فرانسه: غول‌های اینترنتی باید مسئولیت‌پذیرتر و دولت‌های اروپایی اختیارات بیشتری داشته باشند

google
google Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سدریک او، وزیر اقتصاد دیجیتال فرانسه، می گوید این کشور قصد دارد قوانین مربوط به دنیای دیجیتال را برای مقابله و مجازات با تخلفات شرکت های بزرگ اینترنتی تغییر دهد.

آگهی

دولت فرانسه خواهان تغییرات اساسی در زمینه قوانین موجود فناوری‌ها و فعالیت غول‌های اینترنتی در اتحادیه اروپاست.

سدریک او، وزیر اقتصاد دیجیتال فرانسه، با بیان این موضوع گفته مهم ترین اولویت فرانسه «اعطای قدرت ویژه به دولت ها و نیروهای نظارتی برای مجازات شرکت های بزرگ و چندملیتی حاضر در شبکه های اجتماعی و روی اینترنت» است.

سدریک او به روزنامه فایننشال تایمز گفته است که در همین زمینه با کمیسر اروپایی فناوریهای دیجیتال، تیری برتون، دیدار کرده است. تیری برتون به عنوان دولتمرد در دول گذشته فرانسه حضور داشته است.

فرانسه در سال آینده ریاست دوره ای اتحادیه اروپا را عهده دار می شود و به گفته آقای او،‌ هدف اصلی این کشور وضع قوانین جدید دیجیتالی برای ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا در آنزمان خواهد بود. به گفته این وزیر دولت امانوئل ماکرون « قوانین جدید اهمیت زیادی خواهد داشت چرا که فرار مالیاتی و درآمدهای شرکت های بزرگ اینترنتی و متخلفان دنیای دیجیتال، اقتصاد و دموکراسی اروپا را در تیررس خود قرارداده است.»‌

در زمینه تغییر سیاست های کلی اتحادیه اروپا،‌ دولت فرانسه همچنین قصد دارد مسئولیت های تازه ای را بر دوش شرکت های بزرگ اینترنتی چون گوگل و مایکروسافت و فیس بوک و توییتر بگذارد.

سدریک او، می گوید این شرکت های باید پیش از مداخله پلیس های اینترنتی، خود ناظر محتوای شبکه هایشان باشند.

پاریس در همین زمینه می خواهد که هر کشور عضو اتحادیه اروپا، حق جریمه سیستم عامل های فناوری و شبکه ای اینترنتی را بصورت مستقل داشته و این شرکت ها را مجبور به حذف محتوای غیرقانونی کند.

در حال حاضر، تنها کشورهایی که شرکت های فناوری در آنها دفتر مرکزی دارند،‌ در حال اجرای قوانین اتحادیه اروپا هستند. لوکزامبورگ و ایرلند، بدلیل پاداش های گسترده مالیاتی، تبدیل به پایگاه های عظیم شرکت های گوگل و فیس بوک و اپل و مایکروسافت در صحن اتحادیه اروپا شده اند و قوانین مربوط به فناوریهای اینترنتی تنها در این کشورها از سوی شرکت های چندملیتی اجرا می شود.

تازه ترین مقابله فرانسه با گوگل

وزارت اقتصاد و دارایی فرانسه و سازمان نظارت بر کلاهبرداری و تخلفات روز دوشنبه اعلام کردند که شرکت گوگل مستقر در ایرلند و گوگل فرانسه توافق کرده اند که ۱.۱ میلیون یورو (۱.۳۴ میلیون دلار) جریمه به دولت فرانسه پرداخت کنند.

وزارت دارایی فرانسه می گوید این جریمه نتیجه شکایت فرانسه علیه گوگل در زمینه رتبه بندی هتل ها است. تحقیقات نشان دادند که رتبه بندی هتل های گوگل می تواند برای «مصرف کنندگان و مشتریان گمراه کننده»‌ باشد. شکایت فرانسه از گوگل به پیش از سپتامبر سال ۲۰۱۹ برمی گردد. گوگل از این تاریخ به بعد اصلاحات اساسی در رتبه بندی هتل‌ها انجام داده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نیمی از اطلاعات نادرست غیرعمدی و ناآگاهانه در وب به اشتراک گذاشته می‌شود

چراغ سبز به برنامه اروپای دیجیتالی؛ بودجه ۷.۵ میلیارد یورویی چگونه هزینه می‌شود؟

جوزپ بورل: ویرانی‌های شهرهای غزه بیشتر از ویرانی‌های شهرهای آلمان در جنگ جهانی دوم است