از شراب تا پنیر در بازار روز فرانسوی؛ زندگی پساقرنطینه‌ای در زادگاه ناپلئون

بازار روز آژاکسیو - جزیره کُرس فرانسه
بازار روز آژاکسیو - جزیره کُرس فرانسه Copyright یورونیوز - مسعود سالاری
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«در یک قسمت، شراب‌های اشتهاآور مثل شراب مورد و شراب شاه‌بلوط دارم. شراب رسیده یا بالغ کُرس هم که مشهور است. در قسمت نوشیدنی‌های گوارنده (دیجستیو)، نوشیدنی با طعم مورد، مال همین جاست که ما آن را بعد از غذا می‌نوشیم. با طعم بالنگ هم داریم.»

آگهی

بازارهای محلی و تره‌بار در شهرها و روستاهای فرانسه پس از مدت‌ها کسادی به دلیل قرنطینه کرونا، بار دیگر رونق خود را باز می‌یابند.

بازار روز شهر آژاکسیو، مرکز جزیره کُرس و زادگاه ناپلئون نیز که از بازارهای معروف فرانسه است، با لغو محدودیت‌ها، رفته رفته رونق می‌گیرد.

ژولین که در این بازار غرفه شراب‌فروشی دارد، با نشان دادن نوشیدنی‌هایش می‌گوید: «در یک قسمت، شراب‌های اشتهاآور مثل شراب مورد و شراب شاه‌بلوط دارم. شراب رسیده یا بالغ کُرس هم که مشهور است. در قسمت نوشیدنی‌های گوارنده (دیجستیو)، نوشیدنی با طعم مورد، مال همین جاست که ما آن را بعد از غذا می‌نوشیم. با طعم بالنگ هم داریم. شرابِ قرمز، رُزه (صورتی) و سفید هم هست. بعد می‌رسیم به مشروب‌های قوی مثل آکوا ویتا (آب حیات) با طعم‌های شاه‌بلوط، توت فرنگی وحشی و غیره.»

او یک بطری ویسکی مخصوص کُرس را برداشته و می‌گوید: «ویسکی کُرس یا "پ ئه ام" مخصوص اینجاست. کیفیت‌ها و قیمت‌های مختلفی دارد و یکی از مدل‌های گران قیمت آن از نظر کیفیت در رده پنجم جهان است.»

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

سیلوی صاحب یک غرفه سوسیس و کالباس‌فروشی در بازار روز محلی هم جنس‌های خودش را این گونه معرفی می‌کند: «فیگاتلو که سوسیس خشک با گوشت خوک و جگر است، سوسیسی که در روستای من درست می‌کنند، کالباس گراز، ژامبون رولی و گوشت خشک دودی. بعد از آن، سوسیسون سوغاتی کُرس با سیر هست، سوسیسون با مورد و با شاه‌بلوط.»

سوسیسون گونه‌ای گوشت خشک شده خوک است که معمولا با سیر یا گیاهان و سبزیجات دیگر به آن طعم می‌دهند.

او با نشان دادن بخش دیگری از غرفه‌اش می‌گوید: «اینها تماما از فرآورده‌های مزرعه است. گوشت نمک‌سود و دودی دو ساله داریم. سوسیس خشک "لونزو" از فیله خوک‌های خودمان و نیز "کوپا"ی کُرس که آن هم نوعی ژامبون نمک‌سود است.»

تقریبا هیچ شهرستانی در فرانسه وجود ندارد که پنیر یا پنیرهای خاص خودش را نداشته باشد. فابین، فروشنده یکی از غرفه‌های پنیرفروشی بازار کرس یک قطعه پنیر «تُم» را در دست گرفته و درباره آن توضیح می‌دهد: «این پنیر تُم درست شده از شیر میش با ته‌مزه میوه است. این پنیر ۸ ماهه است.»

مسعود سالاری، یورونیوز
بازار روز آژاکسیو، جزیره کُرس فرانسهمسعود سالاری، یورونیوز

تُم نوعی پنیر گوسفندی است که انواع بسیار زیادی دارد و به ویژه در مناطق کوهستانی آلپ فرانسه تولید می‌شود. این پنیر با شیر کم‌چرب میش درست می‌شود.

در جنوب فرانسه و به ویژه در کرس بازار غذاهای دریایی نیز همیشه داغ است. انواع ماهی‌های بزرگ وکوچک، میگو، شاه‌میگو، هشت‌پا و سرپاور و نیز خرچنگ‌ها و لابسترهای زنده و مرده از جمله محصولاتی هستند که روی پیشخوان چندین غرفه از بازار روز آژاکسیو خودنمایی می‌کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

افت قدرت خرید عراقی‌ها و بازاریابی موفق ترکیه؛ کالاهای ایرانی دیگر طالب زیادی ندارد

تعطیلی بازار تهران همزمان با تشدید مشکلات اقتصادی؛ ۳۰ درصد اصناف فعال هستند

تلخ و شیرینِ شراب از زبان شراب‌شناس ایرانی در فرانسه