«محقق چینی نمونه‌های نخستین ویروس کرونا در ووهان را از پایگاه داده آمریکا حذف کرده است»

عکس میکروسکوپی از سلول‌های آلوده شده به ویروس کرونا
عکس میکروسکوپی از سلول‌های آلوده شده به ویروس کرونا Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پژوهشگران در آمریکا می‌گویند شماری از نمونه‌های اولیه ویروس کرونا که توسط یک محقق چینی به پایگاه داده مشترک با موسسه ملی بهداشت ایالات متحده وارد شده بود، پاک شده است.

آگهی

پژوهشگران در آمریکا می‌گویند شماری از نمونه‌های نخستین ویروس کرونا در ووهان، که توسط یک محقق چینی به پایگاه داده متعلق به موسسه ملی سلامت ایالات متحده وارد شده بود، چند ماه بعد توسط خود وی حذف شده‌اند.

به گزارش نشریه نیچر، جسی بلوم پژوهشگر مرکز سرطان «فرد هاچینسون» در سیاتل آمریکا می‌گوید مطالعه بر توالی‌های ژنتیکی ویروس‌هایی که در ابتدا در ووهان پخش شده‌اند نشان می‌دهد این ویروس‌ها به لحاظ ژنتیکی با آن‌چه بعدا گسترش یافته و باعث همه‌گیری شده متفاوت هستند.

آقای بلوم به شبکه سی‌ان‌ان آمریکا گفت این توالی‌های ژنتیکی به خودی خود نشان نمی‌دهد که آیا ویروس به طور طبیعی از حیوان‌ها به انسان جهش کرده یا حاصل نشت از آزمایشگاه بوده است. با این حال آنچه می‌توان گفت این است که نمونه‌هایی که برای بررسی منشأ همه‌گیری کووید-۱۹ استفاده می‌شوند احتمالا کامل نیستند.

موسسه ملی سلامت آمریکا پایگاه داده‌ مشترکی دارد که پژوهشگران می‌توانند داد‌ه‌های خود را درباره انواع بیماری‌ها در آن بارگذاری کنند. از شروع همه‌گیری بدین سو، محققان ژنتیک داده‌‌ها و اطلاعات مربوط به بیماری کووید-۱۹ را در این پایگاه به اشتراک گذاشته‌اند.

آقای بلوم درباره نمونه‌های مورد بحث گفت: «من فایل‌های حذف‌شده را از پایگاه گوگل کلاد بازیابی کردم و ۱۳ توالی ژنتیکی مختلف ویروس سارس-کوو-۲ در ووهان را بر اساس نمونه‌ آغازین همه‌گیری بازسازی کردم.» نتایج این تحقیق که در پایگاه «بیورکسیو» منتشر شده است.

موسسه ملی سلامت آمریکا تایید کرده است که نمونه‌های توالی به درخواست محققی که آن‌ها را ابتدا در مارس ۲۰۲۰ وارد کرده بود، در ژوئن ۲۰۲۰ حذف شده‌اند. با این حال این نهاد اضافه کرده است که چنین اقدامی استاندارد و مجاز به شمار می‌رود.

ادعای حذف داده‌‌های نمونه‌های اولیه ویروس کرونا در حال مطرح می‌شود که شماری دیگر از پژوهشگران می‌گویند حتی بر فرض پذیرفتن درستی ادعاها، نمی‌‌توان از آن نتیجه‌ای دال بر نشت آزمایشگاهی ویروس گرفت.

رابرت گاری، استاد ایمونولوژی در دانشگاه تولان، می‌گوید: «اگر این توالی‌ها حذف شده‌ باشند تا ابهامی ایجاد کنند واضح است که شکست خورده هستند ... چرا که بر فرض بودنشان نیز به ما اطلاعات اضافه‌تری درباره تنوع ژنتیکی نمونه‌های نخستین نمی‌دادند.»

سازمان بهداشت جهانی در ماه مارس طی گزارشی اعلام کرد که طبق تحقیقاتش ویروس کرونا از حیوانات منشا گرفته و به انسان منتقل شده است. با این حال این سازمان به دلیل پذیرش شواهد ارائه شده از سوی چین مورد انتقاد قرار گرفته است و دولت آمریکا دست به تحقیقی جداگانه درباره منشأ ویروس زده است.

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا ماه گذشته گفت كه به دستیارانش دستور داده است تا درباره منشا ویروس کرونا تحقیق كنند. آقای بایدن گفت آژانس‌های اطلاعاتی ایالات متحده در حال بررسی دو فرضیه احتمالی پر مورد منشأ کرونا هستند اما هنوز به نتیجه‌ای در این زمینه نرسیده‌اند.

یکی از این دو فرضیه آن است که ویروس در اثر یک حادثه آزمایشگاهی به وجود آمده و فرضیه دوم می‌گوید ویروس از طریق تماس با یک حیوان آلوده به انسان منتقل شده است. مقامات آمریکایی چین را به عدم شفافیت در مورد ریشه ویروس متهم می‌کنند، اتهامی که پکن آن را رد کرده است.

دکتر آنتونی فائوچی، متخصص بیماری‌های عفونی و رئیس مؤسسه ملی آلرژی و بیماری‌های عفونی آمریکا در اوایل ماه جاری میلادی از چین خواسته بود پرونده پزشکی ۹ نفر را که بیماری آنها می‌تواند سرنخ‌های حیاتی در مورد این که آیا نخستین بار کووید ۱۹ به دلیل نشت آزمایشگاهی پدید آمده یا نه، منتشر کند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

وزارت انرژی آمریکا: خروج ویروس از آزمایشگاهی در چین باعث همه‌گیری کرونا شد

با بازگشت کرونا مسئولان ووهان از کل ساکنان شهر تست کرونا می‌گیرند

زنی در ووهان از دولت چین به علت «مخفی‌کاری» درباره شیوع کرونا شکایت کرد