موج گرمای تاریخی در کانادا و آمریکا جان صد‌ها نفر را به خطر انداخت

موج گرمای بی‌سابقه در کانادا
موج گرمای بی‌سابقه در کانادا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کارشناسان هواشناسی علت موج گرمای بی‌سابقه در شمال غربی اقیانوس آرام را استقرار یک توده پرفشار در این منطقه و نیز ناشی از تبعات تغییرات آب و هوایی با منشا انسانی عنوان کرده‌اند.

آگهی

گرمای تاریخی و بی‌سابقه‌ای که طی روزهای اخیر شمال غرب اقیانوس آرام را در نوردیده و رکورد دمای تمام دورانِ برخی مناطق معتدل در کانادا و آمریکا را شکسته ممکن است صدها کشته به جا بگذارد.

استان بریتیش کلمبیای کانادا و ایالت‌های اورگان و واشنگتن در ایالات متحده آمریکا از مناطقی هستند که موج گرمای بی‌سابقه در آنها به ثبت رسیده و ده‌ها تن از شهروندان این مناطق به دلیل تبعات ناشی از گرمازدگی جان خود را از دست داده‌اند.

مقامات بهداشتی ایالت اورگان شامگاه چهارشنبه اعلام کردند که بیش از ۶۰ مورد مرگ ثبت شده در این ایالت ناشی از موج گرمای اخیر بوده است.

بر این اساس گفته می‌شود که در مولتومه،‌ بزرگترین شهرستان ایالت اورگان از روز جمعه، زمان شروع موج بی سابقه گرما تاکنون ۴۵ نفر جان خود را از دست داده‌اند.

از سوی دیگر به گفته لیزا لاپویوینت، بازپرس ارشد بریتیش کلمبیا، به موجب آماری که به دفتر وی رسیده دست کم ۴۸۶ مرگ ناگهانی و غیرمنتظره طی روزهای جمعه، شروع موج گرما و ساعت یک بعد از ظهر روز چهارشنبه د رمناطق مختلف غربی‌ترین استان کانادا ثبت شده است.

این در حالی است که به گفته این بازپرس کانادایی در یک دوره پنج روزه به طور معمول حدود ۱۶۵ مورد مرگ در این استان اعلام و ثبت می‌شود.

این مسئول قضایی در بیانیه‌ای تصریح کرد: «با آنکه هنوز زود است با اطمینان بگوییم چه میزان از موارد مرگ ناگهانی اعلام شده طی پنج روز گذشته به موج گرما مربوط بوده اما باید گفت که همچنان احتمال می‌رود شمار مرگ‌های ناشی از شرایط حاد آب و هوایی به شکل قابل ملاحظه‌ای افزایش یابد.»

گرما در مناطق یاد شده در حالی به اوج خود رسیده که بسیاری از منازل مسکونی در شهر ونکوور واقع در استان بریتیش کلمبیا همانند سیاتل مجهز به وسایل خنک کننده و تهویه مطبوع نیستند.

یک مقام پلیس در ونکوور می‌گوید: «این شهر هرگز چنین گرمایی را تجربه نکرده و متاسفانه ده‌ها نفر از شهروندان به دلیل همین موج گرما جان خود را از دست داده‌اند.»

مقامات ایالت واشنگتن پیش‌تر بیست مورد از موارد مرگ ثبت شده طی روزهای اخیر را به موج گرما نسبت داده بودند در حالیکه به نظر می‌رسد این میزان از مرگ با توجه به شرایط آب و هوایی موجود در روزهای آینده افزایش یابد.

کارشناسان هواشناسی علت موج گرمای بی‌سابقه در شمال غربی اقیانوس آرام را استقرار یک توده پرفشار در این منطقه و نیز ناشی از تبعات تغییرات آب و هوایی با منشا انسانی عنوان کرده‌اند.

سیاتل، پورتلند و شمار زیادی از دیگر شهرهای شمال غرب اقیانوس آرام از زمان آغاز موج گرمای بی‌سابقه با دمایی بالاتر از ۴۶ درجه سانتیگراد رکورد دمای همه دوران این مناطق را ثبت کردند.

مقامات سازمان‌های هواشناسی و محیط زیست کانادا روز چهارشنبه نسبت به تداوم موج گرما علاوه بر استان برییتیش کملبیا در استان‌های آلبرتا و ساسکاچوان نیز هشدار داده بودند.

در ایالات متحده آمریکا نیز هشدار‌هایی از این دست به ساکنان مناطقی از واشنگتن، اورگان، آیداهو و مونتانا داده شده است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بدن انسان توانایی تحمل چه میزان گرما را در هوای مرطوب دارد؟

موج گرما و آتش‌سوزی در کانادا؛ ۷۱۹ «مرگ غیرمنتظره» در یک استان اتفاق افتاد

تصاویری از بالکان؛ تغییر هشدار کرونا به موج شدید گرما