موج بی‌سابقه عبور پناهجویان از کانال مانش؛ بریتانیا قوانین سخت‌گیرانه‌تری وضع می‌کند

کشتی‌های پناهجویان
کشتی‌های پناهجویان Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وزیر کشور بریتانیا وعده داده که مسیر گذر پناهجویان را غیرقابل عبور کند و قوانینی را هم برای بازنگری در قوانین پناهندگی پیشنهاد داده است تا از تعداد افرادی که از این مسیرها خود را به بریتانیا می‌رسانند بکاهد.

آگهی

دولت بریتانیا می‌گوید تعداد بی‌سابقه‌ای از پناهجویان طی یک روز از کانال مانش عبور کرده‌اند و از فرانسه به سمت بریتانیا آمده‌اند.

وزارت کشور بریتانیا روز پنجشنبه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد دست‌کم ۴۸۲ نفر طی روز چهارشنبه از یکی از شلوغ‌ترین خطوط کشتی‌رانی جهان عبور کردند و با قایق‌هایی بادی که بیش از ظرفیتشان سرنشین داشتند به شکل خطرناکی به سمت بریتانیا رفتند.

این تعداد رکورد قبلی را که تنها چند هفته پیش‌تر به ثبت رسیده بود شکست. در کمتر از ۹ ماه از آغاز سال ۲۰۲۱ تعداد ورود پناهجویان به بریتانیا از مرز ۱۰ هزار نفر عبور کرده است. این در حالیست که طبق آمار رسمی دولت بریتانیا، در کل سال ۲۰۲۰ حدود ۸ هزار و ۵۰۰ پناهجو وارد این کشور شده‌ بودند.

دولت بریتانیا اعلام کرده این ۴۸۲ نفر تنها در یک روز از فرانسه خود را به بریتانیا رسانده‌اند. این در حالیست که همزمان پلیس فرانسه از رسیدن ۲۴۶ نفر به جنوب بریتانیا جلوگیری کرده‌ است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

مقام‌های بریتانیایی گروه‌های قاچاق انسان را مقصر شرایط کنونی می‌دانند و آن‌ را شرایطی «غیر قابل قبول و خطرناک» خوانده‌اند.

ماه گذشته پریتی پتل، وزیر کشور بریتانیا و همچنین ژرار دارمنن همتای فرانسوی وی اعلام کرده بودند که قصد دارند تعداد پلیس‌های گشت‌زنی در سواحل فرانسه را بیش از دو برابر افزایش دهند. بریتانیا همچنین متعهد شده است مبلغ ۶۲.۷ میلیون یورو در سال ۲۰۲۱-۲۰۲۲ به فرانسه برای جلوگیری از مهاجرت غیرقانونی به این کشور کمک مالی کند.

پریتی پتل وعده داده که مسیر گذر پناهجویان را غیرقابل عبور کند و قوانینی را هم برای بازنگری در قوانین پناهندگی پیشنهاد داده است تا از تعداد افرادی که از این مسیرها خود را به بریتانیا می‌رسانند بکاهد. لندن همچنین قصد دارد مجازات‌های شدیدتری حتی شامل حبس برای قاچاقچیان و همچنین خود پناهجویان در نظر بگیرد.

این تغییرات در حالی از سوی وزارت کشور بریتانیا پی گرفته می‌شود که گروه‌های مدافع حقوق بشر به شدت از آن انتقاد کرده‌اند. با این حال پریتی پتل می‌گوید همین مخالفت‌هاست که باعث شده اجرای چنین قوانین سخت‌گیرانه‌ای تا این اندازه به تاخیر بیفتد.

وزیر کشور بریتانیا همچنین این هفته در سفری به آتن با مقام‌های یونانی هم ملاقات کرد تا در خصوص گسترش همکاری‌های لازم برای جلوگیری و پیشگیری از مهاجرت غیرقانونی اقدامات لازم در دستور کار قرار گیرد. او در این سفر دو روزه با وزیران یونانی دیدار کرد و در گشت زنی با گارد ساحلی یونان شرکت کرد تا در خصوص روش‌های پیشگیری از عبور قایق‌های کوچک اطلاعات بیشتری کسب کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

هشدار پاریس به لندن: «باج‌گیری» دریایی بریتانیا را نمی‌پذیریم

اقدام گسترده پناهجویان برای عبور از کانال مانش در سایه قوانین ضدمهاجرتی بی سابقه

کنشگران اروپایی در اعتراض به اخراج پناهجویان مرز کرواسی با بوسنی را بستند