بخش عمده باج پرداخت شده به هکرهای کلونیال پایپ‌لاین پس گرفته شد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز  با استفاده از  AFP
لیزا موناکو، معاون وزارت دادگستری ایالات متحده آمریکا
لیزا موناکو، معاون وزارت دادگستری ایالات متحده آمریکا   -  Copyright  Jonathan Ernst/AP

مقام‌های فدرال ایالات متحده آمریکا دوشنبه ۷ ژوئن اعلام کردند بخش بزرگی از باج پرداخت شده به هکرهای مهاجم به خطوط انتقال نفت شرکت کولونیال پایپ‌لاین را پس گرفته‌اند.

لیزا موناکو، مشاور وزارت دادگستری ایالات متحده آمریکا با اعلام این خبر گفت معادل ۲میلیون و ۳۰۰ هزار از ۴ میلیون و ۴۰۰ هزار دلار از پرداخت شده به باجگیران، پس از شناسایی مخفیگاه اعضای باند تبهکار «دارک‌ساید» از آن‌ها پس گرفته شده شد.

یک ماه پیش، سامانه‌‌های شرکت انتقال انرژی کلونیال پایپ‌لاین که ۴۵ درصد سوخت بخش ساحلی شرق ایالات متحده را تامین می‌کند، از سوی هکرها مورد تهاجم قرار گرفت. این شرکت برای جلوگیری از بروزفاجعه، جریان انتقال نفت را موفتا متوقف کرد.

پلیس فدرال ایالات متهم باند تبهکار دارک‌ساید که مشکوک به داشتن رابطه با روسیه است را به‌عنوان را اصلی این حمله معرفی کرد.

برای کاهش خسارات و ازسرگیری انتقال نفت و گاز، رئیس شرکت کلونیال با پرداخت ۷۵ بیت‌کوین، معادل ۴ میلیون و ۴۰۰ هزار دلار به مهاجمان سایبری موافقت کرد. اما از همان زمان، ماجرای پذیرش باج و نحوه انتقال را به پلیس اطلاع داد.

به گفته وزارت دادگستری ایالات متحده در عملیات پلیس ۶۳/۷ بیت‌کوین از مجموع ۷۵ بیت‌کوین پرداختی باز پس گرفته شده است اما با توجه به سقوط ارزش این ارز مجازی، ارزش پول پرداختی هم کمتر شده است.

از زمان بروز این حادثه، تلاش مقام‌های ایالات متحده برای متقاعد کردن شرکت‌های قربانی جرایم سایبری مشابه به همکاری با پلیس دوچندان شده است. جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا با انتشار آیین‌نامه‌ای، کمپانی‌های این کشور را موظف به دادن اطلاعات به پلیس در صورت حملات مجازی کرده است. وزارت دادگستری هم به تمامی دادستان دستور داده تا کلیه موارد مشابه را به دایره ویژه مبارزه با اخاذی سایبری ارجاع دهند.