Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

ماربورگ؛ ویروس بی‌درمان و خواهرخوانده ابولا چیست؟

Oct. 8, 2014 photo, a medical worker carries a meal to a man being quarantined after coming into contact  with a carrier of the Marburg Virus
Oct. 8, 2014 photo, a medical worker carries a meal to a man being quarantined after coming into contact with a carrier of the Marburg Virus Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ویروس ماربورگ عامل بیماری‌زای بسیار خطرناکی است که باعث تب خونریزی‌دهنده می شود و بر اساس داده‌های شیوع‌های گذشته، میزان متوسط مرگ و میر مبتلایان به این بیماری۵۰ درصد است.

آگهی

سازمان جهانی بهداشت می‌گوید نخستین مورد شناخته شده و فرد مبتلا به ویروس ماربورگ اخیرا در کشور گینه ثبت شده است. ویروس خطرناک ماربورگ که خواهرخوانده ابولا به شمار می رود باعث تب خونریزی‌دهنده می شود و سازمان جهانی بهداشت در تلاش است در همکاری با مقامات محلی این بیماری را کنترل کنند. در این گزارش برخی از جنبه‌های عمومی این ویروس بیماری زا که برای عموم پرسش ایجاد کرده است را بررسی کرده‌ایم.

ویروس ماربورگ چیست؟

ویروس ماربورگ عامل بیماری‌زای بسیار خطرناکی است که باعث تب خونریزی‌دهنده می شود. بر اساس داده‌های جمع‌آوری شده از شیوع‌های گذشته، میزان متوسط مرگ و میر ۵۰ درصد است و بطور کلی نرخ مرگ و میز از ۲۴ تا ۸۸ درصد متفاوت است. این ویروس بخشی از خانواده ویروس های موسوم به «فیلوویروس» است که ویروس ابولا نیز به آن تعلق دارد. این ویروس نامش را از شهر ماربورگ آلمان گرفته است، جایی که اولین بار در سال ۱۹۶۷ شناسایی شد. این ویروس وقتی کشف شد که در آزمایشگاهی در این شهر، کارگران با میمون‌های سبز آلوده که از اوگاندا وارد شده بودند در تماس بودند.

در دو شیوع دیگر این ویروس در گذشته همزمان در فرانکفورت و همچنین در بلگراد هفت نفر جان باختند.

ماربورگ چگونه منتقل می شود؟

منبع طبیعی یا میزبان ویروس ماربورگ، خفاش میوه‌خوار آفریقایی است.

پستانداران غارنشین حامل این ویروس‌اند اما از آن بیمار نمی شوند و قادرند این ویروس را به نخستی‌سانان (نخستی‌ها) که در مجاورت آنها زندگی می کنند از جمله انسان‌ها انتقال دهند. یکی از راههای مشکوک انتقال ویروس کشتن خفاش‌های آلوده برای غذا و سپس انتقال از انسان به انسان از طریق تماس با خون و یا سایر مایعات بدن یا تماس با سطوحی مانند ملافه یا لباس آلوده به این مایعات صورت می گیرد. برخی از عفونت ها نیز به طور تصادفی در آزمایشگاه از طریق زخم در اثر تماس با سوزن رخ داده‌اند.

مبتلایان به ماربورگ چه علائمی دارند؟

ظهور علائم ابتلا به این ویروس بین ۲ تا ۲۱ روز طول می کشد و منجر به علائم ناگهانی تب و سردرد شدید، درد عضلانی، استفراغ و اسهال می شود. علائمی که تشخیص ماربورگ را در ابتدا دشوار می کنند زیرا این بیماری علائمی شبیه بیماریهایی مانند تیفوئید و مالاریا را از خود بروز می دهد.

دوره‌های خونریزی معمولا بین ۵ تا ۷ روز بعد اتفاق می افتد بطوری که خون در استفراغ یا در مدفوع و خونریزی از بینی، لثه و واژن مشاهده می شود. در موارد کشنده، مرگ بین هشت تا نه روز بعد از ظهور علائم رخ می دهد.

این بیماری چه درمان‌هایی دارد؟

هیچ نوع واکسن یا درمان ضد ویروسی برای بیماری ماربورگ وجود ندارد. با این حال آب‌افزایی (باز جذب آب توسط بدن مبتلا که آب از دست داده است) دهانی یا داخل وریدی به بقای بیمار کمک می کند و استفاده آزمایشی از آنتی‌بادی مونوکلونال تاکنون امیدوار کننده بوده است.

کارشناسان می گویند که این بیماری را باید از ابتدا کنترل کرد و از بین برد و مانع گسترش آن شد.

کجا شیوع یافته است؟

تنها موردی که تاکنون در گینه شناسایی شده است در روستایی در منطقه گوکدو در منطقه‌ای جنگلی در جنوب کشور و در نزدیکی مرزهای سیرالئون و لیبریاست.

بیمار مردی است که ۲ ماه اوت درگذشت. علائم بیماری در او در ۲۵ ژوئیه ظهور کرده بود. سه نفر از بستگان او و یک کارمند بهداشت در معرض خطر بالا قرار دارند و تحت نظارت شدید هستند. حدود ۱۵۰ نفر دیگر موارد تماس در نظر گرفته شده اند که روزانه تحت نظارت هستند.

همچنین موارد پراکنده دیگری قبلا در آقریقای جنوبی، آنگولا، کنیا، اوگاندا و جمهوری دموکراتیک کنگو ثبت شده است.

مرگبارترین اپیدمی ماربورگ تاکنون در شمال آنگولا و در سال ۲۰۰۵ رخ داده است که طی آن ۳۲۹ نفر از ۳۷۴ مبتلا، جان خود را از دست دادند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نخستین مرگ بر اثر ابتلا به ویروس «خطرناک» ماربورگ در غرب آفریقا ثبت شد

شیوع ابولا در گینه ریشه کن شد

اعلام هفتۀ جدید عاری از ابولا در گینه، لیبریا و سیرالئون