ان‌‌اف‌‌تی یا رشته رمز دیجیتالی غیرقابل معاوضه و بی‌مانند چیست؟

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
رمز غیرقابل معاوضه(ان‌اف‌تی)
رمز غیرقابل معاوضه(ان‌اف‌تی)   -   کپی رایت  CANVA

تیم برنرز لی، خالق شبکه جهانی وب، کد منبع اولین مرورگر وب را در قالب رمز دیجیتالیِ(توکن) غیرقابل معاوضه یا بی‌مانندِ(ان‌اف‌تی) به مبلغ ۵ میلیون و۴۳۴ هزار و ۵۰۰ دلار فروخت.

در ماه مارس گذشته نیز مایک وینکلمان با نام هنری بیپل موفق شد اثری با نام «هر روز: ۵۰۰۰ روز نخست» را که ترکیبی از پنج هزار تصویر دیجیتالی بود، به قیمت ۶۹.۳ میلیون دلار به فروش برساند و رکورد معاملات بر پایه توکن غیرقابل معاوضه یا بی‌مانند(Non-fungible token) را بشکند.

اخیرا «جک دورسی» بنیانگذار و مدیر عامل فعلی شبکه اجتماعی توئیتر نیز نخستین توئیت منتشر شده در سال ۲۰۰۶ را برپایه رمز غیرقابل معاوضه به مبلغ دو میلیون و ۹۰۰ هزار دلار فروخت. اتحادیه ملی بسکتبال(ان‌بی‌ای) آمریکا نیز فروش ویدیوی صحنه‌های جذاب بازی‌ها را بر پایه ان‌اف‌تی آغاز کرده و حتی برخی نوازندگان برای ثبت حق امتیاز برخی آثار خود به استفاده از رمز دیجیتالی بی‌مانند(NFT) روی‌ آورده‌اند.

NFT چیست؟

ان‌اف‌تی را در ساده‌ترین مفهوم ممکن می‌توان به عنوان «گواهی اصالت» در نظر گرفت. اما این گواهی به جای یک برگه شامل یک رشته منحصر به فرد از علائم است. به عنوان مثال، ان‌اف‌تی صادر شده برای این قطعه از آثار هنری دیجیتال که توسط لیندسی لوهان(Lindsay Lohan)، بازیگر زن، صادر شده این است:0x60f80121c31a0d46b5279700f9df786054aa5ee5

این رشته دیجیتالی به یک بلاکچین متصل است. بلاک‌چین در واقع شبکه‌ای از اطلاعات گسترده اینترنتی است که درست مثل یک دفتر بزرگ ثبت دیجیتالی معاملات بر مبنای اصول باز بودن، عدم تمرکز و غیرقابل هک بودن طراحی شده است. بلاک‌چین‌‌ها همان بستری هستند که رمزارزهایی همانند بیت‌کوین بر پایه آنها فعال شده‌اند ولی تفاوت اساسی میان یک رمز ارز و ان‌اف‌تی این است که هر رمزارزی همچون بیت‌کوین با دیگری قابل تعویض است بدون این که ارزش معاملاتی یا ویژگی‌های آن تغییر کند ولی گواهی اصالتی که بر پایه ان‌اف‌تی صادر می‌شود، بی‌مانند و منحصربفرد است؛ چنان که قابل معاوضه با دیگری نیست.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

با توجه به این که بلاک‌چین‌ها با استفاده از رمزنگاری و توزیع داده‌ها، امکان هک، حذف و دستکاری اطلاعات ثبت‌شده را تقریبا از بین می‌برند، بنابراین به بستر قابل اتکایی برای صدور گواهی اصالت بر مبنای رمز دیجیتالیِ(توکن) غیرقابل معاوضه یا بی‌مانندِ(ان‌اف‌تی) بدل شده‌اند.

البته هر کسی می‌تواند بر بستر بلاک‌چین برای یک دارایی منحصربفرد یا اثر هنری بی‌مانند، گواهی اصالت ان‌اف‌تی صادر کند اما این که برای فروش آن مشتری پیدا بشود یا نه، مساله دیگری است که به ویژگی‌های آن دارایی و اثر مرتبط است.