Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

هزاران افغان با برنامه ویزای جدید آمریکا می‌توانند درخواست پناهندگی کنند

اعتراض مترجمان افغان در مقابل سفارت آمریکا در کابل
اعتراض مترجمان افغان در مقابل سفارت آمریکا در کابل Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

هزاران شهروند افغانستان که ممکن است به دلیل همکاری با واشنگتن با اقدامات تلافی‌جویانه گروه طالبان مواجه شوند، بر اساس برنامه جدید وزارت خارجه آمریکا که امروز دوشنبه اعلام شده، می‌توانند به عنوان پناهنده در این کشور مستقر شوند

آگهی

هزاران شهروند افغانستان که ممکن است به دلیل همکاری با واشنگتن با اقدامات تلافی‌جویانه گروه طالبان مواجه شوند، بر اساس برنامه جدید وزارت خارجه آمریکا که روز دوشنبه اعلام شد، می‌توانند در قالب روادید موسوم به «برنامه اولویت دوم» به عنوان پناهنده در این کشور اسکان یابند.

«برنامه اولویت دوم» وزارت خارجه آمریکا شامل افغان‌هایی است که واجد شرایط دریافت ویزای ویژه مهاجرت، موسوم به «اس‌آی‌وی SIV» از واشنگتن نیستند. ویزای اس‌آی‌وی، مترجمان و سایر افرادی که برای دولت آمریکا کار کرده‌اند و همچنین خانواده‌های آنان را شامل می شود.

وزارت خارجه آمریکا در بیانیه خود اعلام کرد: «با توجه به افزایش سطح خشونت طالبان، دولت ایالات متحده در تلاش است تا به افراد مشخصی از افغان‌ها، شامل افرادی که با واشنگتن همکاری کرده‌اند، فرصت اسکان دوباره به عنوان پناهنده در این کشور را بدهد.»

در بخش دیگر این بیانیه آمده است: «این تخصیص فرصت اسکان دائم در آمریکا را برای هزاران افغان و اعضای نزدیک خانواده آنها که ممکن است در معرض خطر باشند، گسترش می‌دهد.»

برنامه جدید وزارت خارجه آمریکا در حالی مطرح شده است که پیش از پایان رسمی خروج نیروهای آمریکایی در پایان ماه اوت، جنگ در افغانستان گسترش یافته و طالبان برای تصرف مراکز مهم ولایت ها تلاش می‌کنند.

جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا در روزهای گذشته با فشار قانون گذاران این کشور و گروه‌های مدافع حقوق بشر برای کمک به همکاران افغان در جنگ ۲۰ ساله آمریکا در افغانستان روبرو شده است.

مدافعان حقوق بشر نگرانند که این گروه از افغان‌ها در معرض حملات تلافی‌جویی طالبان قرار گیرند.

وزارت خارجه آمریکا در بیانیه خود از آن دسته از شهروندان افغانستان که به عنوان کارمندان محلی و مترجمان دولت یا ارتش آمریکا مشغول به کار بوده‌اند و همچنین افغان‌هایی که برای رسانه‌های مستقر در آمریکا یا سازمان‌های غیر دولتی کار می‌کنند، به عنوان افراد واجد شرایط در برنامه جدید واشنگتن نام برد.

بر اساس بیانیه وزارت خارجه آمریکا، برنامه جدید شامل افغان‌هایی خواهد شد که یک نهاد یا کارمندان ارشد آمریکایی آن‌ها را تأیید کنند یا اینکه سازمان غیر دولتی مربوطه یا رسانه مستقر در خاک آمریکا اعلام کند که این افراد برای آن‌ها کار کرده‌اند.

برنامه جدید وزارت خارجه آمریکا برای شهروندان افغانستان با برنامه پناهندگان برای عراقی ها که به آنها اجازه ارائه درخواست مستقیم می‌دهد، متفاوت است.

البته برنامه اعطای پناهندگی به عراقی هایی که همکار ارتش یا نهادهای مرتبط با آمریکا بوده‌اند در پی کلاه‌برداری صورت گرفته تعلیق شده است.

دست کم ۲۰۰ متقاضی افغان که ویزای آنها در مراحل پایانی پردازش است و همچنین اعضای خانواده آنها هفته گذشته وارد خاک آمریکا شدند.

بر اساس برآوردهای انجام شده به نظر می‌رسد که دست کم ۵۰ هزار افغان همکار نیروها یا نهادهای آمریکایی در طول جنگ این کشور در افغانستان بوده‌اند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

شروع برنامه امنیتی شش ماهه دولت افغانستان با بسیج ملی

تلاش‌ها برای انتقال آن دسته از شهروندان افغانستان که در سال‌های گذشته همکار ارتش یا نهادهای آمریکایی بوده‌اند در حالی انجام می‌شود که اشرف غنی، رئییس جمهور افغانستان امروز دوشنبه از شروع برنامه امنیتی شش ماه آینده دولتش برای بهبود اوضاع امنیتی خبر داد.

آقای غنی که در نشست فوق‌العاده مجلس افغانستان سخنرانی می‌کرد، از بسیج ملی به عنوان عنصر اساسی برنامه دولتش برای ایجاد امنیت نام برد. او همچنین گفت که برای عملی شدن برنامه امنیتی اش حمایت مالی و سیاسی جهانی را نیز دارد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ناتو بار دیگر خواستار توافق در افغانستان شد

اولین نبرد هوایی بین یک جنگنده تحت کنترل هوش مصنوعی و انسان انجام شد

شهادت نادر فرماندهان ارشد آمریکایی؛ دولت بایدن مسئول «آشفتگی مرگبار» تخلیه نظامی افغانستان است