دادگاه حقوق بشر اروپا روسیه را به نقض حقوق زوج‌های دگرباش جنسی محکوم کرد

ازدواج غیرقانونی یک زوج همجنسگرا در روسیه
ازدواج غیرقانونی یک زوج همجنسگرا در روسیه   -  Copyright  Alexander Zemlianichenko/AP2009
نگارش از یورونیوز فارسی

دادگاه حقوق بشر با محکومیت روسیه می گوید دولت این کشور هیچ راهی برای به رسمیت شناختن حقوق زوج‌های همجنسگرا ارائه نمی‌دهد.

دادگاه حقوق بشر اروپا (ECHR) سه‌شنبه دولت روسیه را به تبعیض و نادیده گرفتن حقوق زوج های دگرباش جنسی محکوم کرد.

به گفته این دادگاه دولت روسیه هیچ چارچوب قانونی برای به رسمیت شناختن زوج‌های همجنسگرا ارائه نمی دهد.

دادگاه حقوق بشر اروپا در پی شکایت سه زوج همجنسگرای روس این حکم را صادر کرده است. این دادگاه به دولت روسیه یادآوری می کند که هرچند طبق ماده ۸ کنوانسیون اروپایی حقوق بشر، بخشی که مربوط حق احترام به زندگی خصوصی و خانوادگی است، صریحا دولت ها ناگزیر نیستند تا ازدواج همجنسگرایان و دگرباشان را به رسمیت بشناسند اما تاکید شده است که «نیاز به ایجاد تعادل منصفانه بین منافع رقابتی زوج‌های همجنس و کل جامعه» الزامی است.

در سال ۲۰۱۳ مسکو قانونی با عنوان «علیه تبلیغات برای دگرباشان جنسی» وضع کرد. در پی تصویب این قانون دولت تمام راهپیمایی‌های منسوب به «رژه‌های افتخار دگرباشان جنسی» را ممنوع کرد. همچنین، از سال ۲۰۲۰ ماده ای در قانون اساسی روسیه تصریح می‌کند که ازدواج تنها بین یک زن و مرد رخ می‌دهد و به این ترتیب بدون اشاره به همجنسگرایان هرگونه امکان برای آزادی ازدواج و یکپارچگی همجنسگرایان از بین رفته است.

با وجود چنین قانونی، دادگاه حقوق بشر اروپا معتقد است که «هیچ چیزی توجیه نمی‌کند که متقاضیان تنوانند به ارائه مبنای قانونی برای تشکیل یک زوج اقدام نکنند.»

حال، با رای دادگاه حقوق بشر اروپا، دست کمیسیون حقوق بشر اروپا برای تنبیه و مجازات مسکو به دلیل نقض حقوق بشر باز خواهد بود.

مطالب مرتبط