کودکان مهاجر برای پناهندگی کدام کشور اتحادیه اروپا را انتخاب می‌کنند؟

اردوگاه پناهجویان در نزدیکی مرز یونان
اردوگاه پناهجویان در نزدیکی مرز یونان Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در مجموع ۶۸ هزار و ۲۰ کودک آسیایی در سال ۲۰۲۰ نخستین تقاصای پناهندگی خود را به کشورهای عضو اتحادیه اروپا ارسال کرده‌اند که سهم اصلی متعلق به پنج کشور سوریه(۴۷ درصد)، افغانستان(۲۶ درصد)، عراق(۱۲ درصد)، ایران(۳ درصد) و پاکستان(۳ درصد) بوده است.

آگهی

شمار پناهجویانی که برای نخستین بار از یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا درخواست پناهندگی کردند در حالی در سال ۲۰۲۰ به ۴۱۸ هزار و ۱۶۲ نفر رسید که ۳۱ درصد این افراد را کودکان زیر ۱۸ سال تشکیل می‌دادند.

اداره آمار کمیسیون اروپا(یورواستات) با انتشار گزارشی اعلام کرد که در سال گذشته میلادی در مجموع ۱۲۹ هزار و ۶۳۰ کودک نخستین درخواست پناهندگی خود را به یکی از ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا تقدیم کردند. ۱۰ درصد این متقاضیان کودکان زیر سن قانونی بود‌ه‌ که سرپرست و والدینی به همراه نداشته‌اند. این دسته از کودکان ۳ درصد کل افرادی را که در سال ۲۰۲۰ برای اولین بار از کشورهای عضو اتحادیه اروپا درخواست پناهندگی کردند، در بر می‌گیرد.

در میان ۲۷ عضو اتحادیه اروپا، آلمان بیشترین تقاضای پناهندگی را از کودکان دریافت کرده است؛ به طوری که ۵۴ درصد از مجموع متقاضیان دریافت پناهندگی از این کشور را افراد زیر ۱۸ سال تشکیل می‌دهد. در مقابل، اسلواکی با ۶ درصد، پایین‌ترین نرخ جذب پناهجوی کودک را به خود اختصاص داده است.

اما در میان کشورهای عضو اتحادیه اروپا که با هجوم کودکان پناهجو مواجه بود‌اند، بلغارستان با ۲۳ درصد بالاترین نسبت دریافت تقاضای پناهندگی از کودکان زیر سن قانونی فاقد همراه را ثبت کرده است. البته در میان کشورهای عضو اتحادیه اروپا، چک، استونی، لتونی، لیتوانی و مجارستان اعلام کرده‌اند که در سال ۲۰۲۰ هیچ گونه تقاضایی از خردسالان بدون همراه دریافت نکرده‌اند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

گزارش یورواستات همچنین نشان می‌دهد که ۵۲ درصد کودکان پناهجو طی سال ۲۰۲۰ دارای تابعیت آسیایی بوده‌اند و سهم کشورهای آفریقایی ۲۲ درصد و سهم کشورهای آمریکا و اروپایی نیز به ترتیب ۱۳ و ۹ درصد بوده است. سهم بالای کودکان آسیایی به این دلیل بوده که کودکان دارای تابعیت سوری سهم ۲۵ درصدی در کل جمعیت کودکانی داشتند که در سال ۲۰۲۰ نخستین تقاضای پناهندگی خود را به کشورهای عضو اتحادیه اروپا تقدیم کرده بودند.

بر پایه این گزارش، کودکان افغان نیز ۴۱ درصد جمعیت خردسالان بدون همراهی را که به تازگی در سال گذشته میلادی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا درخواست پناهندگی کرده بودند، به خود اختصاص دادند.

در مجموع ۶۸ هزار و ۲۰ کودک آسیایی در سال ۲۰۲۰ نخستین تقاصای پناهندگی خود را به کشورهای عضو اتحادیه اروپا ارسال کرده‌اند که سهم اصلی متعلق به پنج کشور سوریه(۴۷ درصد)، افغانستان(۲۶ درصد)، عراق(۱۲ درصد)، ایران(۳ درصد) و پاکستان(۳ درصد) بوده است. همچنین در میان کشورهای اروپایی نیز ترکیه و روسیه به ترتیب با ۲۴ و ۲۳ درصد بالاترین سهم را در کودکان اروپایی متقاضی پناهندگی(۱۲ هزار و ۲۸۰ نفر) به یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا داشته‌اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اقدام گسترده پناهجویان برای عبور از کانال مانش در سایه قوانین ضدمهاجرتی بی سابقه

اتحادیه اروپا امحای لباس‌ها و کفش‌های به‌ فروش‌نرفته را ممنوع می‌کند

سفر کلورلی به آفریقا؛ بریتانیا برای انتقال پناهجویان به رواندا توافق جدیدی با کیگالی امضاء می‌کند