نگرانی از تورم آمریکا و رشد چین؛ نفت ارزان و شاخص بازارهای اروپا و آسیا قرمز شد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
پکن
پکن   -   کپی رایت  AP Photo

همزمان با اعتراف رئیس بانک مرکزی آمریکا به جهش پیش‌بینی نشده نرخ تورم و کاهش سرعت رشد اقتصادی چین در سه ماهه دوم سال جاری میلادی، شاخص بازارهای سهام در اروپا و آسیا طی معاملات روز پنجشنبه کاهش یافت قیمت نفت نیز افت کرد.

جروم پاول، رئیس فدرال رزرو(بانک مرکزی آمریکا)، روز چهارشنبه و در جریان ارائه گزارش شش ماهه به نمایندگان کنگره اذعان کرد که پیش‌بینی بانک مرکزی آمریکا از نرخ تورم اشتباه بوده است. با این حال، او تصریح کرد که فدرال رزرو در افزایش نرخ بهره برای کنترل تورم دریغ نخواهد کرد ولی همچنان انتظار دارد که نرخ تورم طی ماه‌های باقیمانده از سال کاهش یابد.

فدرال رزرو از زمان بروز تبعات همه‌گیری ویروس کرونا در اقتصاد ایالات متحده در مارس سال گذشته میلادی، نرخ بهره را نزدیک به صفر نگه داشته است. بانک مرکزی آمریکا انتظار داشته که با حفظ نرخ بهره در این سطح، نرخ تورم در سطح دو درصد باقی بماند و در عین حال، رشد اشتغال به حداکثر خود برسد.

با این وجود، تازه ترین گزارش رسمی نشان می دهد که نرخ تورم در دوازده ماه منتهی به ژوئن گذشته به ۵.۴ درصد رسیده که بالاترین نرخ تورم سالانه در ۱۳ سال گذشته به شمار می رود.

همزمان با گرفتار شدن بزرگ‌ترین اقتصاد جهان در دام تورم فزاینده، دومین اقتصاد بزرگ جهان نیز از کاهش سرعت نرخ رشد اقتصادی خود خبر داد. چین روز پنجشنبه اعلام کرد که نرخ رشد اقتصادی این کشور در سه ماهه دوم سال جاری میلادی به ۸.۱ درصد رسیده که نه تنها پایین‌تر از پیش‌بینی‌های اولیه است، بلکه با نرخ رشد ۱۸.۳ درصدی ثبت شده در سه ماهه نخست سال جاری تفاوت معناداری پیدا کرده که باور کارشناسان بخشی از این افت، متاثر از شیوع دوباره ویروس کرونا در برخی مناطق این کشور، وضع محدودیت‌های تازه کرونایی و رشد قیمت مواد اولیه صنعتی بوده است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

نگرانی‌های تازه در مورد سرنوشت دو اقتصاد بزرگ تر جهان موجب شد تا در جریان معاملات روز پنجشنبه شاخص بورس آلمان(داکس) بیش از ۱۶۵ واحد معادل ۱.۰۵ درصد کاهش یابد و شاخص پنجاه شرکت برتر منطقه یورو نیز نزدیک به 1 درصد افت کند. در بازارهای مهم آسیا نیز شاخص بورس ژاپن(نیکی) نیز ۱.۱۵ درصد پایین آمد ولی شاخص بورس شانگهای تحت تاثیر امیدوارها نسبت به ادامه حمایت دولت چین از شرکت‌های بزرگ حدود 1 درصد رشد کرد.

قیمت جهانی نفت نیز روز پنجشنبه کاهش یافت؛ به طوری که بهای هر بشکه نفت پایه برنت با ۱و۵۲ درصد افت به ۷۳ دلار و ۶۱ سنت رسید که پایین‌ترین حد در یک هفته گذشته به شمار می‌رود.