Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

گروهی از وکلای ایران از اعتصاب‌های جاری حمایت کردند

اعتصاب کارگران صنعت نفت ایران
اعتصاب کارگران صنعت نفت ایران Copyright عکس از خبرگزاری هرانا
Copyright عکس از خبرگزاری هرانا
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آنها با اشاره به اعلام وصول طرح انحلال کانون وکلا در مجلس و مهیا شدن زمینه‌های تصویب آن گفته‌اند که ابلاغ آیین‌نامه‌ جدید وکالت حاکی از «اعمال محدودیت بیشتر» بر حق دفاع از شهروندان توسط وکلای مستقل است.

آگهی

گروهی شامل ۴۴ نفر از وکلای دادگستری ایران با انتشار بیانیه‌ای حمایت خود را از اعتصابات جاری کارگران صنعت نفت و سایر گروه‌های صنفی از جمله کارگران، معلمان، پزشکان و بازنشستگان اعلام کردند.

در روزهای اخیر اعتصاب کارگران پیمانکاری و قراردادی صنعت نفت و پتروشیمی به شکلی گسترده در شهرهای مختلف ایران در بخش‌های صنعتی ادامه یافته، کارگران بیش از ۶۵ شرکت و حتی برخی کارگران دائمی وزارت نفت نیز به این اعتصابات پیوسته‌اند.

وکلای دادگستری در بیانیه‌شان که در روز شنبه ۱۲ تیر منتشر شد، حمایت خود را از «اعتصابات کارگری و تحصن معلمین و اعتراض بازنشستگان و برخی از پزشکان و تمامی اقشاری که در شرایط نابرابر اقتصادی، تامین معاش‌شان با سختی بسیار مواجه شده و حقوق اولیه‌شان نادیده گرفته شده»، اعلام کردند.

اپلیکیشن یورونیوز را از پل استور دانلود کنید

سپیده امجد، رومینا افشار، سعید دهقان، بابک پاک‌نیا، مصطفی نیلی و بهاره فشارکی از امضا کنندگان این بیانیه هستند.

این جمع از وکلای «مستقل» دادگستری تأکید کرده‌اند که علیرغم «افزایش فشارها بر نهاد وکالت» و «تلاش برای از بین بردن استقلال» آن، امرِ دفاع را «تعطیل‌بردار» نمی‌دانند.

آنها با اشاره به اعلام وصول طرح انحلال کانون وکلا در مجلس و مهیا شدن زمینه‌های تصویب آن گفته‌اند که ابلاغ آیین‌نامه‌ جدید وکالت حاکی از «اعمال محدودیت بیشتر» بر حق دفاع از شهروندان توسط وکلای مستقل است.

۴۴ وکیل دادگستری با این توضیح گفته‌اند: «همبستگی خود را با اعتصابات کارگری به ویژه کارگران رنجور صنعت نفت و پتروشیمی و همچنین معلمان و بازنشستگان و پزشکانی که همچون وکلای جوان معیشت‌‌شان در معرض تهدید و تضییق قرار گرفته، اعلام می‌کنیم.»

در روزهای اخیر شمار زیادی از اتحادیه‌های صنفی، کنشگران اجتماعی و مدنی و چهره‌های سیاسی در داخل و خارج از ایران از اعتصابات جاری حمایت کرده‌اند. برخی از نهادها و اتحادیه‌های صنفی و کارگری خارجی و بین‌المللی نیز تاکنون حمایت و همبستگی خود از اعتصاب‌کنندگان ایرانی اعلام کرده‌اند.

در ماه‌های گذشته شهرهای مختلف ایران همچنین شاهد اعتراض صنوف و اقشار مختلف از جمله معلمان، پرستاران، وزشکان و بازنشستگان بوده است. وکلای ایرانی نیز به ویژه به دلیل نقض استقلال خود اعتراض کرده‌اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اعتصاب کارگران ده‌ها شرکت صنعت نفت و گاز ایران؛ احمدی‌نژاد حمایت کرد

اعتصاب بزرگ کارگران نفت و گاز و پتروشیمی ایران یک هفته پس از آغاز فراگیرتر می‌شود

سالگرد درگذشت مهسا امینی؛ اعتراضات پراکنده و تدابیر شدید امنیتی در ایران