تصویرگر دانمارکی که کاریکاتور پیامبر اسلام را کشیده بود درگذشت

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
کرت وسترگارد، کاریکاتوریست دانمارکی
کرت وسترگارد، کاریکاتوریست دانمارکی   -   کپی رایت  AP Photo

کورت وسترگارد، کارتونیست دانمارکی، طراح یکی از ۱۲ کاریکاتور پیامبر اسلام که در۳۰ سپتامبر ۲۰۰۵ توسط روزنامه یولَندز پُستن منتشر و موجب اعتراض گروه‌هایی از جامعه مسلمانان شد، در سن ۸۶ سالگی درگذشت.

خانواده آقای وسترگارد روز یکشنبه به رسانه‌های دانمارکی اعلام کردند که او پس از تحمل یک دوره بیماری در خواب درگذشته است.

آقای وسترگارد چهره محمد، پیامبر اسلام را در حالی که بمبی با فتیله روشن به عنوان عمامه‌‌‌ بر روی سرش جا گرفته، به تصویر کشیده بود. او اواسط دهه ۸۰ میلادی به جمع تیم کاری نشریه یولَندز پُستن محلق شده و کاریکاتور او از پیامبر اسلام یک بار دیگر نیز بدون این که جنجالی به پا کند، چاپ شده بود.

اما در سال ۲۰۰۵ و تنها ۱۵ روز پس از انتشار کاریکاتورهای پیامبر اسلام، تظاهراتی از سوی جمعی از مسلمانان در کپنهاگ برگزار شد و سفیران کشورهای اسلامی در دانمارک به طور رسمی نسبت به این اقدام نشریه یولندز پستن اعتراض کردند. خشم گروه‌های مختلف مسلمانان در جهان اسلام در فوریه ۲۰۰۶ به اوج خود رسید و دانمارک را با جدی‌ترین بحران سیاست خارجی این کشور از زمان جنگ جهانی دوم مواجه کرد.

کارتونیست دانمارکی در سال‌های پایانی زندگی خود ناچار شد همچون برخی دیگر از همکارانش به زندگی مخفی که تحت حفاظت مداوم پلیس بود، روی آورد.

در اوایل سال ۲۰۱۰، پلیس دانمارک یک جوان ۲۸ ساله سومالیایی مسلح به چاقو را به اتهام تلاش برای سوء قصد به جان آقای وسترگارد بازداشت کرد.