نجات از سرنوشت «پدر ژپتو»؛ صیاد آمریکایی تا «داخل دهان نهنگ» رفت و زنده برگشت

نهنگ گوژپشت
نهنگ گوژپشت Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دانشمندانی که بر روی زندگی نهنگ‌های گوژپشت تحقیق می‌کنند روایت این صیاد از حادثه روز جمعه را «باورکردنی» و «معتبر» دانسته‌اند.

آگهی

یک صیاد آمریکایی می گوید روز جمعه به مدت ۳۰ تا ۴۰ ثانیه در داخل دهان یک نهنگ گوژپشت بوده اما در نهایت این جانور عظیم الجثه به جای قورت دادن او ترجیح داده او تف کند.

مایکل پاکارد، مرد آمریکایی که از راه شکار شاه میگو در ایالت ماساچوست زندگی می کند این حادثه را در صفحه فیسبوک خود روایت کرده است. دانشمندانی که بر روی زندگی نهنگ های گوژپشت تحقیق می کنند روایت مایکل پاکارد را «باورکردنی» و «معتبر» دانسته اند. بنا به گزارش ها وی روز جمعه پس از این حادثه مدت کوتاهی در بیمارستان بستری شد.

این صیاد اهل «پراوینس تاون» در ۲۰۰ کیلومتری شرق شهر بوستون در صفحه فیسبوک خود نوشت: «برای جستجوی شاه میگو به داخل آب [اقیانوس] رفته بودم و ناگهان یک نهنگ گوژپشت تلاش کرد من را ببلعد. مدت ۳۰ تا ۴۰ ثانیه را در دهانش که بسته بود سپری کردم. در نهایت او بار دیگر به سطح آب رفت و من را تف کرد. همه جای بدنم کبود شده است اما شکستگی استخوان ندارم. از امدادگران پراوینس تاون برای کمک و رسیدگی پزشکی سپاسگزارم.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

مردی که مایکل پاکارد را در جریان شکار دریایی روز جمعه همراهی می کرده نیز گفته است که پرتاب او به خارج از دهان نهنگ گوژپشت را مشاهده کرده است. او با امدادگران تماس گرفت و از آنها برای امدادرسانی به مایکل پاکارد درخواست کمک کرد.

جوک رابینز، زیست شناسی که بر روی نهنگ ها تحقیق می کند درباره این حادثه گفت: «ممکن است ماهی گیر در لحظه ای نامناسب در مکانی نامناسب بوده باشد.» به گفته وی نهنگ ها هنگام جستجوی خوراک با دهان باز می جهند و ماهی ها و آب را به سرعت قورت می دهند. با این حال به گفته جوک رابینز با اینکه دهان نهنگ ها بسیار گشاد است اما گلوی آنها تنگ است و به همین دلیل امکان قورت دادن جانوران بزرگ را ندارند.

روایت مایکل پاکارد از حادثه روز جمعه یادآور سرنوشت شخصیت «پدر ژپتو» در «داستان های پینوکیو» اثر کارلو کلودی، نویسنده ایتالیایی قرن نوزدهم است. «پدر ژپتو» در بخشی از این داستان سر از شکم یک جانور دریایی در می آورد.

طول بدن نهنگ گوژپشت که گاه نهنگ کوهان دار نیز خوانده می شود بین ۹ تا ۱۵ متر است. وزن این پستانداران اغلب به ۳۰ تن می رسد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

روسیه طبق دستور پوتین به اسارت گرفتن دلفین‌ها را برای نمایش و تفریح ممنوع می‌کند

هشدار مقامات سوئد: به نهنگ‌ مرده نزدیک نشوید

۵۰۰ نهنگ برای خودکشی به سواحل تاسمانی آمده اند