جسد کنشگر اهل بلاروس در پایتخت اوکراین پیدا شد

 ویتالی شیشوف، کنشگر اهل بلاروس
ویتالی شیشوف، کنشگر اهل بلاروس Copyright آسیوشیتد پرس
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ویتالی شیشوف، مدیر انجمن «خانه بلاروس در اوکراین» به کسانی که پس از سرکوب اعتراضات ۲۰۲۰ بلاروس راهی اوکراین شده بودند کمک می‌کرد تا کار و مسکن پیدا کنند.

آگهی

جسد حلق‌آویزشدهٔ ویتالی شیشوف، کنشگر اهل بلاروس در پارکی در کی‌یف، پایتخت اوکراین کشف شد.

پلیس اوکراین بررسی دربارهٔ چگونگی مرگ این کنشگر جوان را آغاز کرده است. او پس از آن‌که دیروز به‌قصد ورزش از منزل خارج شده بود دیگر به خانه بازنگشت. طبق اعلام پلیس، تلفن وی در این مدت بارها با دیگران تماس گرفته اما هربار که کسی جواب داده تماس قطع شده است.

ویتالی شیشوف، مدیر انجمن «خانه بلاروس در اوکراین» به کسانی که پس از سرکوب اعتراضات ۲۰۲۰ بلاروس راهی اوکراین شده بودند کمک می‌کرد تا کار و مسکن پیدا کنند.

کسانی که پس از انتخابات بحث‌برانگیز بلاروس در سال گذشته از تعقیب و آزار دولت این کشور می‌گریزند، عمدتا راهی اوکراین،‌ لهستان و لیتوانی می‌شوند.

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید

از سوی دیگر لهستان روز گذشته به کریستینا تیمانوسکایا، دوندهٔ زن اهل بلاروس که به‌سبب اعتراض به سیاست‌های کمیته ملی المپیک کشورش از ادامه مسابقات در المپیک توکیو محروم شده بود ویزای بشردوستانه داد.

الکساندر لوکاشنکو که ۲۷ سال است بر مسند ریاست جمهوری بلاروس تکیه زده، سال گذشته در حالی مجددا پیروز انتخابات ریاست جمهوری اعلام شد که احزاب مخالف و دولت‌های غربی مدعی تخلف گسترده در انتخابات شدند.

از آن پس موج وسیع اعتراضات مردمی در بلاروس به شدت سرکوب شد و همچنان نیز برخورد با رهبران مخالفان، رسانه‌ها و کنشگران در این کشور ادامه دارد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سفیر فرانسه از بلاروس اخراج شد

سوء قصد به جان مشاور اول رئیس جمهوری اوکراین؛ زلنسکی: به شدت برخورد می‌کنیم

اوکراین و آمریکا پس از رزمایش روسیه و بلاروس تمرین نظامی مشترک برگزار می‌کنند