تحولات افغانستان؛ دست‌کم ۷ نفر در اثر ازدحام در فرودگاه کابل جان باختند

U.S soldiers stand guard along a perimeter at the international airport in Kabul,
U.S soldiers stand guard along a perimeter at the international airport in Kabul, Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نیروهای طالبان در اطراف فرودگاه کابل با اسلحه و چوب هایی که در دست دارند و با زدن مردم تلاش می کنند آنها را به صف کنند. طالبان گاه با شلیک هوایی مردم را به دور شدن از درهای فرودگاه مجبور می کنند.

آگهی

ازدحام و هجوم افغان ها به فرودگاه کابل به امید یافتن راهی برای خروج از کشور در وضعیتی که طالبان بر کابل مسلط شده است، روز شنبه باعث جان باختن دست کم ۷ نفر شد.

در ویدیوهای منتشر شده مشاهده می‌شود که ده‌ها زن و مرد و کودک در اطراف فرودگاه کابل در اثر ازدحام جمعیت زخمی یا بیهوش شده‌اند و جز سربازان حاضر در محل، آمبولانس یا پزشکی برای کمک به آنها دیده نمی شود.

این در حالی است که نیروهای طالبان نیز در اطراف فرودگاه کابل با اسلحه و چوب هایی که در دست دارند و با زدن مردم تلاش می کنند آنها را به صف کنند. طالبان گاه با شلیک هوایی مردم را به دور شدن از درهای فرودگاه مجبور می کنند.

یک شاهد به رویترز گفته است که طالبان صبح روز یکشنبه در اطراف فرودگاه قواعدی برای ورود منظم مردم به فرودگاه وضع کرده‌اند تا از ازدحام جلوگیری شود.

در این شرایط سفارت آمریکا در افغانستان به شهروندان آمریکایی که در افغانستان حضور دارند توصیه کرده‌ است که به دلیل تهدیدات بالقوه امنیتی به سمت فرودگاه کابل نروند.

آخرین اخبار از تحولات جاری افغانستان در روز یکشنبه ۳۱ مرداد/اسد را می توانید در این صفحه دنبال کنید.

22.08.2021
12:09

انتقاد تند تونی بلر از خروج «احمقانه» جو بایدن از افغانستان

تونی بلر، نخست وزیر پیشین بریتانیا که کشورش را وارد جنگ افغانستان در سال ۲۰۰۱ به همراه ایالات متحده آمریکا کرد، روز شنبه از رها کردن افغانستان از سوی کشورهای غربی انتقاد کرد.
بلر با انتقادی تند  تصمیم جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا برای خروج از افغانستان را «احمقانه» توصیف کرد.
او در مقاله‌ای باعنوان « چرا ما نباید مردم افغانستان را رها کنیم؛ هم برای منافع آنها و هم منافع خودمان»‌ می نویسد: «رها کردن افغانستان و مردمش کاری تراژیک، خطرناک، غیرضرروری است چه برای منافع افغانستان و چه برای منافع ما.»
بلر در این مقاله از «سیاسی شدن عمیق» سیاست خارجی آمریکا صحبت کرده است که نفوذ آمریکا را به طرز آشکاری تضعیف میکند. او افزده است که این شیوه خروج از افغانستان بر اساس گرایشی سیاسی گرفته شده است و نه نگاهی استراتژیک. وی افزوده است که این تصمیم ما را در برابر کف زدن تمامی گروههای جهادگرا در جهان قرار داده است و روسیه، چین و ایران از این وضعیت بهره می برند.
نخست وزیر سابق بریتانیا همچنین افزوده است که با خروج نیروهای غربی از افغانستان، اکنون جهان دیگر نمی داند که غرب از چه چیزی دفاع می کند.
22.08.2021
10:10

اولین گروه از افغان‌ها در «بزرگترین عملیات حمل و نقل هوایی تاریخ » وارد آلمان شدند

نخستین گروه از افغان‌هایی که از کابل تخلیه شده‌اند، در بزرگترین حمل و نقل هوایی تاریخ وارد آلمان شدند.
این گروه شامل ۲ هزار شهروند افغانستانی است که عصر روز جمعه از کابل وارد یک پایگاه هوایی در آلمان شدند و بخشی از تلاش ها برای انتقال شهروندان افغان دارای مجوز پس از تسلط طالبان می باشند.
رامشتاین یکی از بزرگترین پایگاههای هوایی ایالات متحده آمریکا در خارج از آمریکاست و اکنون به یکی از نقاط ترانزیت موقت برای تخلیه شهروندان دارای مجوز افغان تبدیل شده است که می خواهند به آمریکا بروند.
جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده روز جمعه گفت که عملیات خارج کردن شهروندان افغان «یکی از بزرگترین و دشوارترین عملیات حمل و نقل هوایی در تاریخ» است.
نظامیان آمریکایی امیدوارند بتوانند روزانه بین ۵ تا ۹ هزار نفر را از افغانستان خارج کند ولی تاکنون این هدف محقق نشده است.
22.08.2021
09:34

سخنگوی طالبان:‌ آمریکا مسئول جان باختن شهروندان افغان در فرودگاه کابل است

محمد نعیم، سخنگوی طالبان شنبه شب در گفتگویی تلویزیونی با یک کانال تلویزیون دولتی ایران، آمریکایی ها را مقصر جان باختن مردم در فرودگاه کابل دانست. محمد نعیم در این مصاحبه گفت:‌ «آمریکایی ها اعلام کرده‌اند ما شما را با خود به آمریکا می بریم. به همین دلیل مردم در فرودگاه کابل تجمع کرده‌اند.»
22.08.2021
09:28

وزیر دفاع بریتانیا:‌ هفت غیرنظامی افغان در فرودگاه کابل جان باختند

به گزارش خبرگزاری فرانسه به نقل از وزیر دفاع بریتانیا در جریان ازدحام و هجوم افغان ها به فرودگاه کابل ۷ نفر جان باختند.
ارتش بریتانیا روز یکشنبه اعلام کرد  که این ۷ نفر غیرنظامی بودند. شلیک هوایی نیروهای طالبان که باعث هجوم جمعیت برای فرار می شود به کشته یا زخمی شدن هزاران نفری شده است که پیرامون فرودگاه کابل امیدوارندکه راهی برای خروج از کشور پیدا کنند.
تلفات غیرنظامیان پیرامون فرودگاه کابل در حالی رخ می دهد که نیروهای آمریکایی و ناتو از افزایش تهدیداتی از سوی نیروهای وابسته به داعش در افغانستان خبر داده‌‌اند.
هنوز مشخص نیست که کشته شدگان در اثر ازدحام له شده‌اند یا دچار خفگی یا حمله قلبی شده‌اند. سربازان چندین جنازه را با پوششی سفید رنگ پوشانده بودند تا از نگاهها پنهان شوند.
22.08.2021
09:19

توافق آمریکا و اسپانیا برای استفاده از پایگاههای نظامی در اسپانیا برای افغان‌ها

جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا و پدرو سانچز، نخست وزیر اسپانیا توافق کردند که از دو پایگاه نظامی در جنوب اسپانیا برای انتقال شهروندان افغانستانی که با دولت آمریکا همکاری کرده‌اند، استفاده کنند.
22.08.2021
09:12

لهستان ۱۰۰ سرباز به افغانستان می فرستد

به گفته رئیس جمهوری لهستان،‌این کشور ۱۰۰ سرباز برای کمک به خروج شهروندان لهستان و شهروندان دیگر کشورها به افغانستان می فرستد.
22.08.2021
09:04

چهار روز پس از تسلط طالبان بر کابل؛ عکس‌های زنان پوشانده شده‌اند

خبرگزاری فرانسه در گزارشی از کابل و با انتشار عکس‌هایی از سطح شهر چهار روز پس از تسلط طالبان، از پوشانده شدن و تخریب عکس‌های زنان خبر می دهد. گروه طالبان که به دنبال اجرای شریعت اسلامی در افغانستان هستند در اولین اقدام در حال تغییر ظاهر شهر هستند و چهره و بدن زنان از ویترین‌ها و تبلیغات شهری نخستین اقدام آنها به حساب می آید.
22.08.2021
08:57

نیروهای بریتانیایی  ۳۸۰۰ نفر را از کابل تخلیه کردند

نیروهای بریتانیایی تاکنون ۳۸۰۰ نفر را از کابل تخلیه کرده‌اند و حضور آنها در فرودگاه کابل در شرایطی است که هراس از عدم پایان یافتن تخلیه افراد واجد شرایط خروج از افغانستان با توجه به ضرب الاجل ۳۱ اوت که از سوی آمریکایی ها اعلام شده، افزایش یافته است. از سوی دیگر نیروهای خارجی حاضر در فرودگاه کابل با افزایش تهدیدات بالقوه داعش مواجه هستند.

با این حال گزارش‌های متعددی از افغان‌هایی منتشر شده است که همکاران و مترجمان نیروهای خارجی در افغانستان بوده‌اند و اکنون به حال خود رها شده‌اند. این در حالی است که نیروهای طالبان خانه به خانه به دنبال این افراد می گردند.  

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ارتش آلمان: تبادل آتش در فرودگاه کابل یک کشته و ۳ زخمی بر جای گذاشت

گسترش نظارت با دوربین توسط طالبان؛ آیا شرکت چینی طرح امنیتی آمریکا یا ترکیه را اجرا می‌کند؟

دست‌کم ۱۸ امدادگر یک سازمان غیردولتی سوئیسی در افغانستان بازداشت شدند