نشست رهبران اروپایی؛ پیشنهاد ارتباط مستقیم با پوتین با استقبال مسکو مواجه شد

Merkel in EU Summit
Merkel in EU Summit Copyright Johanna Geron/JOH
Copyright Johanna Geron/JOH
نگارش از یورونیوزفارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

صدراعظم آلمان در آستانه نشست دو روزه رهبران اروپایی گفت که اتحادیه اروپا باید سازو کاری برای پاسخ مشترک به تحرکات روسیه ایجاد کند.

آگهی

آنگلا مرکل در آستانه نشست رهبران اروپایی در روز پنجشنبه گفت که اتحادیه اروپا باید «راهی برای ارتباط مستقیم» با روسیه و ولادیمیر پوتین برقرار کند. صدراعظم آلمان در سخنان خود تاکید کرد که اتحادیه اروپا باید « سازوکارهایی برای واکنش مشترک به تحریکات روسیه» ایجاد کند که بهترین راه به گفته خانم مرکل «گفتگوی مستقیم با رئیس جمهوری روسیه» است.

صدراعظم آلمان گفت: «ما باید سازوكارهایی ایجاد كنیم تا بتوانیم به طور مشترك و به اتفاق آرا به تحریکات روسیه پاسخ دهیم.»

یکی از محورهای اصلی گفتگوهای رهبران اروپایی در نشست دو روزه بروکسل رابطه اتحادیه اروپا با فدراسیون روسیه است.

همچنین روز پنجشنبه، امانوئل ماکرون در دیدار با خانم مرکل در بروکسل پیشنهاد برگزاری نشست‌های مشترک بین اتحادیه اروپا و روسیه را مطرح کرد. رئیس جمهوری فرانسه در این دیدار تاکید کرد که ترمیم رابطه اتحادیه اروپا با روسیه از «ضروریات» است.

همزمان، دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین روز پنجشنبه گفت که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری از پیشنهاد فرانسه و آلمان حمایت می‌کند. آقای پسکوف همچنین تاکید کرد که بروکسل و مسکو به این گفتگو احتیاج دارند.

روابط بین اتحادیه اروپا و روسیه از زمان الحاق شبه جزیره کریمه به روسیه و آغاز درگیری‌ها در اوکراین در سال ۲۰۱۴ مرتبا رو به زوال و سردی گذاشته است. اتحادیه اروپا تحریم‌هایی را علیه روسیه پس از اشغال و جدایی کریمه از اوکراین وضع کرده است.

بحران داخلی در بلاروس و حمایت ولادیمیر پوتین از ویکتور لوکاشنکو، رئیس جمهوری بلاروس، کمکی به کاهش تنش‌ها بین اتحادیه اروپا و روسیه نکرده است.

هفته گذشته جوزپ بورل، نماینده سیاست خارجی اتحادیه اروپا، گفت که اتحادیه اروپا باید در برابر تلاش‌های مخرب روسیه در جهت تضعیف این نهاد اروپایی «مقتدر‌تر و مقاوم‌تر» باشد و به تهدید‌های مسکو به صورت نظام‌مند و یکپارچه پاسخ دهد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شورای اتحادیه اروپا از مسکو خواست تا الکسی ناوالنی را فورا آزاد کند

آلمان خواستار لغو حق وتو برای تصمیم‌گیری‌ها در اتحادیه اروپا شد

جوزپ بورل: ویرانی‌های شهرهای غزه بیشتر از ویرانی‌های شهرهای آلمان در جنگ جهانی دوم است