Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

هورامان در استان کردستان ایران به سیاههٔ میراث جهانی یونسکو راه یافت

هورامان
هورامان Copyright عکس از خبرگزاری مهر
Copyright عکس از خبرگزاری مهر
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کارشناسان شورای بین‌المللی ابنیه و محوطه‌ها سال گذشته میلادی از مناظر هورامان بازدید کرده و آن را شایسته ثبت در سیاهه میراث جهانی برشمرده بودند.

آگهی

کوهستان هورامان در غرب ایران به‌عنوان بیست و ششمین منطقه از این کشور، و با نام «منظر فرهنگی اورامانات» در سیاههٔ میراث فرهنگی یونسکو به ثبت رسید. دو روز پیش نیز خط آهن سراسری ایران (شمال-جنوب) به این سیاهه راه یافته بود.

کارشناسان ایکوموس، «شورای بین‌المللی ابنیه و محوطه‌ها» سال گذشته میلادی از مناظر اورامانات بازدید کرده و آن را شایسته ثبت در سیاهه میراث جهانی برشمرده بودند.

بخش بزرگی از هورامان در استان کرمانشاه و کردستان و بخش کوچکتری از آن در خاک عراق واقع است. مطابق گزارش سازمان میراث فرهنگی ایران ۷۰۰ روستا در این منطقه وجود دارد.

اهالی هورامان، به گویش هورامی گفتگو می‌کنند که شاخه‌ای از زبان‌های گورانی است. مردمان این ناحیه که فرهنگی غنی دارد از دیرباز معماری، موسیقی و رقص و پوشاک و آیین‌ها و رسوم ویژهٔ خود را داشته‌اند. بافت پلّه‌کانی معماری هورامان از ویژگی‌های برجسته منظرهٔ این منطقه است.

آثاری از آشوریان، مادها، هخامنشیان و همچنین یونانیان در اورامان به‌چشم می‌خورد و کاوش‌های باستان‌شناسی در روستای هجیج پاوه قدمت زندگی انسانی در آن را تا ۴۰ هزار سال پیش برآورد می‌کند.

عکس از خبرگزاری مهر
آیین‌های ویژه هورامانعکس از خبرگزاری مهر

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

چهل‌وچهارمین نشست کمیته میراث جهانی یونسکو در فوجوی چین برگزار می‌شود و کارشناسان در این نشست ۳۹ اثر و بنایی را بررسی می‌کنند که درخواست ثبت جهانی آنها ثبت شده است.

در نشست کنونی مناطقی از اُردن، هند، ژاپن، ساحل عاج، برزیل، پرو، اروگوئه، شیلی، مکزیک، رومانی، آلمان و فرانسه، نیز در سیاههٔ میراث جهانی ثبت شدند.

کمیته میراث جهانی یونسکو از سال ۱۹۷۸ تا کنون مکان‌های مهم را به‌عنوان میراث فرهنگی جهان ثبت می‌کند تا از آنها در برابر بی‌توجهی، تغییرات آب‌وهوایی و نیز توسعه‌نیافتگی کشورها محافظت شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سفر جیل بایدن به پاریس در آستانه پیوستن دوباره آمریکا به یونسکو

دو تار ایرانی در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شد

کمانچه و چوگان به فهرست آثار میراث جهانی یونسکو اضافه شد