Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

پرونده سه محکوم به اعدام اعتراض‌های آبان مجددا بررسی می‌شود

امیرحسین مرادی، سعید تمجیدی و محمد رجب
امیرحسین مرادی، سعید تمجیدی و محمد رجب Copyright سازمان‌های حقوق بشری
Copyright سازمان‌های حقوق بشری
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دیوان عالی ایران اعلام کرد که اعاده دادرسی سه محکوم به اعدام حوادث آبان پذیرفته شده است و پرونده مجددا در شعبه دیگری رسیدگی می‌شود.

آگهی

دیوان عالی ایران اعلام کرد که اعاده دادرسی سه محکوم به اعدام حوادث آبان پذیرفته شده است و پرونده مجددا در شعبه دیگری رسیدگی می‌شود.

بابک پاک‌نیا وکیل این سه نفر نیز با تایید این موضوع در توییتی نوشت: دقایقی قبل ضمن حضور در دیوان، رسما اعلام شد که حکم اعدام امیرحسین مرادی، سعید تمجیدی و محمد رجبی از سوی شعبه اول دیوان عالی کشور نقض و پرونده طی روزهای آتی جهت رسیدگی مجدد به شعبه هم عرض ارسال خواهد شد.

توییت بابک پاک‌نیا

این سه نفر از بازداشت شده‌های اعتراض‌های آبان سال ۱۳۹۸ هستند.

ابوالقاسم صلواتی، قاضی دادگاه انقلاب اسفند ماه سال گذشته این سه نفر را به اتهام «خروج غیرقانونی از کشور» و «مشارکت در تخریب و تحریق به قصد مقابله با نظام» محاکمه و به اعدام محکوم کرد. امیرحسین مرادی، سعید تمجیدی و محمد رجبی در این دادگاه همچنین به اتهام «سرقت مسلحانه مقرون به آزار در شب» به ۳۸ سال زندان و ۲۲۲ ضربه شلاق محکوم شده‌اند. سازمان‌های حقوق بشری پیش از این گفته بودند که پس از بازداشت امیرحسین مرادی، دو نفر دیگر از متهمان این پرونده به ترکیه فرار کرده بودند، اما نیروهای ترکیه آن‌ها را به ایران برگرداندند. این موضوع نیز اعتراض‌هایی را ایجاد کرده است.

تابستان گذشته پس از کارزارهای اینترنتی با هشتگ «اعدام نکنید»، اعلام شد که روند اجرای حکم این سه نفر متوقف و درخواست اعاده دادرسی صورت گرفته است.

اعاده دادرسی از طرق رسیدگی فوق العاده است که تنها با مجوز دیوان عالی کشور صورت می‌گیرد و مجوز آن قاعدتا با این فرض صادر می شود که دادگاه صادر کننده حکم قبلی اشتباه کرده و دلایل موجود اجازه باقی ماندن چنین حکمی را نمی دهد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پایان «دادگاه بین المللی مردمی آبان»؛‌ این دادگاه چرا و چگونه برگزار شد؟

قوه قضاییه ایران: شماری از محکومین آبان ۹۸ مشمول آزادی مشروط و عفو شدند

اعدام نوید افکاری: پرونده‌ای قضایی یا سیاسی؟