آمار بیشترین و کمترین خانوارهای تک سرپرست در کشورهای اتحادیه اروپا

خانواده‌های تک سرپرست
خانواده‌های تک سرپرست Copyright کانوا
Copyright کانوا
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سوئد بر اساس آمار یورواستات با ۳۴ درصد بیشترین سهم خانوارهای تک والدی در میان همه خانواده‌های دارای فرزند را به نام خود ثبت کرده است.

آگهی

یورواستات، اداره آمار اتحادیه اروپا در گزارشی به مناسبت روز جهانی خانواده به بررسی آماری وضعیت خانوارهای تک سرپرست پرداخته و این وضعیت را در کشورهای مختلف این اتحادیه مقایسه کرده است.

در این گزارش به وضعیت دشوار شماری از والدین شاغل اشاره شده که مجبور بودند ضمن مسئولیت خانوادگی در شرایط ناشی از شیوع ویروس کرونا و همه‌گیری بیماری کووید کار کنند.

نویسنده گزارش پیش از ارائه اطلاعاتی آماری از وضعیت خانوارهای تک‌ سرپرست در کشورهای عضو اتحادیه اروپا یادآور شده که ایجاد توازن و تعادل‌سازی میان کار و مسئولیت خانوادگی به ویژه برای والدین دارای فرزند خردسال بسیار دشوار بوده است.

۱۴درصد از خانواده‌های دارای فرزند در اتحادیه اروپا تک والدی هستند

به گزارش یورواستات ارائه کرده ۱۹۵ میلیون وچهارصد هزار خانوار سال ۲۰۲۰ در اتحادیه اروپا سرشماری شده‌اند که تقریبا یک سوم آنها یعنی ۲۹ درصد دارای فرزندانی بودند که با والدین خود زندگی می‌کردند.

بر این اساس تقریبا ۱۴ درصد خانوارهای دارای فرزند که شمار آنها ۷ میلیون و هشتصد‌هزار خانوار عنوان شده تک سرپرست بودند؛ این میزان تقریبا ۴ درصد کل خانوارها را تشکیل می‌دهد.

یوراستات
دسته‌بندی خانوارهای اروپایی از حیث نوعِ سرپرست و داشتن فرزندیوراستات

تفاوت فاحش کشورهای اتحادیه اروپا

اداره آمار اتحادیه اروپا در این گزارش یادآور شده که سهم خانوارهای تک والدی از کشوری به کشور دیگر بسیار متفاوت است.

با نگاهی به سهم خانوارهای تک والدی در میان همه خانوارهای دارای فرزند، شش کشور سهمی بیش از ۲۰ درصد را به ثبت رسانده‌‌اند:

سوئد بر اساس این آمار با ۳۴ درصد بیشترین سهم خانوارهای تک والدی در میان همه خانواده‌های دارای فرزند را به نام خود ثبت کرده است.

پس از سوئد، کشورهای دانمارک با ۲۹ درصد، استونی با ۲۸ درصد،‌ لتونی و لیتوانی هر کدام با ۲۵ درصد و فرانسه با ۲۱ درصد به ترتیب در رده‌های بعدی این مقیاس قرار می‌گیرند.

از سوی دیگر در میان کشورهایی که کم‌ترین سهم خانوارهای تک والدی در میان کل خانوارهای دارای فرزند را به نام خود ثبت کرده‌اند کرواسی با ثبت ۵ درصد از سهم خانوارهای تک والدی در راس قرار گرفته و کشورهای رومانی و فنلاند به ترتیب با اختصاص ۷ و ۸ درصد از این سهم در جایگاه دوم و سوم قرار دارند.

بر این اساس کشورهای یونان، اسلواکی، مالت، لهستان، اسپانیا و اسلوونی هر یک با ثبت ۹درصد از سهم خانوارهای تک والدی در میان کل خانواده‌ای دارای فرزند مشترکا در رتبه چهارم این جدول قرار می‌‌گیرند.

منبع: یورواستات
نمودار میزان خانوارهای تک سرپرست در بین کشورهای اروپاییمنبع: یورواستات

آمار خانوارهای تک‌والدی در ایران

در ایران بر اساس گزارشی که دو سال پیش مرکز آمار ایران در اختیار رسانه‌ها قرار داده بود از میان ۲۴ میلیون خانوار سرشمارشی شده حدود ۷ درصد خانواده‌ها تک‌والدی عنوان شده بودند.

بر اساس این گزارش، آمار ارائه شده نشان می‌دهد که ۶۱ درصد خانواده‌های ایرانی «هسته‌ای» هستند به این معنا که والدین با فرزندان خود زندگی می‌کنند و حدود ۴ درصد خانواده‌ها نیز «گسترده» هستند؛ به این معنا که والدین با فرزندان ازدواج کرده و نوه‌ها زندگی می‌کنند.

آمار ارائه شده در خصوص شمار خانوارهای تک پرست در ایران که به دو سال پیش برمی‌گردد با توجه به روند رو به رشد نرخ طلاق طی سال‌های اخیر به احتمال زیاد تغییر کرده است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

هفت کشور اروپایی صدور گواهی دیجیتال کووید برای سفر را آغاز کردند

نرخ پس‌انداز و سرمایه‌گذاری خانوارها در منطقه یورو به سطح کم‌سابقه‌ای رسید

افزایش تولدهای بدون ازدواج در اروپا