Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

اسماعیل خان از افغانستان خارج و وارد ایران شد

اسماعیل خان
اسماعیل خان Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

این فرمانده دوران «جهاد» که به اسارت طالبان در آمده بود، یکشنبه شب توانست از افغانستان خارج شود و خود را به مشهد برساند. هنوز مشخص نیست او چگونه توانسته وارد ایران شود.

آگهی

محمد اسماعیل خان، از رهبران دوران «جهاد» افغانستان که سالها علیه طالبان جنگیده بود، از این کشور خارج و یکشنبه شب وارد مشهد شد.

اسماعیل خان که در هفته‌های اخیر در هرات با نیروهای ستیزه‌جوی طالبان جنگیده بود از سوی این گروه اسیر و زندانی شده بود.

هنوز مشخص نیست او چگونه توانسته از دست طالبان فرار کند و وارد ایران شود اما به هر ترتیب اسماعیل خان شب گذشته در میان استقبال جمعی از دوستاران و هوادارانش در مشهد وارد ایران شد.

هفته گذشته ویدئویی از محمد اسماعیل خان، منتشر شده بود که نشان می‌داد این مبارز پس از تصرف هرات توسط طالبان بازداشت شده است. ستیزه‌جویان طالبان در آن ویدئو می‌گویند که او خود را تسلیم کرده است.

اسماعیل خان در آن ویدئو ابراز امیدواری کرده بود که جنگ در افغانستان پایان یابد و همه در صلح زندگی کنند و امنیت و ثبات برقرار شود. وی همچنین خواستاری خوش‌رفتاری با مردم شده بود.

این فرمانده کهنه‌کار که سابقه مبارزه علیه نیروهای شوروی در زمان اشغال افغانستان توسط این کشور را هم دارد، یک ماه پیش در هرات «جبهه مقاومت مردمی» تشکیل داد تا در مقابل پیشروی ستیزه‌جویان طالبان بایستد. او همچنین یک‌بار هم در دهه ۹۰ به اسارت طالبان در آمده بود.

برخی از کاربران در شبکه‌های اجتماعی می‌گویند اسماعیل خان با درخواست ایران از طالبان توانسته از افغانستان خارج و وارد ایران شود، برخی دیگر هم معتقدند اسماعیل خان خود توانسته از دست نیروهای ستیزه‌جوی طالبان فرار کند. هنوز مشخص نیست این فرمانده کهنه‌کار چگونه موفق شده از اسارات طالبان خارج و خود را به ایران برساند.

مقام‌های ایرانی هم تاکنون واکنشی به این خبر نداشته‌اند و رسانه‌های داخل کشور هم تنها به گزارش ورود او به مشهد آن‌هم به استناد شبکه‌های اجتماعی اکتفا کرده‌اند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

خروج اشرف غنی از افغانستان؛ طالبان وارد ارگ ریاست جمهوری شدند

«موزه انتحاری» طالبان در افغانستان؛ مین مغناطیسی و بمب کنار جاده‌ای به جای اشیاء باستانی

طالبان ورزشکاران زن تیم المپیک افغانستان را به رسمیت نمی‌شناسد