Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

جشن سالانه موسیقی در فرانسه پس از ماه‌ها محدودیت‌ کرونایی؛ ژان میشل ژار میهمان ماکرون در الیزه

ژان میشل ژار میهمان امانوئل ماکرون در الیزه به مناسبت جشن موسیقی
ژان میشل ژار میهمان امانوئل ماکرون در الیزه به مناسبت جشن موسیقی Copyright AP
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رزلین باشلو، وزیر فرهنگ فرانسه پیش‌تر برپایی کنسرت‌های کوچک در بارها و رستوران‌ها به مناسبت چهلمین دوره جشن سالانه موسیقی را با توجه به وضع دستورالعمل‌های جدید بهداشتی مجاز اعلام کرده بود.

آگهی

برپایی جشن موسیقی و کنسرت‌های کوچک و پراکنده‌ای که هر سال به همین مناسبت در فرانسه برگزار می‌شود سرانجام پس از ماه‌ها محدودیت ناشی از همه‌گیری بیماری کووید۱۹ حال و هوایی تازه به برخی شهرهای این کشور بخشید.

این مراسم که هر سال روز ۲۱ ژوئن برگزار می‌شود و تا پاسی از نیمه شب مشتاقان موسیقی را دور هم جمع می‌کند امسال بلافاصله پس از لغو دو محدودیت عمده کرونایی یعنی ماسک زدن در اماکن عمومی و نیز منع تردد شبانه امکان برگزاری یافت.

ژان میشل ژار در الیزه تقدیر شد

رزلین باشلو، وزیر فرهنگ فرانسه پیش‌تر برپایی کنسرت‌های کوچک در بارها و رستوران‌ها به مناسبت چهلمین دوره جشن سالانه موسیقی را با توجه به وضع دستورالعمل‌های جدید بهداشتی مجاز اعلام کرده بود.

در کاخ الیزه نیز به همین مناسبت مراسم ویژه‌ای با حضور امانوئل ماکرون و همسرش به همراه جمعی محدود از علاقمندان به موسیقی برپا شد که در آن دو میهان سرشناس یعنی ژان میشل ژار، آهنگساز و پیشگام موسیقی الکترونیک و نیز مارک سرون،‌ آهنگساز و نوازنده فرانسوی به هنرنمایی پرداختند.

ژان میشل ژار خالق آلبوم‌هایی چون اکسیژن و اکینوکس پیش از اجرای قطعاتی برای علاقمندان از سوی امانوئل ماکرون با لوحی مورد تقدیر قرار گرفت و او این جایزه را به تمام خانواده موسیقی الکترونیک، دی‌جی‌ها و تکنسین‌های کنسرت‌های موسیقی که به مدیت یک سال از همه‌گیری بیماری و محدودیت‌ها رنج بردند، تقدیم کرد.

Ian Langsdon/AP
ماکرون در حال تشویق نوازندگان میهمان که برای برپایی مراسم جشن موسیقی به الیزه دعوت شده بودندIan Langsdon/AP

برپایی مراسم در شرایط جوی نامساعد و ضمن رعایت مقررات بهداشتی

علاقمندان به شرکت در این مراسم در شهرهای مختلف برغم شرایط نامساعد آب و هوایی و بارش باران و رعد و برق در برخی مناطق فرصت حضور دوباره در این جشن و خوشحالی جمعی با مردم را پس از ماه‌ها قرنطینه و مقررات محدود کننده کرونایی از دست ندادند.

این در حالی است که مسئولان برخی شهرها از جمله رن،‌ نانت و تور ترجیح دادند با توجه به شرایط آب و هوایی برپایی کنسرت‌ها و دیگر برنامه‌های مرتبط با این جشن را لغو کنند.

در استراسبورگ اما وضعیت به کلی فرق می‌کرد. مسئولان این شهر نه به دلیل شرایط جوی بلکه به علت دیر ابلاغ شدن دستورالعمل‌های جدید بهداشتی که لغو برخی محدودیت‌ها را شامل می‌شد حاضر به برگزاری مراسم نشدند.

در برست، که وضعیت جوی به نسبت مناسب‌تر بود شهروندان زیر نم‌ِ باران در مراسم شرکت کردند. مشتاقان موسیقی در این شهر کالسکه‌ای که نوازندگان را حمل می‌کرد دنبال کردند و به جشن و پایکوبی پرداختند.

یک شهروند ۴۰ ساله ساکن برست که با دو فرزند ۹ ساله خود در این مراسم شرکت کرده بود به خبرنگار یورونیوز گفت که با دیدم مردم و لبخند‌های آنها احساس خوبی پیدا کرده است.

شهروندان تولوز تراس‌های رستوران‌ها را پر کردند و همزمان با صرف شام و نوشیدنی به نوازندگانی که زنده می‌نواختند، گوش دادند.

ماتیو، گیتاریست یکی از گروه‌های موسیقی در تولوز می‌گوید: «نواختن در این شرایط خیلی احساس خوبی دارد،‌ ما ابتدا به یک قطعه دیوانه‌‌وار شروع می‌کنیم و سپس سراغ موسیقی کیچ می‌رویم و ...»

حدود ۲۵۰ جوان مشتاق موسیقی در یکی از محله‌های دانشجویی شهر تولوز دور یک دی‌جی و ادوات موسیقی الکترونیک او جمع شدند و به رقص و پایکوبی پرداختند.

یک دختر جوان که در این جمع حضور داشت به ما گفت از این‌ که آلوده به ویروس شود هراسی ندارد و مشغول لذت بردن است.

دوست او نیز با تایید این گفته ادامه داد که قرار نیست که برای تمام عمر محصور بمانیم و به محدودیت‌ها تن بدهیم. هر دو شهروند جوان به همراه دیگر شرکت کنندگان در این جمع سپس با نزدیک شدن یک خودروی پلیس متفرق شدند.

درست است که مقررات منع رفت و آمد از شب گذشته برداشته شده بود اما بر اساس مقرارت جدید،‌ برای شرکت در اجتماعات بیش از چند نفری حتی در محیط‌های بیرونی زدن ماسک به صورت توصیه شده و تجمع بیش از ۱۰ نفر در اماکن عمومی همچنان ممنوع است.

در پاریس صد‌ها جوان از ابتدای غروب در پارک تویلری که بین موزه لوور و میدان کنکورد واقع شده جمع شدند و تا قبل از رسیدن ماموران پلیس و متفرق شدن به جشن و پایکوبی پرداختند.

شهروندان پایتخت که در گوشه‌ و کنار پاریس در مراسم پراکنده‌ای به مناسبت جشن موسیقی شرکت کرده بودند تا پاسی از نیمه شب در خیابان‌ها و نیز کنار رود سن به برپایی اجتماعات کوچک اقدام کردند و سپس در یک بازی موش و گربه با پلیس، بدون هیچ حادثه قابل توجهی پراکنده شدند.

آگهی

به توئیتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ویدئو؛ عاشقان هلندی موسیقی به عنوان نمونه‌های آزمایشگاهی رقصیدند

ویدئو؛ برگزاری کارناوال‌های موسیقی آلمان در سینماهای ماشین‌رو به دلیل کرونا

«بازی قدرت» در جناح راست فرانسه با اخراج ۲ مهره مهم؛ در آستانه انتخابات چه کسی نفع می‌برد؟