حمله سایبری به «کلونیال پایپلاین» انتقال سوخت در شرق آمریکا را مختل کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز  با استفاده از  AFP
تاسیسات کلونیال پایپلاین در نیوجرسی/آرشیو ۲۰۰۸
تاسیسات کلونیال پایپلاین در نیوجرسی/آرشیو ۲۰۰۸   -  کپی رایت  Mark Lennihan/AP2008

کاخ سفید اعلام کرد که با شرکت کلونیال پایپلاین برای بررسی حمله سایبری به آن و قطع فعالیت‌‌های انتقال سوخت در بخش شرقی ایالات متحده آمریکا در ارتباط است.

شرکت کلونیال پایپلاین، یکی از بزرگ‌ترین اپراتورهای انتقال سوخت در ایالات متحده به دلیل یک حمله سایبری در روز جمعه ۷ مه مجبور به توقف کلیه فعالیت‌های خود شده بود.

این شرکت روز شنبه با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که در پی حمله سایبری مجبور به خارج کردن بخشی از سامانه از مدار شده و به همین منظور کل عملیات انتقال سوخت این شرکت را برای مدتی متوقف کرده است.

این حادثه همچنین باعث شده تا بخشی از سیستم رایانه‌ای کلونیال پایپلاین آسیب ببیند.

شرکت کلونیال پایپ لاین که دفتر مرکزی آن در ایالت جورجیا قرار دارد، نفت و بنزین را از خلیج مکزیک و با عبور از تمام ساحل شرقی ایالات متحده به نیویورک می‌رساند.

Mark Lennihan/AP2008
مسیر انتقال سوخت کلونیال پایپلاین از خلیج مکزیک به نیویورکMark Lennihan/AP2008

مدیران کلونیال پایپ بدون اشاره به منشاء احتمالی این حادثه اعلام کردند که از دولت و پلیس فدرال ایالات متحده درخواست کمک کرده‌اند.

هر روز تقریبا ۳۸۰ میلیون لیتر سوخت در ایالات متحده به کلانشهر نیویورک منتقل می‌شود.

در ماه‌های اخیر شمار حملات سایبری به تاسیسات و نهادهای دولتی آمریکا به شدت افزایش یافته است. مهم‌ترین این حملات، اختلال گسترده در کار نرم‌افزار سولار ویندز بود که بخش بزرگی از شبکه رایانه‌ای دولت فدرال را تحت تاثیر قرار داد. دولت جو بایدن، روسیه را عامل این حملات می‌داند.