Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

یورش پلیس به روزنامه حامی جنبش دموکراسی‌خواهی هنگ‌کنگ؛ ۵ نفر بازداشت شدند

بازداشت یکی از مدیران روزنامه اپل دیلی
بازداشت یکی از مدیران روزنامه اپل دیلی Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

طبق گزارش این روزنامه، بیش از ۱۰۰ نیروی پلیس به محل استقرار روزنامه «اپل دیلی» رفتند. این نشریه با پخش مستقیم (لایو) در صفحه فیس بوک خود نشان می‌داد که پلیس از کارمندان می‌خواهد خود را معرفی کنند و آن‌ها را از بازگشت به میزهای خود منع می‌کند.

آگهی

روزنامه «اپل دیلی» روز پنجشنبه ۱۷ ژوئن (۲۷ خرداد) گفت که چئونگ کیم هونگ مدیرعامل، چو تات کوئن مدیر اشد، ریان لا سردبیر به همراه معاون سردبیر و ویراستار بخش آنلاین بازداشت شده‌اند.

طبق این گزارش آن‌ها به تبانی با نیروهای خارجی برای به خطر انداختن امنیت ملی متهم شده‌اند. این اتهام بخشی از از قانونی است که سال گذشته تصویب شد و اغتشاش، جدایی‌خواهی و براندازی علیه پکن را ممنوع کرد.

طبق گزارش این روزنامه، بیش از ۱۰۰ نیروی پلیس به ساختمان روزنامه «اپل دیلی» یورش بردند. این نشریه با پخش مستقیم (لایو) در صفحه فیسبوک خود نشان می‌داد که پلیس از کارمندان می‌خواهد خود را معرفی کنند و آن‌ها را از بازگشت به میزهای خود منع می‌کند.

دولت هنگ‌کنگ روز پنجشنبه تایید کرد که «پنج مدیر یک شرکت» به ظن نقض قانون امنیت ملی بازداشت شده‌اند گرچه آن‌ها نام روزنامه را اعلام نکردند. طبق بیانیه دولت، این مدیران برای تحقیقات بازداشت شده‌اند.

در بیانیه دیگری پلیس تاکید کرد که نیروهای امنیت ملی حکم تفتیش یک شرکت رسانه‌هایی را داشتند. پلیس افزود: «این پنج نفر به جرم تبانی با یک کشور خارجی یا با عناصر خارجی با هدف به خطر انداختن امنیت ملی» بازداشت شده‌اند.

پلیس همچنین اعلام کرد که ۱۸ میلیون دلار هنگ کنگ (۲ میلیون یورو) از دارایی‌های این روزنامه مسدود شده است. این نخستین توقیف دارایی در هنگ کنگ علیه یک رسانه است.

طی یک سال گذشته فضای سیاسی در مستعمره سابق بریتانیا با سرکوب جنبش دموکراسی‌خواهی وخیم‌تر شده است.

این دومین یورش پلیس به روزنامه «اپل دیلی» در کمتر از یکسال است.

جیمی لای، میلیاردر مالک روزنامه که از سال ۱۹۹۵ آغاز به کار کرد، پس از حمله در ماه اوت به تبانی متهم شد. وی هم اکنون به دلیل شرکت در برخی از اعتراضات با محکومیت‌های متعدد در زندان است.

طرفداران جنبش دموکراسی‌خواهی در هنگ کنگ در سال ۲۰۱۹ در اعتراض به قانون استرداد مجرمان به پکن راهپیمایی‌های گسترده‌ای را آغاز کردند که تا سال ۲۰۲۰ ادامه یافت و اغلب با درگیری و خشونت نیروهای پلیس همراه بود. دموکراسی‌خواهان در ادامه اعتراضات خود خواهان قطع وابستگی روزافزون هنگ کنگ به پکن شدند، اما دولت چین همواره درصدد وضع قوانین سختگیرانه‌تر برای هنگ کنگ بوده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

احکام جدید زندان برای «جیمی لای» سرمایه‌دار بزرگ هنگ کنگ و ۷ نفر دیگر

چهره رسانه‌ای حامی جنبش دموکراسی‌خواهی در هنگ کنگ بازداشت شد

حسین شنبه‌زاده، ویراستار و فعال شبکه‌های اجتماعی بازداشت شد