قوی‌ترین ابررایانه بریتانیا با هوش مصنوعی به تشخیص بیماری‌ها کمک می‌کند

شرکت انویدیا
شرکت انویدیا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دستگاه‌های دارای هوش مصنوعی می‌توانند پژوهشگران را از کاربرد منابع لازم برای کشف ترکیبی بالقوه مؤثر و مشخص کردن مشکلات پزشکی که قابل درمان باشد، بی‌نیاز کنند.

آگهی

ابررایانه موسوم به «کمبریج یک» که قدرتمندترین ابررایانه بریتانیاست، برای کمک به پزشکی به ویژه در خدمات تشخیص بیماری‌های لاعلاج و یافتن درمان‌های جدید از طریق هوش مصنوعی، عملیاتی شد.

به نوشته روزنامه گاردین، چاپ لندن، سازندگان این ابررایانه امیدوارند که به زودی بتوانند از آن در روند پیشگیری، تشخیص بیماری و نیز و برای یافتن درمان بهتر، سریع‌تر و ارزان‌تر استفاده کنند.

سرمایه‌گذاری ۱۰۰ میلیون دلاری برای تهیه این دستگاه را شرکت رایانه‌ای و محاسباتی «انویدیا» در آمریکا انجام داده است. این دستگاه قرار است از طریق تحلیل داده‌ها با هوش مصنوعی به کار مراقبت‌های بهداشتی کمک کند.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

کیمبرلی پاول، معاون امور بهداشت و درمان انویدیا گفت: «تصور کنید ۱۰ یخچال را پشت سر هم ردیف کرده‌اید و چندین ردیف از این یخچال‌ها دارید. اندازه و شکل این این رایانه همین قدر است.»

بریتانیا قبلاً با مجموعه داده‌های عظیمی مانند «بایوبانک» که شامل پرونده‌های پزشکی و اطلاعات مربوط به سبک زندگی نیم میلیون نفر از شهروندان میانسال بریتانیا بدون اعلام هویت‌شان است، گام‌هایی در این زمینه برداشته است.

هوش مصنوعی برای مراقبت‌های بهداشتی در بریتانیا در حال رونق است و طیف وسیعی از شرکت‌های بزرگ دارویی و نوپا که از مقادیر زیادی از داده‌های موجود برای کشف داروهای بالقوه، مشخص کردن دلیل حساس بودن برخی از افراد به برخی بیماری‌ها و بهبود و شخصی‌سازی مراقبت از بیماران استفاده می‌کنند.

نخستین پروژه‌های کمبریج یک قرار است با شرکت‌های جی‌اس‌کی، آسترازنکا، کالج کینگ لندن و آکسفورد انجام شود. آنها تلاش خواهند کرد تا دانسته‌های بیشتری درباره بیماری‌هایی مانند زوال عقل به دست آورده، داروهای جدید طراحی کنند و دقت در یافتن تغییرات ایجادکننده بیماری در ژنوم‌های انسانی را افزایش دهند.

دکتر کیم برانسون، رئیس بخش هوش مصنوعی و یادگیری ماشین در شرکت جی‌اس‌کی به روزنامه گاردین گفت که استفاده از این ابررایانه بریتانیایی روشی کلیدی برای درمان بیماران است.

به عنوان مثال در زمینه ایمونوآنکولوژی، داروهای موجود از سیستم ایمنی بدن خود بیمار برای مبارزه با سرطان استفاده می‌کنند. اما همیشه مشخص نیست که این داروها در کدام یک از بیماران بیشترین کارآیی را دارد. تصویربرداری از تومورها و شاخص‌های عددی موجود در خون برخی از این اطلاعات را نشان نمی‌دهد.

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید

برانسون گفت کمبریج یک می‌تواند با یک‌کاسه کردن مجموعه داده‌های مختلف و ساخت مدل‌های بزرگ برای تعیین بهترین روش درمانی برای بیماران، مفید باشد.

تولید داروهای سنتی، زمان‌بر و گران بوده و احتمال تأثیرگذاری آنها نیز کم است. دانشمندان از مدت‌ها پیش این را گفته‌اند که دستگاه‌های دارای هوش مصنوعی می‌توانند پژوهشگران را از کاربرد منابع لازم برای کشف ترکیبی بالقوه مؤثر و مشخص کردن مشکلات پزشکی که قابل درمان باشد، بی‌نیاز کنند.

بریتانیا به دلیل داشتن منابع عظیمی از داده‌ها، از مواد اولیه برای بهره‌گیری از این توانایی محاسباتی برخوردار است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کدام کشورهای اروپایی در استفاده از فناوری‌های هوش مصنوعی پیشروترند؟

تلاش استارت‌آپ‌ها در دُبی برای خلق هوش مصنوعی هرچه بی‌طرف‌تر

نتیجه یک تحقیق: احتمال موفقیت در ترک سیگار به کمک داروی سیتیزین دو برابر بیشتر است