Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

بررسی کابینه پیشنهادی رئيسی در مجلس؛ قالیباف: سیاست خارجی، امنیتی و دفاعی در حیطه اختیارات رهبری است

جلسه بررسی وزرای پیشنهادی ابراهیم رئيسی
جلسه بررسی وزرای پیشنهادی ابراهیم رئيسی Copyright خبرگزاری فارس
Copyright خبرگزاری فارس
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در دومین روز بررسی گزینه‌های پیشنهادی ابراهیم رئيسی برای کابینه، نمایندگان مجلس برنامه‌های چهار وزارتخانه اطلاعات، امور خارجه، اقتصاد و بهداشت را مورد بررسی قرار دادند.

آگهی

دومین روز بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی کابینه ابراهیم رئيسی، رئیس جمهوری ایران در مجلس شورای اسلامی برگزار شد.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی ایران روز یکشنبه در صحن علنی برنامه‌های وزرای پیشنهادی اطلاعات، امور خارجه، اقتصاد و دارایی و بهداشت را مورد بررسی قرار دادند.

ابراهیم رئیسی، برای وزارت اطلاعات اسماعیل خطیب از چهره‌های امنیتی که سال‌ها در این وزارتخانه و همچنین اطلاعات سپاه حضور داشته را معرفی کرده است. با این حال برخی از نمایندگان نسبت به این انتخاب رئيس جمهوری دولت ایران انتقاد داشته و او را فردی «با مدیریت ضعیف» در جریان اتفاقات بعد از انتخابات سال ۸۸ دانستند. آقای خطیب در سال ۸۸ مسئولیت اداره اطلاعات قم را برعهده داشت. گفته می‌شود آقای خطیب در سال ۸۹ با محمود احمدی نژاد به اختلاف می‌خورد و رئيس جمهوری او را از کار برکنار می‌کند. خطیب پس از آن برکناری، به عنوان مسئول دفتر حفاظت رهبر ایران در قم منصوب می‌شود. سمتی که موافقان او بر آن بسیار تاکید می‌کردند و آن‌را «برگ زرینی» در کارنامه این روحانی ۶۰ ساله معرفی کرده‌اند.

او همچنین از سال ۹۱ تا ۹۸ در حفاظت اطلاعات قوه قضائيه فعال بوده است. یکی دیگر از نهادهای امنیتی و اطلاعاتی در ایران که بسیاری از فعالان سیاسی و مدنی در ایران را به دلایل مختلف دستگیر و بازداشت کرده است.

طبق اصل ۱۱۰ و ۱۷۶ قانون اساسی، مسئولیت حوزه‌های دفاع، امنیت ملی و سیاست خارجی بر عهده رهبری است.
محمدباقر قالیباف

با این حال محمدباقر قالیباف، در پاسخ به انتقادات و مخالفت‌های برخی از نمایندگان مجلس، خطیب را فردی مورد تایید علی خامنه‌ای برشمرد. رئيس مجلس شورای اسلامی همچنین در اظهاراتی اعلام کرد طبق اصل ۱۱۰ و ۱۷۶ قانون اساسی، مسئولیت حوزه‌های دفاع، امنیت ملی و سیاست خارجی بر عهده رهبری است.

وزیر پیشنهادی اقتصاد: با عنایت خدا، آرایش تحریم ناپذیری در دولت پیاده می‌کنیم

احسان خاندوزی، گزینه پیشنهادی برای تصدی وزارت اقتصاد دیگر فردی بود که در دومین روز بررسی صلاحیت اعضای پیشنهادی کابینه در جلسه مجلس مورد بحث قرار گرفت. مخالفان آقای خاندوزی از کم تجربگی او در عرصه مدیریت اقتصادی، به ویژه در شرایط بحرانی اقتصادی در کشور به عنوان یک نقطه ضعف نام بردند.

در عین حال موافقان او در مجلس او را فردی با دانش دانستند که می‌تواند اقتصاد کشور را از وضعیت کنونی خارج کند. خاندوزی خود هم در نطق ارائه برنامه‌ها مدعی شد در دولت رئيسی، «آرایش تحریم‌ناپذیری در دولت خواهیم بود.» او همچنین وعده داد که به عنوان وزیر اقتصاد، «با عنایت به خدا و نه توسل به کدخدا، حرکت خواهد کرد.»

وزیر پیشنهادی ارتباطات: ظرف ۴ سال، شبکه ملی اطلاعات را در کشور راه‌اندازی می‌کنم

عیسی زارع‌پور، که از طرف ابراهیم رئيسی برای تصدی وزارت ارتباطات معرفی شده بود، دیگر گزینه‌ای بود که برنامه‌هایش در مجلس ایران مورد بررسی قرار گرفت. مخالفان آقای زارع‌پور او را فردی با تحصیلات غیر مرتبط دانستند که نمی‌تواند مسئولیت‌های این وزارتخانه را به خوبی ایفا کند.

از دیگر انتقاداتی که به او وارد شد، عدم حضور او در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی بود. همچنین برخی از نمایندگان در انتقاد از او اعلام کردند که زارع‌پور به صورت شفاف نظر خود را در قبال طرح صیانت از فضای مجازی اعلام نکرده و در هر کمیسیون موضع متفاوتی اتخاذ می‌کند.

چرا وقتی می‌خواهیم در فضای مجازی پیام ارسال کنیم باید بسته‌های پیام از کشور ما خارج شود و همین مسیر را طی کند تا به دست مخاطب برسد؟ این یعنی هم هزینه پهنای باند بین‌الملل پرداخت کنیم، هم استقلال‌مان دچار خدشه شود
عیسی زارع‌پور
گزینه پیشنهادی وزارت ارتباطات

زارع پور خود در تشریح برنامه‌هایش مدعی شد دغدغه‌هایی که امروز نمایندگان مجلس درباره فضای مجازی دارند، از ۱۵ سال پیش در این خصوص داشته است. او همچنین اعلام کرد طی ۴ سال آینده شبکه ملی اطلاعات را راه‌اندازی خواهد کرد. او همچنین در ادامه توضیحاتش در خصوص طرح ملی اینترنت گفت: «چرا وقتی می‌خواهیم در این فضا پیام ارسال کنیم باید بسته‌های پیام از کشور ما خارج شود و همین مسیر را طی کند تا به دست مخاطب برسد؟ این یعنی هم هزینه پهنای باند بین‌الملل پرداخت کنیم، هم استقلال‌مان دچار خدشه شود و نکته بدتر آنکه اگر اینترنت قطع شود کل خدمات داخلی از کار می افتد.»

وزیر پیشنهادی خارجه: سیاست خارجی ما آسیامحور خواهد بود

حسین امیرعبداللهیان برای وزارت امور خارجه، دیگر فردی بود که برنامه‌هایش برای جانشینی جواد ظریف مورد بررسی نمایندگان مجلس قرار گرفت. مخالفان آقای امیرعبداللهیان همکاری او با ظریف و صالحی را به عنوان سندی که اثبات می‌کند او صلاحیت حضور در این سمت ندارد، دانستند.

موافقان او تاکید کردند که «سرویس‌های جاسوسی کشورهای بیگانه» تلاش دارند فضا را علیه او و رای اعتماد به این گزینه سنگین کنند.

مشاور کنونی امور بین‌الملل رئيس مجلس ایران اما در توضیح برنامه‌های خود برای وزارت امور خارجه تاکید کرد که در صورتی که به عنوان وزیر امور خارجه معرفی شود، سیاست آسیا محور را در دستور کار خود قرار خواهد داد. امیرعبداللهیان همچنین با اشاره به اینکه سیاست خارجی برجام محور را پی نخواهد گرفت، گفت: «ما مذاکره را ابزار دیپلماسی می‌دانیم و هیچگاه از میز مذاکره منطقی فرار نمی‌کنیم.»

بررسی ناقص گزینه پیشنهادی برای وزارت بهداشت

چهارمین وزارتخانه‌ای که برنامه‌هایش برای بررسی و تایید در میان اعضای مجلس مورد بحث قرار گرفت، وزارت بهداشت بود که آقای رئيسی، بهرام عین‌اللهی را برای این سمت معرفی کرده است. مخالفان از گزینه پیشنهادی ابراهیم رئيسی برای وزارت بهداشت از او به دلیل کاهش تعداد دانشجویان پزشکی در طول ۱۱ سال تصدی او در شورای گسترش دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور انتقاد کردند. این در حالی بود که سخنگوی کمیسیون بهداشت عین‌اللهی را فردی مناسب شایسته برای تصدی این سمت معرفی کرد.

با پایان زمان جلسه روز یکشنبه، نشست مجلس به پایان رسید و صحبت‌های دیگر موافقان و مخالفان گزینه پیشنهادی وزارت بهداشت و همچنین خود بهرام عین‌اللهی به جلسه صبح روز دوشنبه موکول شد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اعتراض قالیباف به افشای سفر خانواده‌اش به ترکیه: این بار وارد حریم خصوصی شدند

نتیجه آرای مجلس ایران به وزرای پیشنهادی رئیسی؛ وزیر آموزش و پرورش رای اعتماد نگرفت

رئیسی پس از ادای سوگند در مجلس: سیاست خارجی ایران متوازن خواهد بود