Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

انتخابات ریاست جمهوری پرو؛ رقابت تنگاتنگ دختر فوجیموری با یک معلم مدرسه

Keiko Fujimori and Pedro Castillo
Keiko Fujimori and Pedro Castillo Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بسیاری از مردم پرو پس از سپری کردن دو دهه پر فراز و نشیب که در جریان آن پنج رئیس جمهور به دلیل فساد تحت بازجویی یا پیگرد قانونی قرار گرفتند، بی‌اعتمادی عمیقی به سیاستمداران دارند.

آگهی

شهروندان کشور پرو واقع در آمریکای جنوبی در حالی روز یکشنبه ۱۶ خرداد (۵ ژوئن) در انتخلبات ریاست جمهوری این کشور شرکت کردند که امسال در میان آنها یک شکاف طبقاتی و جغرافیایی قابل توجه ایجاد شده است.

زیرا در حالی که شهروندان شهرنشین و دارای درآمد بالا از ریاست جمهوری کیکو فوجیموری، نامزد جناح راست حمایت می‌کنند، رای دهندگان فقیر و روستایی به دنبال پیروزی پدرو کاستیلو، یک سیاستمدار چپگرا و تازه کار هستند.

نظرسنجی‌ها نیز حاکی از آن است که اقبال کیکو فوجیموری در میان رای دهندگان، کمی بیشتر از پدرو کاستیلو است.

رای گیری از ساعت ۷ صبح به وقت محلی(۱۲ به وقت گرینویچ) آغاز شده و از همان ساعات اولیه، صف‌های طولانی مقابل مراکز اخذ رای در لیما، پایتخت پرو ایجاد شده است.

این انتخابات در حالی برگزار می‌شود که پرو به سختی درگیر مبارزه با همه‌گیری ویروس کرونا است. به گفته مقامات، تنها در هفته گذشته آمار قربانیان این ویروس سه برابر شده است و به این ترتیب پرو در حال حاضر یکی از بدترین نرخ‌های مرگ و میر کرونا در سراسر جهان را دارد.

تا کنون بیش از ۱ میلیون و ۹۸۰ هزار نفر از جمعیت ۳۳ میلیونی این کشور به کووید۱۹ مبتلا شده‌ و از این تعداد بیش از ۱۸۶ هزار نفر جان خود را از دست داده‌اند.

خانم کیکو فوجیموری که ۴۶ سال دارد، دختر رئیس جمهور پیشین این کشور آلبرتو فوجیموری (با اصالتی ژاپنی) است. آلبرتو فوجیموری که از سال ۱۹۹۰ تا سال ۲۰۰۰ میلادی رئیس‌جمهور پرو بود، بعدها در سال ۲۰۰۷ و سپس ۲۰۰۹ میلادی به اتهام سوءاستفاده از قدرت و نقض حقوق بشر محاکمه و به ۲۵ سال زندان محکوم شد. او درنهایت در سال ۲۰۱۷ میلادی با دستور پدرو پابلو کوچینسکی، رئیس‌جمهور وقت پرو بخشیده و از زندان آزاد شد.

خانم کیکو فوجیموری وعده ثبات اقتصادی و تقویت بازار آزاد را داده و رقیب او، پدرو کاستیلوی ۵۱ ساله نیز که یک معلم دبستان و از رهبران اتحادیه‌های طرفدار روستائیان است، با وعده‌هایی همچون مقابله با ‌داری و تغییر سیستم مالیات گیری از شرکت‌های چندملیتی همچنین بازنویسی قانون اساسی به میدان آمده است.

بسیاری از مردم پرو پس از سپری کردن دو دهه پر فراز و نشیب که در جریان آن پنج رئیس جمهور به دلیل فساد تحت بازجویی یا پیگرد قانونی قرار گرفتند، بی‌اعتمادی عمیقی به سیاستمداران دارند.

به دلیل رقابت نزدیک دو نامزد، احتمال می‌رود رای شهروندانی که هنوز نامزد خود را انتخاب نکرده‌اند همچنین شهروندان ساکن در خارج از کشور، در تعیین نتیجه نهایی این انتخابات موثر باشد.

تقریبا ۴ درصد از جمعیت ۲۵ میلیون نفری رای دهندۀ پرو در خارج از این کشور زندگی می‌کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بحران سیاسی در پرو؛ در پی یورش پلیس به خانه رئیس‌ جمهور شش وزیر استعفا کردند

ویدئو؛ کرونا هزاران ساکن پایتخت پرو را زاغه‌نشین کرد

همه‌گیری کرونا در پرو؛ خوابیدن در صف پیاده‌رو برای دریافت کپسول اکسیژن