تصویر شگفت‌انگیز هابل از کهکشانی در فاصله ۱۰ میلیارد سال نوری زمین

تصویر گرفته شده توسط تلسکوپ هابل
تصویر گرفته شده توسط تلسکوپ هابل Copyright ESA/Hubble & NASA, A. Newman, M. Akhshik, K. Whitaker
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

تلسکوپ هابل که به تازگی بعد از یک ماه تعمیرات به مدار فعالیت بازگشته، تصویری خیره‌کننده از کهکشانی غیرفعال در فاصله ۱۰ میلیارد سال نوری از زمین ثبت کرده است.

آگهی

تلسکوپ هابل که به تازگی بعد از یک ماه تعمیرات به مدار فعالیت بازگشته، تصویری خیره‌کننده از کهکشانی غیرفعال در فاصله ۱۰ میلیارد سال نوری از زمین ثبت کرده است.

در این تصویر یک خوشه کهکشانی، یک کهکشان غیرفعال بزرگ و دورتر به نام MRG-M0138 را تحت تاثیر «همگرایی گرانشی» خود قرار داده است. این پدیده زمانی رخ می‌دهد که نیروی جاذبه یک جسم عظیم در کیهان، در اینجا یک خوشه کهکشانی، قبل از رسیدن نور به ناظر نور کهکشان پس‌زمینه را خم می‌کند.

ستاره‌شناسان از همگرایی گرانشی و انحراف نوری حاصل از جاذبه کهکشانی برای رصد و تخمین جرم اجسام واقع در فواصل دور استفاده می‌کنند و با کمک آن می‌توانند ظاهر این کهکشان‌های دور را بزرگنمایی کنند و ببینند.

ناسا در این باره می‌گوید: «اخترشناسان می‌توانند از این روش به عنوان ذره‌بینی طبیعی استفاده کنند که به آن‌ها اجازه می‌دهد اجرامی مانند کهکشان‌های غیرفعال را از دور تحت نظر بگیرند.»

کهکشان‌های غیرفعال کهکشان‌هایی هستند که به دلیل تمام شدن انرژی هسته خود دیگر قادر به تولید ستاره جدید نیستند و نور کمتری نسبت به کهکشان‌های فعال از خود ساطع می‌کنند.

تماشای کهکشان‌هایی که در فاصله بسیار دور واقع شده‌اند با تلسکوپ‌های معمولی و فناوری‌های فعلی امکان‌پذیر نیست. به همین خاطر هابل با یک تکنیک میان‌بُر، از کهکشان نزدیک‌تر استفاده می‌کند تا بتواند کهکشان اصلی را ببیند.

تصویر جدید با استفاده از هشت فیلتر مختلف مادون قرمز که در دو دوربین نجومی نصب شده در هابل نصب بوده گرفته شده است. این دو ابزار علمی به نام‌های طیف‌نگار تصویربرداری تلسکوپ فضایی (STIS) و دوربین پیشرفته تحقیقاتی (ACS)، توسط فضانوردان در مارس ۲۰۰۲ و مه ۲۰۰۹ در هابل کار گذاشته شده بودند.

ناسا این تصویر را حاصل «اوج توانایی‌های علمی هابل» خوانده است.

اخترشناسان برای ۳۱ سال است که از تلسکوپ هابل برای تصویربرداری از فضا استفاده می‌کنند. بروز عیب در این تلسکوپ در ژوئن ۲۰۲۱ باعث شده بود تا دانشمندان به از رده خارج کردن زودهنگام هابل فکر کنند، اما پس از یک ماه کار ناسا توانست مشکل پیش‌آمده را رفع کند.

این تلسکوپ قرار است به زودی با تلسکوپ جیمز وب جایگزین شود.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دورترین کهکشان به زمین که ۳۰۰ میلیون سال بعد از بیگ بنگ همچنان می‌درخشد رصد شد

چرا فضا به محیط ایده‌آل برای تحقیق در مورد بیماری سرطان تبدیل شده است؟

ایالات متحده و ژاپن خواستار پای کارآمدن «همه کشورها» برای ممنوعیت توسعه سلاح‌های هسته‌ای در فضا شدند