پایان رای‌گیری انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ ایران؛ شمارش آرا آغاز شد

انتخابات ریاست جمهوری ایران
انتخابات ریاست جمهوری ایران Copyright خبرگزاری فرانسه
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری ایران از هفت صبح امروز (۲۸ خرداد/۱۸‌ژوئن) به وقت ایران و با شروع به کار ۶۷ هزار شعبه رای‌گیری آغاز شد.

آگهی

انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری ایران از هفت صبح (۲۸ خرداد/۱۸‌ژوئن) تا ۲ بامداد ۲۹ خرداد به وقت ایران در ۶۷ هزار شعبه رای‌گیری انجام شد. این انتخابات همچنین در ۱۳۳ نمایندگی خارجی ایران به جز کانادا، سنگاپور و یمن برگزار شد.

مطابق اعلام وزارت کشور ایران، در این دوره از انتخابات، ۵۹ میلیون و ۳۱۰ هزار و ۳۰۷ نفر واجد شرایط رای دادن هستند که در واقع شامل جمعیت ۱۸ سال به بالای ایران می‌شود و از این تعداد ۱ میلیون و ۳۹۲ هزار و ۱۴۸ نفر رای اولی هستند.

در این دوره از انتخابات ریاست جمهوری، پس از انصراف سه نامزد تایید صلاحیت شده توسط شورای نگهبان، محسن رضایی میرقائد، ابراهیم رئیسی، امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی و عبدالناصر همتی به رقابت خواهند پرداخت و فرد پیروز باید بیش از ۵۰ درصد آرای اخذ شده را کسب کند.

آخرین نظرسنجی‌های انجام شده نشان می‌دهد که احتمالا ۳۷ تا ۴۷ درصد از واجدان شرایط در این انتخابات مشارکت خواهند داشت. پایین‌ترین نرخ مشارکت در انتخابات ریاست جمهوری ایران در دوره ششم و سال ۱۳۷۲ با ۵۰.۶ درصد ثبت شده ولی در یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی که در اسفند سال ۱۳۹۸ برگزار شد تنها ۴۲.۵۷ درصد از مجموع واجدان شرایط رای دادن پای صندوق‌های آرا حاضر شدند و این نرخ در شهر تهران به ۲۵.۴ درصد رسید تا پایین‌ترین میزان مشارکت انتخاباتی مردم ایران در طول حیات جمهوری اسلامی رقم بخورد.

پوشش زنده اخبار انتخابات ریاست جمهوری ایران را در این صفحه دنبال کنید

19.06.2021
02:36
ادامه پوشش زنده یورونیوز درباره اعلام نتایج انتخابات ۱۴۰۰ ایران را در این لینک پیگیری کنید. 
19.06.2021
00:10
وزارت کشور: ممکن است اعلام نتایج با تاخیر انجام شود
اسماعیل موسوی، دبیر ستاد انتخابات کشور اعلام کرد که ممکن است اعلام نتایج انتخابات با تاخیر انجام شود. 
وی تاکید کرد که انتخابات تا ساعت ۲ طول کشیده و ممکن است یکی- دو ساعت دیگر هم ادامه داشته باشد.
وی تصریح کرد که به محض تجمیع آرا، نتایج اعلام می‌شود.
این مقام وزارت کشور درباره میزان مشارکت به نظر خودش بسنده کرد و گفت: «برداشت من این است که مشارکت بیشتر از انتخابات مجلس یازدهم است»
18.06.2021
23:52
پایان اخذ رای در شعب سراسر ایران و آغاز شمار آرا

اسماعیل موسوی، سخنگوی ستاد انتخابات کشور از پایان رای گیری سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در ساعت ۲ بامداد ۲۹ خرداد خبر داد و گفت: «از افرادی که درشعبه‌ها حضور دارند رای گرفته می‌شود.»

از سوی دیگر با پایان رای‌گیری، پلمپ برخی صندوق‌ها باز و کار شمارش آرا شروع شد. 
18.06.2021
23:08
عبدالناصر همتی به وزارت کشور رفت
عبدالناصر همتی، یکی از کاندیدهای ریاست جمهوری به وزارت کشور رفت. برخی گزارش‌ها می‌گویند که وی در اعتراض به نامه‌ منتسب به رئیس ستاد انتخاباتی ابراهیم رئیسی به وزارت کشور رفته است. نامه‌ای که در برخی رسانه‌های داخل ایران منتشر شده است، مهر فوری و محرمانه دارد و در آن علی نیکزاد، رئیس ستاد ابراهیم رئیسی از پیروزی «قریب‌الوقوع با اختلاف چشمگیر و غافلگیرکننده» خبر داده بود. 
اما ایسنا نوشته است که «به منظور پیگیری امورات مربوط به انتخابات» وارد وزارت کشور شد. 
18.06.2021
22:25
اطلاعیه ستاد محسن رضایی: از اعلام پیروزی یا راهیابی به دور دوم خودداری کنید
ستاد مرکزی انتخابات محسن رضایی با انتشار اطلاعیه‌ای از ستادهای مردمی خود خواست که از هرگونه اعلام‌ مستقیم یا غیرمستقیم مبنی بر پیروزی یا اعلام راهیابی به دور دوم یا برگزاری هرگونه جشن یا تجمع خودداری کنند.

این ستاد تاکید کرد که نتایج شمارش آرا باید به طور رسمی اعلام شود. 
محسن رضایی
18.06.2021
21:59
سفارت ایران در پاریس: شمارش آرا به پایان رسید

سفارت ایران در فرانسه در توییتی نوشت که پس از پایان رای گیری در ساعت ۲۰ شمارش آرا آغاز شد و در ساعت ۲۱:۱۵ به پایان رسید. این نهاد اعلام کرد که نتایج آرا به ستاد انتخابات کشور ارسال شد.
18.06.2021
21:42
تمدید انتخابات حداکثر تا ۲ بامداد در برخی شعب، آغاز شمار آرا در سایر شعب

ستاد انتخابات کشور در اطلاعیه‌ای اعلام کرد شهرهایی که دارای مراجعه کننده هستند می‌توانند حداکثر تا ساعت دو بامداد به فعالیت خود ادامه دهند.
در این اطلاعیه همچنین گفته شده است که سایر شعب در صورت اتمام رای‌گیری می‌توانند اقدام به شمارش آرا کنند. 
18.06.2021
20:42
در خواست تمامی کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری برای تمدید زمان رای گیری تا دو بامداد

هر چهار کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری از وزارت کشور خواستند تا زمان رای گیری تا ساعت دو بامداد تمدید شود. 
قاضی زاده هاشمی و محسن هاشمی در توییتی این درخواست را مطرح کردند. از سوی دیگر محمد علی ایزدی، رئیس ستاد انتخاباتی عبدالناصر همتی در نامه‌ای به رحمانی فضلی، وزیر کشور در خواست تمدید انتخابات تا ساعت دو بامداد را ارائه کرد. 
علی نادری از اعضای ستاد انتخاباتی ابراهیم رئیسی نیز در اطلاعیه‌ای خواست که زمان انتخابات تمدید شود. 

وی به نقل از شورای هماهنگی ستادهای مردمی ابراهیم رئیسی در اطلاعیه‌ای همراه با انتقاد گفت: «متأسفانه گزارش‌های مختلف ارسالی به این ستاد، حاکی از آن است که صبح امروز و در دو ساعت اولیه آغاز رأی‌گیری، ارتباط سامانه‌های فنی رأی‌گیری الکترونیک با مرکز، حدود یکصد دقیقه قطع بوده است.»
آقای نادری با ابراز تاسف از آنچه «اهمال مسئولان اجرایی» نامیده است از شورای نگهبان خواست انتخابات تمدید شود. از سوی دیگر محسن منصوری، نماینده ابراهیم رئیسی در وزارت کشور رسما درخواست کرد که انتخابات تا ساعت ۲ بامداد تمدید شود. 

پیش از این ستاد انتخابات کشور و شورای نگهبان زمان رای‌گیری را تا ساعت ۱۲ تمدید کردند. 
18.06.2021
20:33
پیام احمد جنتی در یک ساعت‌ پایانی انتخابات
احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان در حالیکه تنها یک ساعت تا پایان ساعت قانونی اخذ رای باقی مانده است در پیامی به ناظران انتخابات خواست تا بی‌طرف باشند.
وی در این پیام نوشت: «سفارش می‌کنم شما را به رعایت بی‌طرفی و اخلاق. در این ساعات پایانی کارتان را با اتقان کامل انجام دهید.»
 
احمد جنتی
18.06.2021
19:30

شورای نگهبان: انتخابات تا ساعت ۲۴ تمدید شد 
عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان اعلام کرد که انتخابات تا ساعت ۲۴ تمدید شده است. وی در توییتی نوشت که این تصمیم با هماهنگی وزارت کشور اتخاذ شده است. 
طبق آخرین تصمیم، ستاد انتخابات کشور اعلام کرده بود که انتخابات تا ساعت ۲۲ تمدید شده است. 

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

راستی آزمایی اظهارات کاندیداهای انتخابات؛ نامزدهای ریاست جمهوری چند کلاس سواد دارند؟

چرا مشارکت در انتخابات ریاست جمهوری ایران در این دوره بحرانی است؟

نگاهی به مناظره اقتصادی نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰