Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

رژه نظامی زنان اوکراینی با کفش‌های پاشنه بلند واکنش‌های گسترده‌ای را در پی داشت

تمرین نظامی سربازان زن اوکراین با کفش‌های پاشنه بلند
تمرین نظامی سربازان زن اوکراین با کفش‌های پاشنه بلند Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اینا سوون، یکی از نمایندگان پارلمان در واکنش به این موضوع، آن را «یک ایده احمقانه» توصیف کرد که شامل «کلیشه‌های مربوط به نقش زن به‌عنوان یک عروسک زیبا» می‌شود.

آگهی

انتشار تصاویر سربازان زن اوکراینی در حال تمرین برای یک رژه نظامی با کفش‌های پاشنه بلند واکنش‌های زیادی را در پی داشت.

در تصاویر دانشجویان دختر یک دانشکده نظامی با کفش‌های پاشنه بلند سیاه دیده می‌شود. خود این دانشجویان اعتراف می‌کنند تمرین با این کفش‌ها سخت است.

ایوانا مدوید، به خبرگزاری وزارت دفاع اوکراین گفت: «امروز ما برای نخستین بار با کفش‌های پاشنه بلند آموزش می‌بینیم. کمی دشوارتر از چکمه‌های جنگی است اما تمام تلاش خود را می‌کنیم.»

این موضوع باعث خشم بسیاری از شهروندان اوکراین و اعتراض در پارلمان این کشور شد.

اینا سوون، یکی از نمایندگان پارلمان در واکنش به این موضوع، آن را «یک ایده احمقانه» توصیف کرد که شامل «کلیشه‌های مربوط به نقش زن به‌عنوان یک عروسک زیبا» می‌شود.

اولنا کندراوتیوک، معاون رئیس پارلمان از مقامات اوکراینی خواست به‌خاطر تحقیر زنانی که «با اسلحه در دست از استقلال اوکراین دفاع می‌کنند» به‌طور علنی عذرخواهی کنند.

ویتالی پورتنیکوف، خبرنگار اوکراینی در فیس‌بوک با استدلال اینکه برخی از مقامات اوکراین ذهنیت «قرون وسطایی» دارند، گفت: «داستان رژه با پاشنه بلند یک شرم واقعی است.»

هدف از رژه ارتش باید نشان دادن نقاط قوت این نهاد باشد اما سربازی که پاشنه بلند می‌پوشد فقط ناتوانی را نشان می‌دهد
ماریا برلینسکا
کنشگر حوزه زنان

همزمان ماریا برلینسکا، یک کنشگر در حوزه برابری جنسیتی در ارتش گفت: «هدف از رژه ارتش باید نشان دادن نقاط قوت این نهاد باشد اما سربازی که پاشنه بلند می‌پوشد فقط ناتوانی را نشان می‌دهد.»

-/AFP or licensors
تمرین نظامی سربازان زن اوکراین با کفش‌های پاشنه بلند-/AFP or licensors

وی در مطلبی در صفحه فیس بوک خود افزود: «زنان مانند مردان با چکمه‌های جنگی می‌جنگند. در طول جنگ بسیاری از دختران ما با لباس نظامی کشته شدند.»

با افزایش واکنش‌ها وزارت دفاع اوکراین روز شنبه گفت، آندری تاران، وزیر دفاع با گروهی از زنان دانشجو ملاقات کرد و به مسائل آن‌ها گوش و قول داد که مدل جدیدی از کفش نظامی طراحی شود. وی گفته است که کفش‌های جدید باید بهتر، ارگونومیک‌تر و در کمترین زمان تولید شوند.

بیانیه وزارت دفاع شامل عذرخواهی نبود و در عین حال این نهاد پررنگ شدن این موضوع را سیاسی توصیف و ابراز تاسف کرد.

این تمرین نظامی به مناسبت سی‌امین سالگرد استقلال اوکراین که در تاریخ ۲۴ اوت برگزار می‌شود انجام شد. زنان از سال ۱۹۹۳ مجاز به خدمت در نیروهای مسلح اوکراین هستند.

آسوشیتدپرس
پوشش زنان سرباز پاکستانی در رژه نظامیآسوشیتدپرس
آسوشیتدپرس
رژه نظامی زنان پلیس در لبنانآسوشیتدپرس
آسوشیتدپرس
رژه نظامی زنان هندیآسوشیتدپرس

تقریبا ۳۱ هزار زن در نیروهای مسلح اوکراین خدمت می‌کنند که بیش از ۴۱۰۰ نفر آن‌ها از افسران نظامی هستند. بیش از ۱۳ هزار و ۵۰۰ زن اوکراینی از زمان آغاز درگیری‌های مسلحانه مرگبار هفت سال پیش در شرق کشور علیه جدایی‌طلبان طرفدار روسیه جنگیده‌اند.

در اوایل سالجاری شماری از سربازان زن اوکراینی درباره مشکلات خود در ارتش تحت سلطه مردان از جمله جنسیت‌زدگی، زن ستیزی و همچنین آزار جنسی با یورونیوز صحبت کردند.

آناستازیا یکی از سربازان است که به یورونیوز گفت: «مواردی وجود دارد که به زنان اجازه انجام آن را نمی‌دهند مانند حضور در خط مقدم. همه زنان مجاز به رفتن به آنجا نیستند زیرا بسیاری از مردان این کار را دوست ندارند.»

هانا هریتسنکو، محقق مستقل که درباره نقش زنان در ارتش تحقیق می‌کند گفت که نقش‌های سنتی جنسیتی هنوز وجود دارد. وی اضافه کرد: «مردم به زندگی خاصی عادت کرده‌اند و نمی‌بینند که باید تغییر کنند.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

زنان ارتش اسرائیل اجازه راندن تانک می‌یابند

زنان در ارتش افغانستان چه می‌کنند؟

ارتش آمریکا فعالیت زنان را در تمامی مشاغل نظامی آزاد اعلام کرد