تظاهرات در بوداپست در اعتراض به افتتاح پردیس دانشگاه چینی

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
تظاهرات در بوداپست در اعتراض به ساخت پردیس دانشگاه چینی فودان در این شهر
تظاهرات در بوداپست در اعتراض به ساخت پردیس دانشگاه چینی فودان در این شهر   -  کپی رایت  AP Photo

هزاران مجارستانی روز شنبه ۵ ژوئن در اعتراض به افتتاح پردیس یک دانشگاه چینی در بوداپست در پایتخت مجارستان تظاهرات کردند.

این معترضان که عموما در گروه مخالفان ویکتور اوربان، نخست وزیر این کشور بودند پوسترهایی با مضمون «خیانت» در دست داشتند. آنها اوربان را متهم می‌کنند که به چین دلبستگی دارد و نگرانند این رویکردهای دولت موجب افزایش نفوذ پکن در مجارستان شود.

پاتریک دانشجوی ۲۲ ساله‌ای که در اعتراضات حضور دارد به خبرگزاری رویترز می‌گوید: «من با تقویت روابط فئودالی کشورم با چین موافق نیستم. به جای اینکه برای ساخت دانشگاه چینی بودجه بدهیم باید سطح دانشگاه‌های خود را بهبود بخشیم.»

دولت مجارستان در ماه آوریل توافقنامه‌ای را با دانشگاه فودان مستقر در شانگهای امضا کرد که طبق آن قرار شد یک پردیس از این دانشگاه در محلی در بوداپست ساخته شود. این مکان پیشتر خوابگاهی برای دانشجویان مجارستانی بود.

دولت می‌گوید «فودان» یک موسسه آموزشی جهانی است و به دانشجویان مجار این فرصت را می‌دهد تا بهترین‌ها را از این مجموعه بیاموزند.

تاماس شاندا، معاون وزیر دولت روز شنبه و پس از انجام اعتراضات، این اقدامات را غیرضروری دانست و تاکید کرد این نگرانی‌ها از شایعاتی بی‌اساس و بر مبنای گزارش‌های رسانه‌ای بی‌پایه شکل گرفته است.

سیاستمداران و اقتصاددانان مخالف دولت می‌گویند هزینه‌های بالای این پروژه نگران کننده است. ضمن اینکه آنها از عدم شفافیت دولت انتقاد کرده‌اند. شهردار بوداپست هم یکی از مخالفان این طرح دولت مجارستان به شمار می‌رود.

سازمان‌دهندگان اعتراض روز شنبه در صفحه فیس‌بوک خود در اطلاعیه‌ای که به این منظور منتشر کرده بودند، نوشتند: «این طرح مسکن دانشجویان مجار و آینده آنها را به فروش می‌رساند. آنهم فقط برای اینکه بتواند دانشگاه نخبه دیکتاتوری چین را به کشور ما بیاورد.»

پکن این اعتراضات را کم اهمیت دانسته و معتقد است تنها «چند سیاستمدار مجارستانی» در تلاشند با این گونه اقدامات جلب توجه کنند و مانع همکاری چین و مجارستان شوند.

ویکتور اوربان، رئيس جمهوری پوپولیست و دست راستی مجارستان در سالهای اخیر روابط نزدیکی با چین و روسیه برقرار کرده و همزمان در حال فاصله گرفتن از اتحادیه اروپا است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید