Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

سازمان جهانی بهداشت درباره شیوع گسترده کرونا از پاکستان تا مراکش هشدار داد

کرونا در ایران
کرونا در ایران Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از مسعود سالاری
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«به رغم همه تلاش‌ها، ما در سرتاسر این منطقه شاهد افزایش میانگین هفتگی موارد مرگ و میر کرونا نسبت به مدت مشابه در سال گذشته هستیم.»

آگهی

سازمان جهانی بهداشت نسبت به افزایش موارد ابتلا به ویروس کرونا به ویژه سویه دلتا در منطقه شرق مدیترانه هشدار داد.

احمد المندهاری، مدیر دفتر منطقه‌ای شرق مدیترانه سازمان جهانی بهداشت که بیش از بیست کشور از مراکش تا پاکستان را شامل می‌شود، روز چهارشنبه ۷ ژوئیه (۱۶ تیر) در یک نشست مطبوعاتی مجازی گفت: «موارد ابتلا به کووید ۱۹ پس از دو ماه کاهش مداوم، اکنون در حال افزایش است و ما بار دیگر شاهد تلاش کشورها برای مهار بیماری و محافظت از جمعیت خود هستیم.»

براساس گزارش سازمان جهانی بهداشت، از ابتدای شیوع کرونا در این منطقه در سال ۲۰۲۰ میلادی تاکنون بیش از ۱۱ میلیون مورد ابتلا و ۲۱۹ هزار و ۸۵۰ مورد مرگ و میر ناشی از این بیماری ثبت شده است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

آمار مرگ و میر روزانه کرونا در روزهای اخیر در برخی کشورها از زمان آغاز این همه‌گیری تاکنون بی‌پیشینه بوده است. در تونس آمار تلفات کرونا به بیش از ۱۵ هزار مرگ در هر ۱۲ میلیون نفر افزایش یافته است و بیش از ۶۰۰ نفر در حال حاضر در این کشور به دلیل همین بیماری تحت مراقبت‌های ویژه هستند. تعداد رسمی کل مبتلایان به کرونا در تونس نیز به بیش از ۴۴۵ هزار نفر رسیده است.

در خاورمیانه، ایران کشوری است که بیشتر از سایرین در معرض کرونا قرار گرفته و از اواخر ماه مارس با آنچه مقامات رسمی این کشور آن را «موج چهارم» می‌خوانند، روبرو است. در روزهای اخیر، مسئولان ایران درباره «موج پنجم» نیز هشدار داده‌اند. افزایش موارد ابتلا در تهران به حدی است که مقامات خروج از این شهر را ممنوع اعلام کرده‌اند.

دکتر المندهاری بدون ذکر آمار خاصی گفت: «به رغم همه تلاش‌ها، ما در سرتاسر این منطقه شاهد افزایش میانگین هفتگی موارد مرگ و میر کرونا نسبت به مدت مشابه در سال گذشته هستیم.»

وی توضیح داد: «گسترش سریع سویه دلتا در افزایش انتقال این بیماری مسری هم در سطح جهان و هم در منطقه ما نقش دارد.»

وی همچنین افزود که نوع دلتا دست کم در ۱۳ کشور در حوزه مدیترانه شرقی مشاهده شده است.

در همین حال، دکتر المندهاری توزیع ضعیف واکسن در منطقه را دلیل دیگر افزایش فعلی موارد ابتلا ذکر کرده و تأکید کرد که «واکسن‌ هنوز هم به طور عادلانه توزیع نمی‌شود».

به گفته وی، برای واکسیناسیون دست کم ۴۰ درصد از جمعیت هر یک کشورهای این منطقه تا پایان سال جاری میلادی، هنوز به بیش از ۵۰۰ میلیون دُز واکسن نیاز است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تزریق ۴۲۴ هزار دُز واکسن کرونا؛ شمار مبتلایان روزانه در ایران به رکورد بی‌سابقه رسید

هشدار نسبت به شیوع گونه‌های احتمالا خطرناک‌تر کرونا که مهار آن دشوارتر می‌شود

با وجود شیوع سویه دلتا، انگلستان محدودیت‌های کرونایی را لغو می‌کند