چراغ سبز به برنامه اروپای دیجیتالی؛ بودجه ۷.۵ میلیارد یورویی چگونه هزینه می‌شود؟

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
نشست متخصصان امنیت سایبری اروپا در شهر لیل، فرانسه؛ ۲۰۱۹
نشست متخصصان امنیت سایبری اروپا در شهر لیل، فرانسه؛ ۲۰۱۹   -  Copyright  AP Photo

شورای اتحادیه اروپا روز سه‌شنبه برنامه ۷.۵۸ میلیارد یورویی اروپای دیجیتالی را با هدف ایجاد تحول دیجیتالی از طریق گسترش فناوری پیشرفته در زمینه‌های هوش مصنوعی، اَبَر رایانه‌ها و امنیت سایبری طی سال‌های ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۷ تصویب کرد.

پدرو نونو سانتوس، وزیر زیرساخت و مسکن پرتغال که ریاست دوره‌ای شورای اتحادیه اروپا را برعهده دارد، در مورد اهمیت این برنامه گفت که برنامه اروپای دیجیتالی بخشی از تلاش جدی اتحادیه اروپا برای استفاده حداکثری از دیجیتالی شدن به نفع کشورهای عضو و اقتصادهای ملی کشورهاست.

او توضیح داد که اجرای این برنامه ضمن افزایش استقلال اتحادیه اروپا در زمینه فناوری‌های مهم و جدید این امکان را فراهم می‌کند تا تمامی شهروندان و مشاغل سراسر اتحادیه از خدمات پیشرفته و امن دیجیتالی استفاده کنند.

برنامه اروپای دیجیتالی مکمل تعدادی از برنامه‌های دیگر اتحادیه اروپا از جمله افق اروپا (Horizon Europe) است که بر تحقیق و توسعه در زمینه فناوری‌های نوین متمرکز است. افزون بر این، کشورهای عضو اتحادیه اروپا موظف هستند که ۲۰ درصد از بودجه برنامه احیای اقتصادی خود را در زمینه دیجیتالی کردن بیشتر فرآیند‌ها و امور هزینه کنند.

مصوبه امروز(سه‌شنبه) شورای اتحادیه اروپا باید به تایید دوباره پارلمان اروپا برسد و از روز انتشار در روزنامه رسمی اتحادیه اروپا لازم‌الاجرا می‌شود. البته توافق اولیه میان پارلمان و ریاست شورای اتحادیه اروپا در ۱۴ دسامبر گذشته حاصل شده است.