طالبان: کنترل گذرگاه مرزی سپین‌ بولدک-چمن با پاکستان را به دست گرفتیم

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
مرز افغانستان و پاکستان (عکس از آرشیو)
مرز افغانستان و پاکستان (عکس از آرشیو)   -   کپی رایت  AP Photo

سخنگوی گروه طالبان روز چهارشنبه اعلام کرد که این گروه کنترل یک گذرگاه مرزی کلیدی با پاکستان را به دست گرفته است.

گروه طالبان در حالی مدعی تسلط بر گذرگاه مرزی سپین‌ بولدک-چمن در جنوب ولایت قندهار شده است که این گروه هفته گذشته با پیشروی در ولایت هرات بر تاسیسات گمرک اسلام‌ قلعه در مرز با ایران مسلط شده بود. 

یک مسئول امنیتی نظامیان پاکستان که نخواست نامش فاش شود سقوط گذرگاه مرزی سپین‌ بولدک-چمن به دست گروه طالبان را تائید کرد. به گفته وی طالبان پرچم افغانستان را در این گذرگاه مرزی پائین آورند و به جای آن پرچم خود را به اهتزاز در آوردند. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

طالبان چند روز پیش اعلام کرده بود که بر «۸۵ درصد» از خاک افغانستان مسلط شده است. نبردهای نظامی طالبان با نیروهای دولتی افغانستان از دو ماه پیش شدت گرفته است. 

یک مقام افغان روز سه شنبه اعلام کرد که هیاتی عالی رتبه از این کشور مذاکره با گروه طالبان را در دوحه، پایتخت قطر از سر خواهد گرفت. انتظار می رود که مقامات ارشد گروه طالبان در این گفتگوها که احتمالا روز جمعه برگزار می شود شرکت کنند. 

عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحه ملی در افغانستان نیز قرار است در مذاکرات دوحه حضور داشته باشد. انتظار می رود که حامد کرزی، رئیس جمهوری پیشین افغانستان نیز از جمله مقامات حاضر در گفتگوها با طالبان باشد. 

بسیاری از شهروندان افغانستان همزمان با گسترش ناآرامی ها و افزایش نگرانی ها از آینده این کشور به دنبال مهاجرت به خارج هستند. آمریکا به دنبال توافقی که سال گذشته با طالبان امضاء کرد روند خروج نیروهای خود از افغانستان را آغاز کرده است. جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده گفته است که عملیات نظامی کشورش در افغانستان روز ۳۱ اوت (۹ شهریور) به پایان می رسد.