نیروگاه هسته‌ای بوشهر بار دیگر شروع به فعالیت کرد

نیروگاه اتمی بوشهر
نیروگاه اتمی بوشهر Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مقامات سازمان انرژی اتمی ایران می‌گویند نیروگاه بوشهر پس از وقفه‌ای دو هفته‌ای بار دیگر به مدار بازگشته است.

آگهی

مقامات سازمان انرژی اتمی ایران می‌گویند نیروگاه بوشهر پس از وقفه‌ای دو هفته‌ای بار دیگر به مدار بازگشته است.

محمود جعفری، معاون سازمان انرژی اتمی ایران، روز دوشنبه ۱۴ تیر (۵ ژوئیه) به خبرگزاری ایسنا گفت با اتمام «رفع نقص» در واحد یکم نیروگاه بوشهر، این نیروگاه مجددا به شبکه سراسری تولید برق کشوری متصل شده است.

آقای جعفری گفت: «ایراد فنی برطرف شده و پس از انجام تست‌های لازم از روز شنبه این واحد به شبکه سراسری متصل و با حصول اطمینان از عملکرد ایمن آن از روز یکشنبه تولید برق در آن آغاز شده است. به دلیل آماده بودن بخش‌های هسته‌ای، نیروگاه در اسرع وقت به مدار تولید بازگشته و به شبکه سراسری متصل شده است.»

جزئیات بیشتری در مورد نقص فنی در نیروگاه اتمی بوشهر اعلام نشده است.

مقامات ایران طی دو هفته اخیر اظهارات ضد و نقیضی درباره علت متوقف شدن فعالیت نیروگاه بوشهر اعلام کرده‌اند. در حالی که نخست دلیل خاموشی «نقص فنی و نیاز به تعمیرات» اعلام شده بود، مسئولان وزارت خارجه علت قطع کار نیروگاه را «انجام عملیات دوره‌ای نگهداری» عنوان کردند که سالانه یک یا دو بار به طور «عادی» انجام می‌شود.

محمود جعفری، معاون سازمان انرژی اتمی ایران سه ماه پیش گفته بود که نیروگاه اتمی بوشهر به دلیل تحریم های آمریکا و مشکلات ناشی از انتقال ارز و مبادلات بانکی با خطر «توقف فعالیت» مواجه است.

نیروگاه ۱۰۰۰ مگاواتی اتمی بوشهر حدود ۱ درصد برق مورد نیاز ایران را تولید می‌کند.

توقف فعالیت نیروگاه بوشهر در حالی بوده است که ساکنان تهران و برخی استان های ایران طی هفته های گذشته به طور تناوبی با خاموشی‌های چند ساعته روبرو بوده‌اند.

قطع مکرر برق در گرمای هوا و همچنین اختلال حاصل در سیستم‌های الکتریکی و الکترونیکی خانگی و اداری شکایت و اعتراض بسیاری از شهروندان ایرانی را طی روزهای اخیر در پی داشته است.

مقامات وزارت نیروی ایران مصرف بی‌رویه و عدم صرفه‌جویی از سوی مردم را عامل بروز مشکل می‌دانند. این در حالی است که منتقدان می‌گویند عامل قطعی‌ها ضعف مدیریت انرژی، فرسوده بودن سیستم انتقال برق، نپرداختن بدهی به نیروگا‌ه‌ها از سوی دولت و مصرف سرسام‌آور برق توسط نهادهای حکومتی متولی مزارع تولید رمزارز هستند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سازمان انرژی اتمی ایران: نیروگاه بوشهر به طور موقت خاموش و از شبکه خارج شد

نیروگاه اتمی بوشهر با همکاری شرکت روس اتم سوخت عوض می‌کند

انفجار در نیروگاه برق ایتالیا؛ غواصان بدنبال قربانیان می‌گردند