قوه قضاییه ایران: شماری از محکومین آبان ۹۸ مشمول آزادی مشروط و عفو شدند

اعتراض‌های آبان ۱۳۹۸ در ایران
اعتراض‌های آبان ۱۳۹۸ در ایران Copyright ایرنا و باشگاه خبرنگاران
Copyright ایرنا و باشگاه خبرنگاران
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

گرچه قوه‌ قضاییه درباره این افراد جزییات بیشتری اعلامی نکرد اما نرگس محمدی از زندانیان سابق سیاسی و کنشگر حقوق بشر در مطلبی اینستاگرامی گفت که سعید تمجیدی، محمد رجبی و امیرحسین مرادی که به اعدام محکوم شده بودند، عفو شده و به زودی آزاد می‌شوند.

آگهی

قوه قضاییه ایران اعلام کرد که شماری از محکومین حوادث آبان ۱۳۹۸ مشمول آزادی مشروط و عفو شدند.

گرچه قوه‌ قضاییه درباره این افراد جزییات بیشتری اعلامی نکرد اما نرگس محمدی از زندانیان سابق سیاسی و کنشگر حقوق بشر در مطلبی اینستاگرامی گفت که سعید تمجیدی، محمد رجبی و امیرحسین مرادی که به اعدام محکوم شده بودند، عفو شده و به زودی آزاد می‌شوند.

دستگاه قضایی ایران امروز چهارشنبه شش مرداد اعلام کرد که بنابر درخواست رئیس قوه قضاییه از رهبری جمهوری اسلامی، ۱۰۰ نفر از محکومان امنیتی از جمله برخی از محکومان حوادث آبان سال ۹۸ مشمول عفو شدند.

این نهاد اعلام کرد که در سال ۱۳۹۹ بالغ بر ۱۵ هزار و ۳۰۰ نفر از محکومان مشمول عفو شدند که در مقایسه با سال ۱۳۹۸ رشد ۸۶ درصدی داشته است.

این نهاد از واژه «ارفاق قانونی» در بیانیه خود استفاده کرده و گفته است: «ساز و کار آزادی مشروط و عفو در مورد متهمانی که هنوز حکم محکومیت آن‌ها قطعی نشده صدق نمی‌کند لذا یا باید برای آن‌ها دادگاه مجدد برگزار شود و یا ممکن است در شرایط دیگری مورد عفو قرار گیرند.»

حوادث خونین آبان ماه ۱۳۹۸ در ایران ابتدا با اعتراض به گران شدن قیمت بنزین شروع شد اما دامنه این اعتراض‌ها پس از سرکوب‌ با مطالباتی دیگر به بیش از ۱۰۰ شهر ایران گسترش پیدا کرد.

ایران هنوز به طور رسمی شمار کشته شده‌های این حوادث را اعلام نکرده است و تنها وزیر کشور به طور تلویحی گفته حدود ۲۰۰ تا ۲۲۵ نفر کشته شده‌اند. عبدالرضا رحمانی فضلی سال گذشته در یک برنامه تلویزیونی گفته بود که «حدود ۴۰ یا ۴۵ نفر یعنی حدود ۲۰ درصد کشته‌شدگان، افرادی بودند که با سلاح‌هایی کشته شدند که سلاح سازمانی نبود و آنها شهید شدند.» با این حال سازمان عفو بین الملل می‌گوید دست‌کم ۳۰۴ نفر در این اعتراض‌ها کشته شده‌اند. این نهاد مشخصات این افراد را منتشر کرده است اما برخی منابع آمار کشته‌ها را بیش از این اعلام کرده‌اند.

غلامحسین اژه‌ای، رئیس جدید قوه قضاییه ایران سه روز پیش با تعدادی از خانواده‌های اعتراضات آبان ۹۸ دیدار کرد و در آن دیدار قول داده بود که برخی از معترضان آبان مشمول عفو، بخشودگی و یا آزادی شوند.

تاکنون مقامات ایران از تعداد افراد بازداشت شده آن سال آماری را اعلام نکرده‌اند اما دادگاه رسیدگی به اتهامات برخی دیگر همچنان ادامه دارد.

نرگس محمدی: امیرحسین مردادی، سعید تمجیدی و محمد رجبی آزاد می شوند

از سوی دیگر نرگس محمدی در مطلبی اینستاگرامی نوشت که «طی تماس تلفنی از داخل زندان باخبر شدیم که تعداد زیادی از زندانیان آبان ۹۸ به همراه امیرحسین مرادی، سعید تمجیدی و محمد رجبی شامل عفو شده‌اند و به زودی آزاد خواهند شد.»

امیرحسین مرادی، سعید تمجیدی و محمد رجبی که پس از اعتراض‌های سراسری آبان ماه بازداشت شده بودند، اسفند ۱۳۹۸ در دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی به اعدام محکوم شدند. دادگاه انقلاب این سه نفر را  به اتهام «خروج غیرقانونی از کشور» و «مشارکت در تخریب و تحریق به قصد مقابله با نظام» محاکمه و به اعدام محکوم کرد. این سه تن در این دادگاه همچنین به اتهام «سرقت مسلحانه مقرون به آزار در شب» به ۳۸ سال زندان و ۲۲۲ ضربه شلاق محکوم شده‌اند. سازمان‌های حقوق بشری پیش از این گفته بودند که پس از بازداشت امیرحسین مرادی، دو نفر دیگر از متهمان این پرونده به ترکیه فرار کرده بودند، اما نیروهای ترکیه آن‌ها را به ایران برگرداندند.

نهایی شدن این حکم اعتراض‌های گسترده‌ای را در پی داشت و هشتگ «اعدام نکنید» در شبکه‌های اجتماعی برای لغو حکم این سه نفر داغ شد. در نهایت دیوان عالی ایران اعلام کرد که اعاده دادرسی سه محکوم به اعدام حوادث آبان پذیرفته شده است و پرونده مجددا در شعبه دیگری رسیدگی می‌شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پایان «دادگاه بین المللی مردمی آبان»؛‌ این دادگاه چرا و چگونه برگزار شد؟

گزارش سالانه حقوق بشر آمریکا ؛ «۱۵۰۰ کشته» آبان ۹۸ ایران حذف شد

پرونده سه محکوم به اعدام اعتراض‌های آبان مجددا بررسی می‌شود