به رسمیت می‌شناسیم.»
اهتزاز پرچم بریتانیا در لندن
 
21.08.2021
14:39

سازمان گزارشگران مرز از بایدن خواست برای خروج خبرنگاران افغان طرح ویژه ارائه کند

سازمان گزارشگران بدون مرز روز شنبه از جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا خواست تا طرحی ویژه را برای خروج خبرنگاران افغان از افغانستان ارائه کند.
بنا به اعلام این سازمان طرح تخلیه خبرنگاران افغان و مدافعان حقوق بشر که از سوی کشورهای اروپایی دنبال می‌شود به دلیل دشواری در دسترسی به هواپیماها در فرودگاه کابل با مشکل روبرو شده است.
سازمان گزارشگران بدون مرز افزوده است که هر روز دهها درخواست برای خروج از افغانستان دریافت می‌کند. به گفته این سازمان معضل کنونی برای خبرنگاران افغان عدم دریافت روادید یا نبود جا در هواپیماها نیست بلکه مشکل اصلی دسترسی به هواپیماها در فرودگاه کابل است.
تخمین زده می‌شود که هم اکنون دهها هزار نفر از اتباع خارجی و افغان‌ها اکنون در فرودگاه کابل یا اطراف آن به سر می‌برند تا بتوانند به دنبال به قدرت رسیدن طالبان از افغانستان خارج شوند.
سازمان گزارشگران بدون مرز (عکس از AFP)
21.08.2021
14:13

آمریکا از اتباع خود خواست از مراجعه به فرودگاه کابل خودداری کنند

سفارت آمریکا در کابل روز شنبه از اتباع این کشور خواست از مراجعه به فرودگاه این شهر خودداری کنند. این  سفارتخانه از آمریکایی‌ها خواسته است تا در موقعیت کنونی به ورودی‌های فرودگاه کابل هم نزدیک نشوند.
واشنگتن نسبت به «خطر امنیتی بالقوه» در فرودگاه کابل هشدار داده است.
این در حالی است که تخمین زده می‌شود هزاران نفر از افغان‌ها و اتباع کشورهای خارجی در انتظار خروج از افغانستان در فرودگاه کابل یا اطراف آن به سر می‌برند.
فرودگاه کابل
 

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

واشنگتن‌پست: رئیس سیا در سفری محرمانه به کابل با ملا عبدالغنی برادر دیدار کرد

طالبان معترضان در کابل را با تیراندازی متفرق کرد

عفو بین‌الملل:‌ طالبان ۹ مرد هزاره را به صورت دسته جمعی کشت