Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

نتیجه تحقیقات جدید: میمون‌ها مانند انسان‌ها سلام و خداحافظی می‌کنند

شامپانزه ها و بونوبوها مانند انسان‌ها سلام و خداحافظی می‌کنند
شامپانزه ها و بونوبوها مانند انسان‌ها سلام و خداحافظی می‌کنند Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نتایج یک تحقیق جدید علمی نشان می‌دهد که شامپانزه ها و بونوبوها درست مانند انسان‌ها بدون خداحافظی از یکدیگر جدا نمی‌شوند.

آگهی

نتایج یک تحقیق جدید علمی نشان می‌دهد که شامپانزه ها و بونوبوها درست مانند انسان‌ها بدون خداحافظی از یکدیگر جدا نمی‌شوند.

محققان در این مطالعه که نتایج اش در مجله علمی iScience منتشر شده، نشان دادند که میمون ها به طور هدفمند از علامت و نشانه برای شروع و پایان معاشرت شان استفاده می‌کنند، رفتارهایی که تا به حال فقط در انسان مشاهده شده است.

محققان با تجزیه و تحلیل بیش از هزار و ۲۰۰ نوع تعامل گروهی از شمپانزه‌ها و بونوبوها در باغ وحش‌ها دریافتند که آنها معمولاً نگاه‌ها یا رفتارهای خود را عوض می‌کنند تا نیتشان را در معاشرت ها به اشتراک بگذارند. این رفتارها شامل لمس یکدیگر، دست همدیگر را گرفتن و سرها را بهم نزدیک کردن است.

بر اساس این تحقیق، بونوبوها در ۹۰ درصد و شامپانزه‌ها در ۶۹ درصد مواقع پیش از بازی از علامت هایی که نشان دهنده «سلام» است، استفاده می‌کنند. این تحقیق همچنین نشان داد که خداحافظی میان این‌گونه از حیوانات بیشتر رایج است.

دانشمندان بر این نظرند که توانایی میمون ها برای سلام و خداحافظی فراتر از ادب است. این رفتار نشان می‌دهد که شامپانزه ها و بونوبوها می‌توانند احساس تعهد متقابل نسبت به یکدیگر داشته باشند.

رافائلا هیزن، محقق دانشگاه دورهام بریتانیا گفت: «احساس تعهد متقابل در انسان‌ها گواهی بر تعهدات مشترک میان آنها است.» او در گفتگو با «سی‌ان‌ان»از تعهد متقابل میان انسان ها به عنوان نقطه پیوند آنها یاد کرد که در بونوبوها و شامپانزه ها نیز وجود دارد.

از همین رو هیزن بر این نظر است که ارتباط میمون ها با یکدیگر، هنگامی که قصد شروع و پایان معاشرت مانند بازی دارند، بسیار مهم است. محققان در مطالعه شان روی زندگی میمون ها دریافتند که میزان آشنایی جیوانات با یکدیگر بر چگونگی «سلام» یا «خداحافظی» آنها نقش دارد.

به گفته هیزن، این گونه از حیوانات هنگامی که با یک دوست خوب معاشرت می‌کنند، مراحل سلام و خداحافظی کوتاه تری دارند و حتی گاهی در پایان معاشرت نیز رفتاری خاص از خود نشان نمی‌دهند. او گفت: «ما این رفتار را در زندگی روزمره خودمان نیز شاهد هستیم، یعنی هنگام معاشرت با یک دوست خوب، رفتار رسمی چندانی نداریم.»

هیزن همچنین گفت: «ما پیشتر فکر می‌کردیم که انسان‌ها تنها گونه هایی هستند که مراحل آغاز و پایان معاشرت‌ها را اجرا می‌کنند.» از همین رو او گفت که تحقیقات بیشتری لازم است تا مشخص شود آیا گونه های دیگر نیز پایان معاشرتشان را اعلام می‌کنند یا خیر.

با وجود این هیزن گفت: «ما می‌دانیم که مرحله شروع معاشرت ها در گونه های مختلف حیوانات رایج است».

کلر ردفرن، نگهبان ارشد بونوبو در باغ وحشی در بریتانیا که در این مطالعه شرکت نداشته نیز گفت که کارمندان باغ وحش از مدت ها پیش می دانستند که میمون ها به یکدیگر سلام می‌کنند اما تحقیقات جدید، درک آنها را از رفتار حیوانات افزایش داده است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

ردفرن در مصاحبه با «سی‌ان‌ان» گفت: «رفتارهای بونوبوها بسیار ظریف تر از رفتارهای شامپانزه ها است که حرکات آشکارتری انجام می‌دهند، بنابراین امکان ندیدن برخی از حرکات ظریف تر وجود دارد، زیرا خیلی سریع اتفاق می‌افتند.»

ردفرن در ادامه با بیان اینکه بونوبوها در معاشرت های خود از اعضای بدنشان برای انتقال پیام استفاده می کنند، گفت: «تماس چشمی و خیره شدن در رفتار بونوبوها بسیار مهم است که به افراد اجازه می‌دهد پیوند نزدیک‌تری با یکدیگر برقرار کنند.»

محققان در این پژوهش علمی بر این نظرند که هنوز به تحقیقات بیشتر برای یافتن منشا رفتارهای مشترک در انسان و سایر گونه های حیوانات نیاز است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تنها چیزی که آدمی را بیشتر شاد می‌کند

کشف اسرار جدید از «عروس دریایی جاودانه»؛ دانشمندان به دنبال سرنخ‌هایی برای انسان هستند

چرا انسان‌ها برای برقراری ارتباط می‌توانند حرف بزنند ولی میمون‌ها جیغ می‌کشند؟