Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

گذرنامه مسافرتی کووید۱۹ در اروپا اجرایی شد

معرفی گذرنامه مسافرتی کووید۱۹ از سوی ارزولا فن در لاین، رئیس کمیسیون اروپا
معرفی گذرنامه مسافرتی کووید۱۹ از سوی ارزولا فن در لاین، رئیس کمیسیون اروپا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اتحادیه اروپا همچنین در حال مذاکره با برخی کشورهای ثالث از جمله بریتانیا و ایالات متحده است تا احتمال همکاری دو جانبه در زمینه شناسایی متقابل داده‌های بهداشتی و اجرای مشترک این طرح را مورد بررسی قرار دهد.

آگهی

ارائه گواهینامه بهداشتی کووید هنگام تردد در میان کشورهای عضو اتحادیه اروپا در حالی از روز پنجشنبه اجرایی شد که افزایش گونه جهش یافته دلتا از ویروس کرونا همچنان بسیاری از کشورهای اروپایی را تهدید می‌کند.

این گذرنامه بهداشتی به دو شکل کاغذی و دیجیتال در اختیار مسافران قرار می‌گیرد و حاوی یک کد QR با ویژگی‌های امنیتی پیشرفته است که نشان می‌دهد صاحب آن با یکی از محصولات دارویی مورد تایید اتحادیه اروپا واکسینه شده،‌ به تازگی از ابتلا به کووید شفا یافته و یا نتیجه تازه‌ترین آزمایش کرونای وی منفی است.

بر اساس قوانین اتحادیه اروپا، دارندگان این گواهینامه هنگام سفر بین ۲۷ کشور عضو و چهار کشور دیگر اروپایی ایسلند، نروژ، سوئیس و لیختن اشتاین که به این برنامه پیوسته‌اند دیگر نیازی به قرنطینه شدن یا انجام تست‌های متعدد و مکمل را نخواهند داشت.

کلیه کشورهای یاد شده ملزم هستند داشتن گواهینامه مسافرتی کووید را که سبب یکپارچکی مقررات بهداشتی برای مسافران ورودی می شود را از روز پنجشنبه اول ماه ژوئیه به مدت دوازده ماه اجرایی کنند.

دیدیه ریندرز، کمیسر عدالت اتحادیه اروپا در گفتگو با فرانس۲۴ اعلام کرد که انتظار دارد کلیه کشورهای عضو اتحادیه اروپا از روز پنجشنبه به صورت هماهنگ اجرای این طرح را آغاز کنند.

گفته می‌شود که ایرلند تنها کشور عضو اتحادیه اروپا است که به دلیل تبعات حملات سایبری ماه مه به نهاد‌ها و سازمان‌های بهداشتی ممکن است با تاخیر چنین طرحی را به اجرا بگذارد.

اتحادیه اروپا همچنین در حال مذاکره با برخی کشورهای ثالث از جمله بریتانیا و ایالات متحده است تا احتمال همکاری دو جانبه در زمینه شناسایی متقابل داده‌های بهداشتی و اجرای مشترک این طرح را مورد بررسی قرار دهد.

بیست و یک کشور عضو اتحادیه اروپا از جمله فرانسه، اسپانیا، ایتالیا، یونان و کرواسی که مقصد نهایی اغلب گردشگران اروپایی و حتی غیر اروپایی به شمار می‌روند پیش‌تر روز چهارشنبه آمادگی خود را برای اجرایی کردن این طرح اعلام کرده بودند.

کمیسر عدالت اتحادیه اروپا می‌گوید: «ما نه تنها به موجب قانون آزادی تردد استفاده از چنین ابزاری را به کشورهای عضو توصیه می‌کنیم بلکه از کشورها می‌خواهیم از این امکان در سطح ملی نیز برای اهداف دیگر نظیر برپایی کنسرت‌ها، برگزاری فستیوال‌ها، بازگشایی سالن‌های سینما، تئاتر و رستوران‌ها استفاده کنند.»

تلاش اتحادیه اروپا برای احیای مجدد صنعت توریسم و تسهیل در سفرهای خارجی در فصل تابستان در حالی با اجرایی شدن گذرنامه مسافرتی کووید تکمیل می‌شود که نگرانی‌ها در خصوص افزایش موارد ابتلا به ویروس‌های جهش‌یافته‌ در اروپا تقویت شده است.

دلتا،‌ تازه‌ترین نوع جهش یافته ویروس کرونا که پیش‌تر در هند و اکنون در بریتانیا،‌ عضو سابق اتحادیه اروپا، رو به ازدیاد گذاشته اگر شرایطی بحرانی در کشورهای عضو ایجاد کند می‌تواند «ترمزی اضطراری» برای اجرای طرح گذرنامه مسافرتی اروپا محسوب شود.

برغم تاکید بر اجرای هماهنگ طرح گواهینامه مسافرتی کووید آلمان پیش‌تر برخی محدودیت‌ها را برای آن ایجاد کرد.

مقامات آلمان ورود مسافر از کشور پرتغال،‌ جایی که ویروس جهش‌یافته دلتا غالب شده است را ممنوع اعلام کرده‌اند. بر اساس دستورالعمل صادر شده از سوی دولت آلمان تنها شهروندان و ساکنان این کشور اجازه ورود از پرتغال را دارند و برای این کار نیز باید دست کم دو هفته به قرنطینه بروند.

تصمیم یکجانبه برلین اما خشم بروکسل را برانگیخته، به نحوی که کمیسر عدالت اتحادیه اروپا به صراحت می‌گوید آلمان باید با شرکای خود مشورت می‌کرد و «ما باید از وضع ممنوعیت‌‌های سفر پرهیز کنیم.»

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کووید ۱۹؛ نگرانی‌ها درباره شیوع گونه «دلتا» در اروپا و اسرائیل

اتهامات و جریمه احتمالی علیه اپل در اتحادیه اروپا؛ قوانین اپل ناقض «رقابت دیجیتال» است

توافق «اصولی» برای آغاز مذاکرات پیوستن اوکراین و مولداوی به اتحادیه اروپا؛ آیا مجارستان مانع می‌شود؟