تشکیلات خودگردان فلسطینی واکسن‌های نزدیک به تاریخ انقضای اسرائیل را رد کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
تشکیلات خودگردان فلسطینی واکسن‌های نزدیک به تاریخ انقضای اسرائیل را رد کرد
Copyright  frame

تشکیلات خودگردان فلسطینی اعلام کرد توافق با اسرائیل برای تحویل یک میلیون دوز واکسن کووید-۱۹ فایزر را به‌دلیل آنکه محموله ارسالی در آستانه انقضا قرار دارد، لغو کرده است.

برخلاف کارزار وسیع و موفق واکسیناسیون در اسرائیل، تنها ۳۰ درصد شهروندان فلسطینی ساکن سرزمین‌های اشغالی علیه ویروس کرونا مایه‌کوبی شده اند. اسرائیل بر این اراضی کنترل موثر دولتی و قضایی اعمال می‌کند و براساس موازین حقوق بین‌الملل، مسئول جان و زندگی ساکنان این مناطق است.

چند روز پیش دولت اسرائیل با اذعان به کمبود واکسن ارسالی به سرزمین‌های اشغالی اعلام کرده بود که محموله‌ای شامل یک میلیون دوز واکسن فایزر را به این مناطق تحویل می‌دهد و در برابر، تشکیلات خودگردان فلسطینی تعهد کرده بود که سال آینده و پس از دریافت سهمیه واکسن، همین مقدار را به اسرائیل باز گرداند.

با این حال و به گفته ابراهیم ملحم، سخنگوی کابینه دولت خودگردان فلسطینی، پس از برسی نخستین بخش از واکسن‌های ارسالی، کارکنان فلسطینی متوجه شدند که این واکسن‌ها در آستانه فاسد شدن هستند. بنابراین مقام‌های تشکیلات خودگردان، توافق با اسرائیل را لغو کردند.

فسخ این توافق همزمان با ادامه خشونت‌ها میان فلسطینیان و نیروهای امنیتی اسرائیل در کرانه باختری و به‌ویژه بیت‌ المقدس روی داد. روز جمعه نمازگزاران فلسطینی پس از خروج از مسجد الاقصی با ماموران پلیس درگیر شدند.