آمریکا یک زندانی مراکشی را از گوانتانامو پس از حدود ۲۰ سال به کشورش فرستاد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
زندان گوانتانامو
زندان گوانتانامو   -  Copyright  AP Photo

پنتاگون روز دوشنبه ۱۹ ژوئيه اعلام کرد که برای نخستین بار در دولت بایدن یک زندانی در گوانتانامو را به کشورش بازگردانده است.

این زندانی که عبدالطیف ناصر نام دارد اهل مراکش است و در سال ۲۰۰۲ توسط نیروهای آمریکایی در افغانستان دستگیر و به گوانتانامو منتقل شده بود.

در سال ۲۰۱۶ به تشخیص پنتاگون قرار بود این فرد به مراکش بازگردانده شود، اما دونالد ترامپ با این تصمیم مخالفت کرد و اجازه خروج این زندانی از گونتانامو را صادر نکرد. در چهار سال ریاست جمهوری آقای ترامپ هیچ یک از کسانی که در این زندان مخوف زندانی هستند، اجازه آزادی پیدا نکردند. رئيس جمهوری پیشین آمریکا استدلال می‌کرد زندانیان گوانتانامو افراد خطرناکی هستند و نباید به آنها اجازه داده شود که دوباره به میادین جنگ بازگردند.

بستن زندان گونتانامو از وعده‌های دولت باراک اوباما بود که با مخالفت جمهوری‌خواهان این امر هرگز محقق نشد. جمهوری‌خواهان با محدود کردن اختیارات رئيس جمهور اجازه انتقال زندانیان گونتانامو به سرزمین اصلی آمریکا را ندادند. حالا گفته می‌شود دولت جو بایدن قصد دارد بدون جنجال و در آرامش زندانیان باقی‌مانده در این زندان را آزاد کند. بایدن در ماه فوریه برنامه‌هایی برای تعطیلی این زندان را مورد بررسی قرار داد اما در عین حال تلاش کرده همچون باراک اواباما وعده‌های چندانی در این خصوص ندهد.

بعد از آزادی عبدالطیف ناصر، حالا ۳۹ نفر دیگر در این مرکز باقی مانده‌اند. پنتاگون در بیانیه‌ خود اعلام کرد که این مرد مراکشی تحویل پادشاهی مراکش داده شده است.

وزارت امور خارجه آمریکا هم روز دوشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که دولت بایدن به دنبال یک فرآیند آگاهانه و دقیق است که از این طریق بر کاهش مسئولانه جمعیت بازداشت شدگان مرکز گوانتانامو و همچنین حفاظت از امنیت ایالات متحده و متحدان این کشور تمرکز نماید.

وزارت خارجه آمریکا همچنین از مراکش و نقش سازنده رهبری این کشور برای تسهیل فرآیند استرداد عبدالطیف ناصر تقدیر کرد.

زندان گونتانامو در سال ۲۰۰۲ و بعد از حمله آمریکا به افغانستان، به راه افتاد. ایالات متحده مظنونانی از سراسر جهان را که به باور این کشور تهدیدی برای امنیت و صلح جهانی هستند و با اتهام‌هایی چون ترویسم رو به رو بودند، در این مرکز بدون برخورداری از حقوق قانونی و همچنین با اعمال شکنجه فراوان زندانی کرده است. در حدود دو دهه اخیر، محافل حقوق بشری انتقادهای بسیاری در خصوص عدم رعایت حقوق زندانیان در این مرکز مطرح کرده‌اند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید