Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

بسکتبال ایران و آمریکا در المپیک ۲۰۲۰؛ احترام و دوستی فراتر از نزاع‌های سیاسی

مسابقه بسکتبال ایران و آمریکا
مسابقه بسکتبال ایران و آمریکا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بازی بسکتبال میان تیم‌های ایران و آمریکا در چارچوب رقابت‌های المپیک ۲۰۲۰ توکیو در حالی برگزار شد که نزاع‌های سیاسی میان دو کشور، اغلب سرخط اخبار رسانه‌های جهان را به خود اختصاص داده است. با این حال در زمین مسابقه ردی از این اختلافات دیده نمی‌شد.

آگهی

بازی بسکتبال میان تیم‌های ایران و آمریکا در چارچوب رقابت‌های المپیک ۲۰۲۰ توکیو در حالی برگزار شد که نزاع‌های سیاسی میان دو کشور، اغلب سرخط اخبار رسانه‌های جهان را به خود اختصاص داده است. با این حال فضای حاکم بر مسابقه، نمایی از حس احترام و دوستی دوطرفه میان بازیکنان بود.

به گزارش نشریه گاردین در انتهای این بازی تقریبا یک‌طرفه که با برد قاطع ۱۲۰ - ۶۶ آمریکا در برابر ایران همراه بود، در حالی که همه در حال رفتن به رختکن بودند محمد جمشیدی بازیکن ایران تردید را کنار گذاشت و با آمدن به سوی دیون بوکر سوپراستار تیم بسکتبال فونیکس سانز از او خواست عکسی با هم به یادگار بگیرند.

این بازیکنان با هم صحبت کوتاهی رد و بدل کردند که نشان از احترام متقابل بود. لحظاتی بعد سعید داورپناه نیز به سمت دامیان لیلارد بازیکن تیم پورتلند تریل بلیزر رفت و این دو نیز با هم خوش و بشی کردند. تیم بسکتبال ایران تنها تیمی در بازی‌های المپیک است که هیچ بازیکن شاغلی در رقابت‌های لیگ بسکتبال حرفه‌ای آمریکا، ان‌بی‌ای، ندارد.

زمانی که از گرگ پاپاویچ، مشهور به «پاپ» و سرمربی پرآوازه تیم ملی آمریکا، در مورد بازی مشترک ایالات متحده و ایران و اهمیت ورزش در میان تنش‌های سیاسی طرفین سوال شد وی گفت: «من وزیر امور خارجه نیستم اما به طور کلی فکر می‌کنم مردم کشورهای مختلف بهتر از دولت‌های خود هستند. مردم بدون توجه به اینکه از کدام کشور هستید قدر یکدیگر را می‌دانند و من واقعاً به این مسئله باور دارم. در واقع ورزش جایگاهی فراتر از همه خرده‌حساب‌های سیاسی میان دولت‌ها دارد.»

آقای پاپاویچ با تمجید و ستایش از همتای ایرانی خود، مهران شاهین‌طبع، به خاطر بازی خوب شاگردانش گفت: «تعجبی ندارد كه مربیان از ملاقات و گفتگو با یکدیگر لذت ببرند و بازیکنان هم به لحاظ ورزشی با یکدیگر رقابت کنند. ما فقط آرزو می‌کنیم که چنین رفتاری در زندگی واقعی هم جریان داشته باشد.»

در مقابل آقای شاهین‌طبع سرمربی تیم ملی بسکتبال ایران با بیان اینکه احساسات متقابل بوده است، گفت: «پاپ از آن مربیان بزرگ است. او بازیکنانم را ستایش کرد و من از این بابت ممنونم. او مربی محترمی است و چیزهای زیادی را درباره بسکتبال از او آموختیم. ما به مردم احترام می‌گذاریم چرا که چیزی خارج از سیاست است.»

به گفته خبرنگار گاردین، تنها نکته ناامیدکننده بازی دو تیم ایران و آمریکا این بود که در سالن رقابت‌ها جمعیت تماشاچی خاصی حضور نداشت از این رقابت خوب ورزشی لذت ببرد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کفش‌های کهنه مایکل جردن ۱.۵ میلیون دلار فروخته شد

روز هشتم مسابقات المپیک توکیو؛ خدمتی و کرم‌زاده از راهیابی به فینال باز ماندند

آمریکا: اقدامات ایران، ادعای آنها مبنی بر صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای را تضعیف می‌کند