Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

یافته جدید دانشمندان؛ ویروس کرونا ۲۰ هزار سال پیش در شرق آسیا شیوع پیدا کرده بود

ویروس کرونا
ویروس کرونا Copyright AP
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

محققان شواهدی را یافته‌اند که نشان می‌دهد ویروس کرونا در حدود ۲۰ هزار سال پیش باعث شیوع یک همه‌گیری در آسیای شرقی شده و به اندازه‌ای ویرانگر بوده که توانسته یک اثر تکاملی در ژنوم انسان‌ها باقی بگذارد.

آگهی

محققان شواهدی را یافته‌اند که نشان می‌دهد ویروس کرونا در حدود ۲۰ هزار سال پیش باعث شیوع یک همه‌گیری در آسیای شرقی شده و به اندازه‌ای ویرانگر بوده که توانسته یک اثر تکاملی در ژنوم انسان‌ها باقی بگذارد.

بررسی انجام شده بر روی هزار ژنوم مختلف از ۲۶ جمعیت محلی در نقاط مختلف جهان نشان داده است که ویروس کرونا حدود ۲۰ هزار سال پیش در مناطقی همچون چین، مغولستان، کره شمالی، کره جنوبی، تایوان و ژاپن شیوع داشته است. روند این بیماری در این ناحیه از جهان باستان از ۲۵ هزار سال قبل آغاز شده و حدود پنج هزار سال ادامه داشته که سرانجام از بین رفته است.

پژوهشگران معمولا برای شناخت ویروس روی ژنوم ویروس، هم‌خانواده‌های آنان یا زنجیره تکاملی‌شان تحقیق می‌کنند. در این مطالعه اما دانشمندان به جای ژنوم ویروس کرونا، بر اثری که این ویروس بر روی ژنوم انسانی از خود بجا گذاشته است تحقیق کرده‌اند.

محققان در واقع در این مطالعه از این اصل علمی استفاده کرده‌اند که پس از حمله ویروس، به مرور زمان بدن انسان در ژنوم خود تغییراتی می‌دهد تا بتواند در برابر عفونت‌های ویروسی مقاومت ‌کند. همین مطلب برای ویروس‌ها نیز وجود دارد و ممکن است در بدن انسان دچار جهش شوند تا بتوانند بر میزبان غلبه کنند. تمام این تغییرات ردی از خود به جا می‌گذارند.

دانشمندان می‌گویند با مطالعه کد ژنتیکی بیش از ۲۵۰۰ انسان از ۲۶ جمعیت مختلف، ۴۲ ژن در بدن انسان را شناسایی کرده‌اند که در واکنش به همه‌گیری دنیای باستان شکل گرفته‌اند. کریل الکساندروف، استاد فناوری ژن‌شناسی در دانشگاه آریزونا، می‌گوید این ژن‌های انسان مدرن حاوی اطلاعات مربوط به چگونگی تکامل بشر است و دسترسی به اطلاعات ده‌ها هزار سال قبل را ممکن می‌کند.

دیوید انارد، زیست‌شناس تکاملی در دانشگاه آریزونا، در این باره گفت: «این باید ما را نگران کند چرا که آنچه اکنون در جریان است ممکن است نسل‌ها و نسل‌ها ادامه داشته باشد.»

پژوهشگران می‌گویند اگر ویروس کرونای جدید به زودی از طریق واکسیناسیون کنترل نشود، امکان دارد بیماری نسلی به نسل دیگر منتقل شده و حضور دراز مدت آن پیامدهای ناگواری برای بشر به همراه داشته باشد.

نتایج تحقیق تازه در نشریه علمی Current Biology منتشر شده است.

به اینستاگرام یورونیوز بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آمار تلفات کرونا در هند از ۴۰۰ هزار تن گذشت؛ روسیه تزریق دوز تقویتی واکسن را آغاز کرد

گروه ۷ یک میلیارد دوز واکسن کرونا را به کشورهای فقیر اختصاص می‌دهد

چرا فضا به محیط ایده‌آل برای تحقیق در مورد بیماری سرطان تبدیل شده است؟